Nevşehir Gezi Rehberi, Nevşehir Gezisi | TatildeKirala

8 Nisan 2022

Nevşehir Hakkında Genel Bilgi

Nevşehir adı nereden gelmektedir?: Eski adı Muşkara olan ilin adı Damat İbrahim Paşa tarafından Nevşehir olarak değiştirilmiştir (18.yüzyıl).

Nevşehir Mutfağı / Nevşehir’de ne yenir?

Nevşehir mutfağı İç Anadolu Bölgesi’nden oldukça fazla etki taşır. Et tüketiminin fazla olduğu bölge mutfağında, pişirme için fırın kullanımı da diğer bölgelerle karşılaştırılınca yüksek bir oran gösterir. Nevşehir mutfağının ön plana çıkan yemekleri; çılbır, ferfene, Nevşehir tava, kömbe ve ağpakladır.

Nevşehir’in iyi 10 restoranı (Karışık liste):

Apak Gaziantep Mutfağı, Cappadocian Cuisine, Şamdan Restoran, Harmandalı Restoran, Han Restoran, Ekonomik Balıkçılık, Han Odası Saklıbahçe Et Lokantası, Sofa Restoran, La Vita Cafe & Pub, Tafana Pide ve Kebap Salonu

 

Nevşehir’de Gezilecek Tarihi/Turistik yerler

Peri Bacaları: Kapadokya’da bulunan ve ünü neredeyse tüm dünyaya ulaşmış bu doğal ve eşsiz zenginlikler Nevşehir’in simgesi haline gelmiştir. Yanardağların lavları ile oluşan ve adeta insan dışı varlıklar tarafından yapılmış hissi veren bu doğal güzellikler Nevşehir ziyaretlerinde görmeden dönülmemesi gereken yerler listesinin en tepesinde bulunmaktadır.

Nevşehir Müzesi: Bölgede bulunan tarihi eserlerin toplanma merkezi olarak da nitelendirebileceğimiz Nevşehir Müzesi hem arkeolojik hem de etnografik öğeler barındırır. Tarihi eserlere organize ve düzenli bir şekilde erişmeyi seven tarih meraklılarının Nevşehir ziyaretlerinde görmeleri gereken yerlerin başında gelir.

Nevşehir Kalesi: Yapıldığı dönemde kervan yolu güzergâhının korumasını sağlamak amacıyla yapılan Nevşehir Kalesi, Osmanlı döneminde onarılmıştır. Selçuklu dönemine ait bu tarihi yapı bulunduğu mevkiye hâkim olan bir yükseltide bulunmaktadır.

Ortahisar: Kayaların oyulmasıyla yapılmış evler ve kale içeren bu bölge günümüze çok sağlam bir şekilde gelmiştir. Yapıların sağlık durumunun iyi olması nedeniyle bazı bölgeleri yöre halkı tarafından narenciye deposu olarak da kullanılmaktadır.

Çorak ve Karakaya İçmeceleri: Avanos yolu üzerinde bulunan bu içmeceler Nevşehir’de sağlık turizmini tetikleyen yerlerin başında gelir. Sindirim sisteminin düzelmesinde oldukça katkıda bulunan bu içmecelerden Çorak; kent merkezine 5, Karakaya ise 13 km mesafede bulunmaktadır.

Nevşehir’de Sanat ve Kültür

Türkiye’nin hemen hemen her şehrinde olduğu gibi Nevşehir’de yılın farklı dönemlerinde ziyaretçilerinin katılabileceği renkli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Nevşehir festivalleri:

Hacı Bektaş Veli’yi Anma Törenleri (Ağustos)

Ürgüp Bağbozumu Festivali

Avanos Festivali (Haziran-Ağustos-Eylül)

Aksalur Kiraz Bayramı (Haziran)

Balon Festivali

Göreme Cirit Oyunları (Haziran)