kaş1.jpeg

Mükemmel Bir Kaş Tatili İçin Bilinmesi Gerekenler

15 Nisan 2024

Ünlü tarihçi Heredot Kaş için şöyle demiş: “Yıldızların dünyaya en yakın gözüktüğü yer.” Milattan Önce 4. Yüzyıldan itibaren Likyalıların etrafına şehir devletleri kurduğu Kaş, günümüzde de yerli ve yabancı turistler için vazgeçilmez bir tatil merkezi. Sahil uzunluğu yaklaşık 70 kilometre olan, plajları, denizi, her bir tarafında saklı bir hazine gibi keşfedilmeyi bekleyen koyları, şirin mi şirin köyleri, toprakların altından fışkıran antik kentleri ile Kaş bu defa sizin tarafınızdan keşfedilmeyi bekliyordur kim bilir? Tatil planlarınız arasında Kaş yer alıyorsa ya da bir gün olurda yolunuz düşerse Patara’ya, Kalkan’a, bu yazımız sizler için. Kaş günlük kiralık dairenizde kaldığınız süre boyunca Kaş’ta ne yapılır, Kaş görülecek yerleri nelerdir, Kaş’ta nerelerde denize girebiliriz, Kaş’ta nereleri gezebiliriz? gibi sorulara yanıt vermeye çalıştık.

Kaş Plajları, Kaş ve Çevresinde Denize Girilebilecek Yerler

 • Küçükçakıl Plajı
 • Büyükçakıl Plajı
 • Akçagerme Plajı
 • Hidayet Koyu ve Plajı
 • Limanağzı Koyu ve Plajı
 • Kaputaş Plajı
 • Patara Plajı

kaş2.jpeg

Küçükçakıl Plajı

Küçükçakıl Plajı, Kaş’ın merkezinde küçük bir plaj. Hatta o kadar küçük ki, buraya geldiğinizde “Eee hani plaj nerede abi?” bile diyebilirsiniz. Hâliyle burasının kalabalık olması için öyle çok kişinin gelmesine gerek kalmıyor. Özellikle yaz aylarında plaj bir anda dolabiliyor. Öyle bir durumla karşılaşırsanız buraya yalnızca 1 km uzaklıktaki Büyükçakıl Plajı’na gidebilirsiniz. Küçükçakıl plajı, çakıl taşlarından oluşuyor. Yaz’ın en sıcak günlerinde dahi sizi serinletecek bir denizi bulunuyor.

Büyükçakıl Plajı

Adının hakkını sonuna kadar veren Büyükçakıl Plajı, Kaş ilçe merkezinin 1.5 km. kadar güneyinde kalıyor. Kaş merkezinden İster arabayla isterse yürüyerek gidebilirsiniz. Denizin dibi de plajı gibi çakıl taşlarından oluşuyor. Plajdaki şemsiye ve şezlonglar, buradaki işletmelere ait. Bu işletmelerden bir şeyler yiyip içerek şezlong ve şemsiyelerden de ücretsiz yararlanabilirsiniz. Ayaklarınızın acımaması için deniz ayakkabısı giymenizi kesinlikle öneririz. Büyükçakıl Plajı’nın suyu genelde serin ve temiz oluyor. Plaj, iki dağ yamacı arasında kalıyor. Çok güzel bir temiz havaya ve manzaraya sahip. Burada dalgaların çakıl taşlarına vurduğunda çıkan seda, tatiliniz bitip de iş yerinize ve evinize tekrar döndüğünüzde uzunca bir müddet kulaklarınızdan çıkmayacak cinsten. Size önerimiz dalgaların tam kıyıya vurduğu o an var ya, işte o anı videoya alın, Instagram hesabınızdan paylaşın ve sıkıldıkça galerinizden açıp izleyin. İşyerinde bunu yaparken patronunuza yakalanmayın. Patron sizseniz zaten sorun yok. Büyükçakıl Plajı’na gündüz güneşlenmek ve denize girmek için gelebileceğiniz gibi akşamları da buradaki restoranlardan yemek yemek için gelebilirsiniz. Dalgaların sesi eşliğinde yenen akşam yemekleri bir hayli keyifli oluyor.

Akçagerme Plajı

Kaş merkezinden 3 km kadar kuzeye gidildiğinde Mavi Bayraklı Akçagerme Plajı’na ulaşılıyor. Akçagerme Plajı da Küçükçakıl ve Büyükçakıl plajları gibi çakıl taşlarından oluşuyor. Ancaj deniz suyu diğer iki plajla kıyaslanacak olursa daha sıcak. O plajlar size fazla serin gelecek olursa, burayı tercih edebilirsiniz. Akçagerme’nin kolay kolay derinleşmeyen sığ bir denizi var. Bu yönüyle çcuklu aileleri ve yüzme konusunda kendine çok güveni olmayanların gönül rahatlığıyla tercih edebilecekleri bir plaj. Akçagerme Plajı, Kaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından kontrol ediliyor. Lisenin öğrencileri bir yandan buradaki turistlere hizmet ederken bir yandan da meslek öğreniyorlar. Plajın içerinde bir aquapark bulunuyor. Plajda şezlong, şemsiye kiralama ücretleri 5-10 TL gibi sembolik ücretler olup, okula katkı sağlıyor.

Hidayet Koyu ve Plajı

Kaş merkezine yaklaşık 3 km. uzaklıkta, Çukurbağ Yarımadası üzerinde Hidayet Koyu Plajı bulunuyor. Kaş merkeze yakın denize girilebilecek yerler arasında aklınızda bulunması gereken bir yer Hidayet Koyu. Özel bir işletmenin kontrolündeki Hidayet Koyu’nda şezlong ve şemsiye kiralayabilir, ücretli otoparkını kullanabilirsiniz.

Limanağzı Koyu ve Plajı

Kaş merkezine tekne ile yaklaşık 25-30 dakikada varabileceğiniz Limanağzı Koyu’nda denize girebilirsiniz. Buraya arabayla da ulaşım mümkünse de, yol çok engebeli. O yüzden tekne yolculuğunu kesinlikle öneririz. Uzunçarşı’da Dolaşın Kaş’ta hediyelik eşyaların, otantik ürünlerin, el yapımı eserlerin satıldığı ve sergilendiği çok güzel bir çarşı var: Uzunçarşı. Burası Arnavut kaldırımlı, etrafı begonvillerle sarılmış, yokuş yukarı çıkılan dar bir sokak. Hiç alışveriş yapmasanız da sadece gezmesi bile çok keyifli bir mekan. Yokuş yukarı çıkarken bir taraftaki dönüşünüzde diğer taraftaki atölye ve dükkanları gezebilirsiniz. Takıcılar, gümüşçüler, halı ve kilimciler, tablolar, ressamlar, dericiler, porselenciler kısaca görülmeye değer pek çok özgün ve butik dükkan bulunuyor. Uzunçarşı’nın bittiği yerde M.Ö 4. Yüzyıla ait olduğu sanılan Kral Mezarı sizi bekliyor. Kaş, alışveriş gibi günlük bir aktivite sırasında bile tarihsel zenginliğini karşınıza çıkarıyor.

Mavi Mağara’da Mağara Dalışı Yapın

kaş3.jpeg

Kaş’a 18, Kaputaş Plajı’na ise km. uzaklıkta yer alan Mavi Mağara, 50 m. uzunluğu, 40 m. genişliği ve 15 m. yüksekliğiyle Kaş’ta mağara dalışı yapabileceğiniz yerlerden biri. Mağaranın dehlizlerinden içeri mavi ışık hüzmeleri giriyor. Mavi Mağara adı bu özelliğinden geliyor. Dalış yaptığınız döneme göre karideslere rastlayabiliyorsunuz.

Mavi’nin 50 Tonu: Kaputaş Plajı

kaş4.jpeg

Denizin içinden çıkan doğal kaynak suyunun verdiği turkuaz rengiyle ünlü olan Kaputaş Plajı, Kaş’a 25 km. uzaklıktaki Kalkan mahallesinde yer alıyor. Kaputaş Plajı’na ister Kaş merkezden isterse Kalkan’dan karayoluyla ulaşabiliyorsunuz. Plaja 187 basamaklı bir merdivenden inerek varıyorsunuz. Neyse ki bu yolculuğun sonunda sizi Kaputaş’ın serin suları bekliyor.

Kaputaş Plajı, Kaş Belediyesi tarafından işletiliyor. 15 TL gibi bir ücret ödeyerek şezlong kiralayabiliyorsunuz. Kendi şemsiye ve şezlongunuzu da getirebiliyorsunuz. Tabii kendi şemsiye ve şezlongunuzu getirmeyi düşünürken, 187 basamaklı merdivenden inip çıkacağınızı aklınızın bir köşesinde bulundurun. Plaja girmek için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Otopark da ücretli değil ancak park alanı biraz kısıtlı olduğundan sıkıntı yaşama ihtimaliniz var. Sabah erken saatlerde gelmek iyi bir fikir olabilir.

Plaj çakıl ve kum karışımından oluşuyor. Denizin sığ kısımlarında turkuaz olan mavi, derinlere gidildikçe koyu bir hâl alıyor. Kaputaş denizinin, tatil albümünüz için muhteşem bir manzara sunduğu tartışılmaz. Haydi bakalım gelsin like’lar! Kalkan merkezi ile Kaputaş Plajı arasında yaklaşık 5 km’lik bir mesafe bulunuyor. Arabayla 5-6 dakikada Kalkan’dan Kaputaş Plajı’na gelebiliyorsunuz. Kaş merkezi ile plajın arasındaki mesafe ise 20 km. civarı. Bu mesafede arabayla 20 dakika gibi bir sürede alınabiliyor.

Patara Antik Kenti’ni Gezin

Likya Birliği’nin başkenti olan ve Antik Çağ’ın en önemli kentlerinden Patara, mutlaka görülmesi gereken tarihi bir yer. Kaş ilçe merkezine 42 km., Kalkan’a 18 km. uzaklıkta olan Patara Antik Kenti, Gelemiş Köyü’ne 5 dakikalık bir araç mesafesinde bulunuyor. Patara Antik Kenti’ne giriş ücretli. Müze Kart’la da girebiliyorsunuz. Helenistik dönemde inşa edilen Meclis Binası ve Antik Tiyatro’nun yanı sıra Modestus Zafer Takı’nı görebilirsiniz. Mezarı ve kilisesi Demre‘de bulunan namı diğer Noel Baba, St. Nicholaos’un da Patara’da dünyaya geldiği düşünülüyor. Patara Antik Kenti’ne güneşin en tepede olduğu saatlerde gitmemenizi öneririz. Spor ayakkabı giymeyi, şapka takmayı ve yanınıza su almayı da unutmayın.

Patara Plajı’nda Kum ve Güneş Keyfi 12 km. uzunluğundaki Patara Plajı, güneşlenmek ve denize girmek için muazzam bir plaj. Patara’nın plajı ince ve yumuşacık kum taneciklerinden oluşuyor. Kıyılardan gerilere doğru yürüdükçe kum yığınları Patara Kum Tepelerini oluşturmuş durumda ve burası filmlerde gördüğümüz çölleri anımsatıyor. Patara’nın ılık ve sığ bir denizi var. Kolay kolay derinleşmiyor. Plaj kumu yumuşak olduğu için havlunuzu serip güneşlenmek de çok keyifli oluyor.

Simena Antik Kenti’ni (Kale Köyü) Görün

Kaş’a 35.5 km. uzaklıkta, M.Ö 4. Yüzyılda Likyalıların küçük bir kıyı kenti olan Simena Antik Kenti (Kale Köyü) bulunuyor. Buraya arabayla gelebileceğiniz gibi dilerseniz tekne turu ile de gelebilirsiniz. Simena Kalesi’ne çıkacak olursanız muhteşem bir Kekova manzarasının sizi beklediğine emin olabilirsiniz. Umarız tekne turu esnasında, çektiğiniz fotoğrafları Instagram’a yükleyeceğiz diye şarjınızı bitirmemişsinizdir. Likya şehirlerinin en küçük tiyatrosu olan 7 oturma sıralı, 300 kişi kapasiteli tiyatro, su sarnıçları, kaya mezarları, üzerinde Likya yazısı bulunan lahitler Simena Antik Kenti’nde göreceğiniz eserler arasında yer alıyor. Ayrıca hatırlatalım, Kale Köyü’nün ev yapımı dondurmaları meşhurdur. Kale Köy dondurmalarının tadına bakmadan gezinizi sonlandırmayın.

Likya Yolu’nda Yürüyüş Yapın

Fethiye Ölüdeniz’den başlayan Likya Yolu, Antalya’ya 27 km. mesafedeki Geyikbayırı’nda sonlanıyor. Yolun tamamı 535 km. uzunluğunda. Likya Yolu yürüyüşüne katılan yürüyüşçüler, Likya uygarlığının yaşandığı şehir devletlerinden geçiyor. Yani hem tarih hem de bir doğa yürüyüşü bekliyor macera severler yolcuları. Yolculuk süresince Likyalıların şu şehir devletlerinden geçiliyor: Idyros, Phaelis, Korykos, Olympos, Posidarisus, Melanippe, Gagai, Phoinikos, Andriake, Simena, Teimussa, Aperlai, Antiphellos, Kalamaki, Phoinike, Patara, Pydnai, Arymnessos, Kalabantia, Karmlessos, Telmessos, Krya, Lissa ve Lydai. Tamam da, Kim Bu Likyalılar? Öncelikle şunu belirtelim, Likya bir devletin adı değil. Yani tarihte kurulmuş bir Likya Devleti bulunmuyor. Yalnız Likyalıların kurduğu bir Likya Birliği var. Likyalılar, M.Ö 1. yüzyılın ortalarında 23 şehir devletinin biraraya gelmesiyle Likya Birliği’ni kuruyorlar. Patara bu birliğin başkenti oluyor. Likyalıların kurduğu birlik tarihteki ilk demokratik birlik olarak görülüyor. Hatta 1787 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin anayasası oluşturulurken Likya Birliği’ni model aldığı söyleniyor.

Kaş’a Nasıl Gidilir?

Kaş’a en yakın iki havalimanı, Antalya Havalimanı ve Muğla Dalaman Havalimanı. Kaş ile Dalaman Havalimanı arasındaki uzaklık 148 kilometre. Dalaman Havalimanı’ndan arabayla 2 saat 15 dakika gibi bir sürede Kaş’a varabiliyorsunuz. Dalaman Havalimanı’ndan araç kiralama hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Kaş ile Antalya Havalimanı arasındaki mesafe ise 202 kilometre. Antalya Havalimanı’ndan Kaş’a gelmek arabayla yaklaşık 3 saat sürüyor. Antalya Havalimanı’ndan Kaş’a araç kiralayarak gidebilirsiniz. Kaş’ın merkezinde Kaş Otogarı bulunuyor. Kaş’a direk sefer düzenleyen otobüs firmalarından bilet alarak da Kaş’a gelebiliyorsunuz. Antalya Şehir Otogarı ile Kaş arası ise 189 km. Kaş’a bir diğer ulaşım yolu ise kendi özel aracınızla gitmek. Kaş ile bazı şehir uzaklıkları şöyle:

 • Kaş-İstanbul arası 840 km. yaklaşık 10 saat sürüyor.
 • Kaş-Ankara arası 678 km. yaklaşık 8 saat 20 dakika sürüyor.
 • Kaş-Eskişehir arası 559 km. yaklaşık 7 saat sürüyor.
 • Kaş-İzmir arası 438 km. yaklaşık 5 buçuk saat sürüyor.
 • Kaş-Konya arası 494 km. yaklaşık 7 saat sürüyor.
 • Kaş-Bursa arası 690 km. yaklaşık 8 buçuk saat sürüyor.
 • Kaş-Burdur arası 267 km. yaklaşık 3 buçuk saat sürüyor.
 • Kaş-Antalya arası 188 km. yaklaşık 3 saat sürüyor.