Kapsamlı Bodrum Gezi Rehberi

8 Ekim 2018

Bodrum Tatiline Çıkmadan Aklınızda Bulundurmanız Gerekenler

Kuzey, Güney ve Doğu taraflarından Ege denizinin sularıyla çevrelenmiş bir yarımada Bodrum. Muğla’nın 13 ilçesinden biri. Sahil kıyıları 215 km boyunca uzanan Bodrum’un, Bitez, Kadıkalesi, Karaincir gibi deniz, kum ve güneş keyfinin doyasıya yaşanabileceği plajları bulunuyor. Bu coğrafi ayrıcalığın yanına, renkli gece hayatı ve gezilecek yerler de eklenince Bodrum ister istemez vazgeçilmez bir tatil seçeneği hâline geliyor.

Bodrum’un Gezilecek Yerleri Nelerdir?

 • Bodrum Kalesi
 • Sualtı Arkeoloji Müzesi
 • Bodrum Antik Tiyatrosu
 • Zeki Müren Sanat Müzesi
 • Halikarnas Mozolesi

Bodrum Kalesi

bodrum kalesi

Bodrum Kalesi, Bodrum’un merkezinde, çarşının içinde yer alıyor. Yapımına 1406’da başlanan kalenin bugünkü hâlini alması ise 1523’de yani tam 117 yıl sonra gerçekleşiyor. Saint Jean Şövalyeleri tarafından 33.5 dönümlük bir arazi üzerine, 18 X 18.5 metre ölçülerinde yapılan kalede, 14 sarnıç ve 7 kule bulunuyor. Bu kulelere Fransız Kulesi, İtalyan Kulesi, Alman Kulesi, İngiliz Kulesi ve İspanyol Kulesi (Yılanlı Kule) adları verilmiş. Bodrum Kalesi’nde haçlar, ejder ve aslan figürleri, 2. Mahmut tuğrası gibi tarihten izler yakalayabiliyorsunuz. Bodrum Kalesi’nden denizi ve tekneleri izlemenin ayrı bir keyfi var. Kaleye müzekartınız ile girebiliyorsunuz. Rahatça gezebilmek için spor ayakkabı giymeyi unutmayın.

Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum’a gelirseniz ülkemizin tek sualtı müzesini görmeden buradan ayrılmayın. Sualtı Arkeoloji Müzesi, Bodrum Kalesi’nin içinde bulunuyor. 1995’de Avrupa’da “Özel Övgü” ödülünü alan müzede sualtı kazı ve araştırmalarında bulunan eserler sergileniyor. Tunç Çağ batıkları, Uluburun Batığı, Doğu Roma Gemisi, Amphoralar, cam külçeler, sikke ve mücevheratlar, fil ve su aygırı dişleri Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde görebileceğiniz eserlerden bazıları.

Bodrum Antik Tiyatrosu

Bodrum gezilecek yerler arasında Antik Tiyatro önemli bir yere sahip. Tiyatro, Bodrum merkezine yaklaşık 2 km. uzaklıkta. Arabayla 7-8 dakikada varabiliyorsunuz. Millattan Önce 4. Yüzyılda yapılan antik tiyatro günümüzde de konserlere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Taş ve mermerden inşaa edilmiş olan Antik Tiyatro’nun 10 bin seyirci kapasitesi bulunuyor. Tiyatro, cavea (oturma sıraları), orkestra bölümü ve sahne olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Tatiliniz sırasında antik tiyatroda bir konser varsa kaçırmayın. Çünkü burada tam 2 bin 400 yıl önce de müzik dinleniyordu.

Zeki Müren Sanat Müzesi

Türk Sanat Müziği’nin dev ismi Zeki Müren sağlığında bir müddet Bodrum’da yaşamıştı. İşte o ev, günümüzde Zeki Müren Sanat Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Müze, Bodrum’da görülmesi gereken yerlerden biri. Zeki Müren, sanat yaşamı boyunca muazzam sesi ve performansı kadar, sahne kostümleriyle de adından söz ettirmiş bir sanatçıydı. Müzede sanatçının o unutulmaz kostümleri de görebiliyorsunuz. Kostümlerin yanı sıra sanatçıya ait fotoğraflar, arabası, kişisel eşyalar, posterler, plaklar, takı ve diğer aksesuarları sergileniyor.

Halikarnas Mozolesi

Bodrum’a giderseniz görmeniz gereken yerlerden biri mutlaka Halikarnos Müzesi olmalı. Milattan Önce 353 yılında Kraliçe 2.Artemisia tarafından Karya Kralı Mausolos’un mezarı olarak yaptırılmıştır. Kolonları Yunan mimiarisini, çatısı ise Mısır mimarisini çağrıştıran bu tarihi yapı antik dünyanın 7 harikasından biri kabul ediliyor.

Bodrum’da Denize Nerelerden Girebiliriz, Bodrum Plajları Nelerdir?

Bitez Plajı

bodrum bitez plajı

Bitez Plajı Bodrum merkezine 8 km. uzaklıkta bulunuyor. Plaja Bodrum merkezinden hareket eden dolmuşlarla yaklaşık 20 dakikada varıyorsunuz. Bitez Plajı ince kumlu ve denizi de çok sığ. Uzun süre denizde açılmadıkça, su hiç derinleşmiyor. Çocuklu ailelerin güneşlenmek ve denize girmek için çok rahat edebilecekleri bir plaj. Deniz ısısı da diğer Bodrum plajlarına bakarak daha ılık oluyor. Plajda ücretsiz şezlong bulabilmek de mümkün. Bitez Plajı Temmuz ve Ağustos sezonunda çok kalabalık olabiliyor. Eğer tatiliniz bu aylara denk geliyor ve aradığınız ıssız ve sakin bir tatil ise Bitez Plajı size aradığınız vermeyebilir. Buna karşılık Bitez Plajı’nda, tatille sınırlı kalmayan dostluklar da kurulabiliyor. Kimi zaman yan şezlongda okunan bir kitap, kimi zamansa ikram edilen bir simit, bir dostluğu başlatabiliyor. Çocukların biz yetişkinlere göre çık daha kolay sosyalleşebildiği malum. Birlikte inşaa edilen kumdan kaleler, çocuklar için yalnız başına geçmeyecek bir tatilin sinyalleri olabilir.

Kadıkalesi Plajı

Gümüşlük ve Turgutreis arasında, Bodrum merkeze yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunuyor Kadıkalesi Plajı. Burada gün batımını izlemek harika oluyor. Hâliyle çok güzel gün batımı fotoğrafları çekebilirsiniz. Plajın etrafı narenciye ve palmiye ağaçları ile çevrelemiş durumda.

Karaincir Plajı

Karaincir Plajı Akyarlar’da, Bodrum merkezine yaklaşık 22 km uzaklıkta yer alan 500 metre uzunluğunda küçük ve mütevazi bir plaj. Karaincir’de deniz sıcaklığı bölgedeki diğer yerlere göre daha serin oluyor. Soğuk suda yüzmeyi seviyorsanız Karaincir Plajı’nda denize girerek serinleyebilirsiniz. Karaincir’de deniz genelde çok temiz. Gözlük takmadan denizin dibini görebiliyorsunuz. Ancak konumu nedeniyle sık sık rüzgar alan bir coğrafyada olan plaj, rüzgarlı havalarda dalgalanıp bulanıklaşabiliyor. Buraya rüzgarsız bir günde gelirseniz denizin berrak olacağından şüpheniz olmasın. Böyle günlerde deniz o kadar durgun oluyor ki yüzerken havuzdaymışsınız hissi veriyor. Plaja Bodrum merkezden kalkan Akyarlar dolmuşlarıyla ulaşabilirsiniz. Dolmuşla plaja gelmek yaklaşık yarım saat sürüyor. Karaincir Plajı’nda işletmelere ait yerlerde şezlonglar olduğu gibi belediyeye ait ücretsiz şezlonglardan da faydalanabiliyorsunuz. Şayet işletmelerin tahsis ettiği şezlonglarda güneşlenmek isterseniz, oralardan bir şeyler yiyip içtiğiniz takdirde şezlonglarından yararlanabiliyorsunuz.

Ortakent Yahşi Plajı

Ortakent Yahşi Plajı, Bodrum merkezine yaklaşık 11 km uzaklıkta. Plajın zemini yer yer kum, yer yer taşlardan oluşuyor. Deniz zemininde de küçük çakıl taşları var. Buranın denizi genelde durgun, serin, berrak ve derin oluyor. Usta yüzücüler ve serin sularda yüzmeyi sevenler için tercih edilesi bir plaj. Denizin berraklığı,  yüzerken size eşlik eden balıkları görebiliyorsunuz. Yahşi Plajı’nda belirli aralıklarla iskeleler kurulmuş. Suya atlayış yapmaktan hoşlananlar için bu iskelelerden denize atlamak keyifli olacaktır. Belediyenin şezlonglarında ücretsiz olarak güneşlenebilme imkânınız var. Yahşi Plajı’nın etrafında pek çok büfe, market, kafe, hediyelik eşya satıcıları ve seyyar satıcılar ver. Buradaki işletmelerin, Bodrum geneline nazaran daha hesaplı olduğunu söylemek mümkün. Ücretsiz otopark da bulunduğu için park sorunu yaşamıyorsunuz. Ortakent’e Bodrum merkezinden kalkan dolmuşlarla 5 dk. içinde gelebilirsiniz.

Gümbet Plajı

bodrum gumbet plajı

Bodrum merkezine yaklaşık 3 km. uzaklıktaki Gümbet Plajı, Bodrum’un en popüler ve en kalabalık plajlarından birisi. Gümbet’te deniz zemini yer yer taşlıklılardan oluşuyor. Plajda su sporları yapabileceğiniz işletmeler bulunuyor. Jet ski, banana, su kayağı gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Gümbet Plajı’na Bodrum merkezinden kalkan dolmuşlarla 5 dakika içinde geliyorsunuz. Burası için diyebiliriz ki, geceleri gündüzden daha eğlenceli olabiliyor! Gündüzleri pek çok yerli ve yabancı turisti ağırlayan Gümbet Plajı, geceleri de keyifli yürüyüşlerin yapıldığı, ateşlerin yakılıp gitarların ortaya çıktığı, dost muhabbetlerinin gerçekleştirildiği bir yer hâline geliyor.

Turgutreis Plajı

Turgutreis Plajı, diğer adıyla Günbatımı Plajı Bodrum merkeze 20 km. uzaklıkta bulunuyor. Günbatımı Plajı’nın gerçekten görülmeye değer bir manzarası var. Plajda güneşlenirken ya da denizde yüzerken karşıda Yunan adalarını görüyorsunuz. Şezlongda uzanırken günbatımlarını izlemek paha biçilmez bir seyir sunuyor tatilcilere. Akşam 6’dan sonra gökyüzünün aldığı şekiller, her bir katmanda farklı tonda kızıllıklar büyüleyici oluyor. Tabii, instagram hesabınıza da burada çok güzel malzeme çıkıyor.

Bodrum’da Ne Yenir?

 • Çökertme Kebabı
 • Kabak Çiçeği Dolması
 • Hardal Otu Salatası
 • Lokma Tatlısı
 • Zeytinyağlılar
 • Deniz Ürünleri

Güvercinlik’te Balık Yiyin!

bodrum balık yemek

Güvercinlik’te çok güzel balık restoranları bulunuyor. Sahilyolu Caddesi’nde, hemen denizin yanı başında kurulu restoranlarda günlük ve taze balık yiyebilirsiniz. Güvercinlik balık restoranlarında, hamaratlı ustaların elinden çıkan lezzetli mezeler, taze salatalar, deniz levreği, kalamar, kabak çiçeği dolmasını özellikle tavsiye ediyoruz. Eğer Yaz aylarında burada akşam yemeği yemeyi planlıyorsanız, gideceğiniz restoranı önceden belirleyin ve mutlaka rezervasyon yaptırın. Aksi hâlde hiç boş yer bulamayabiliyorsunuz.

Bodrum’dan Feribot Seferlerine Katılın!

Bodrum’dan iki komşu Yunan adası; Kos ve Rodos’a feribot seferleriyle gidebiliyorsunuz. Bodrum ile Kos arası en yakın rota 23.5 kilometre. Bu mesafe feribot yolculuğu ile yaklaşık 45 dakika sürüyor. Bir diğer komşu ada Rodos ile Bodrum arası mesafe 187 kilometre. O da feribotla yaklaşık 2 buçuk saat sürüyor. Bodrum’dan Datça’ya de feribotla gitmek mümkün. Yaklaşık 45 km’lik rotayı 1 saat 10 dakikada alıyorsunuz.

Bodrum’a Ulaşım, Bodrum’a Nasıl Gidilir?

Bodrum merkezine 36 km uzaklıkta Muğla Bodrum-Milas Havalimanı bulunuyor. Havalimanına indikten sonra konforlu araç transfer hizmetlerinden yararlanabilir ya da HAVAŞ servislerini kullanabilirsiniz.  Servisle Bodrum’a yaklaşık 40 dakikada ulaşmak mümkün.  HAVAŞ dışında MUTTAŞ servislerine de binebilirsiniz. Onların  fiyatları 35 -50  TL arası değişiyor. Bodrum’a şehirlerarası yolculuk seferleri düzenleyen otobüs firmalarıyla da ulaşmak mümkün. Bodrum Otogarı Bodrum’un merkezinde yer alıyor. Hatırlatalım, Bodrum Otogarı ile havalimanı arasında da MUTTAŞ servislerinin seferleri bulunuyor.

 • İstanbul-Bodrum arası 695 km, yaklaşık 8 buçuk saat sürüyor.
 • Ankara-Bodrum arası 705 km, yaklaşık 9 saat sürüyor.
 • İzmir-Bodrum arası 235 km, yaklaşık 3 saat sürüyor.
 • Konya-Bodrum arası 625 km, yaklaşık 8 saat sürüyor.
 • Bursa-Bodrum arası 552 km, yaklaşık 7 saat sürüyor.
 • Eskişehir-Bodrum arası 549 km, yaklaşık 7 buçuk saat sürüyor.