Kaş Gezi Rehberi, Kaş Gezisi | TatildeKirala

13 Nisan 2022

Kaş Hakkında Genel Bilgi

Kaş Adı Nereden Geliyor?:  Bilinen en eski adı Habessos olan Kaş’ın antik dönemdeki adı Antiphellos’tur. Cumhuriyet döneminde yer isimlerinin değişmesi ile Kaş ismini almıştır. Bunun nedenleri arasında şeklinin kaşa benzemesi ve karşısındaki Meis adasının göz anlamına gelmesidir.

Kaş Mutfağı/ Kaş’ta Ne Yenir?

Kaş’ta Akdeniz mutfağının en güzel lezzetlerini tadabilirsiniz! Bunların içinde sebze ve ot yemekleri, deniz ürünleri ve zeytinyağlı yemekler vardır. Ayrıca Kaş’ta dünya mutfağına ait seçenekler de bulabilirsiniz. Kaş küçük bir yer olmasına rağmen farklı mutfaklara ait kaliteli restorantlar barındırır ve sadece bu yüzden bile zaman geçirmeye değer bir yerdir.

Kaş’ın En İyi 10 Restaurantı: L’Apero, Pells, Bi Lokma, Elit Restaurant & Beach, Belgin’s Kitchen, Zaika, Voyn, Zühtü Meze Cocktails, Meyhane Myra, Tzatziki Meyhane, BunBun

 

Kaş’ta Gezilecek Tarihi/ Turistik Yerler

Kaputaş Plajı: Kaş ve Kalkan arasında bulunur ve doğasıyla ve turkuaz rengi deniziyle etkileyici bir plajdır. Kaş’tayken mutlaka burayı ziyaret etmelisiniz.

Kekova: Kekova batık şehrin ve  antik kent kalıntılarının bulunduğu bir adadır. Buraya Kaş merkezden kalkan tekneler ile ulaşabilir ve batık şehri görmek için dalış yapabilirsiniz. 

Kaleköy: Kaleköy Likya’ya bağlı Simena kenti üzerinde kurulmuş küçük bir köydür. Tarihi M.Ö. 4.yüzyıla dayanır ve günümüzde 1. derece sit alanıdır. Kaleköy’e karadan ulaşım yoktur fakat Kaş merkezden kalkan tekne turları ile buraya ulaşabilirsiniz. Köyü yürüyerek dolaşabilir ve tepedeki Simena Kalesine çıkıp etkileyici manzarayı izleyebilirsiniz. 

Antiphellos Antik Kenti ve Tiyatrosu: Günümüzde Kaş merkezde bulunan ve bu bölgenin eski yerleşim yeri olan Antiphellos bir liman kentidir. Bu antik kentin kalıntıları Kaş çevresinde görülebilir. Bunların içinden en çok göze çarpan da Akdeniz’e bakan bir şekilde Helenistik dönemde inşaa edilmiş olan Antik Tiyatrodur. Bu tiyatro Akdeniz manzarasını ve gün batımını izlemek için çok güzel bir noktadır. 

Demre: Kaş’ta araba ile 45 dakika uzaklıkta bulunur, antik kent kalıntılarına ve Noel Baba diğer adıyla Saint Nicholas Kilisesi’ne ev sahipliği yapar. Demre’de Likya Müzesi, Myra Antik Kenti ve Andraki Antik Limanı’nı gezebilirsiniz.

 

Kaş’ta Kültür ve Sanat

Kaş turistik ve cazibe merkezi bir ilçedir. Bu yüzden de yıl boyunca birçok kültür ve sanat etkinliğine ev sahipliği yapar.

Kaş Likya Kültür ve Sanat Festivali (Temmuz)

Kaş Kültür, Sanat ve Panayır Festivali (Ağustos)

Likya Seyirlik Oyunlar, Tiyatro Festivali (Ekim)

Noel Baba Şenlikleri (Aralık)

 

Kaş’ta Gece Hayatı/ Eğlenilecek Yerler

Kaş’ta birçok bar, meyhane ve eğlence mekanları bulunmaktır. Özellikle Uzun Çarşı çevresinde bulunan mekanlarda müziğin tadını çıkartabilir ve eğlenceye doyabilirsiniz.

Mavi Bar, Hideaway Bar & Cafe, Mojito Lounge & Club, Gagarin, Echo Bar, HiJazz Bar

 

Kaş’ta Nerede Kalınır?

Kalkan: Kaş’ın batısında bulunur ve etkileyici deniziyle küçük bir kasabadır. Daha sakin bir tatil isterseniz Kalkan’da konaklayabilir ve Akdeniz’in tadını çıkarabilirsiniz.

İslamlar:  Kaş’a bağlı bir mahalledir ve 300 yıldan fazla bir tarihi sahiptir. İslamlar köyünde doğa ile iç içe bir tatil geçirebilir ve aynı zamanda çevreyi rahatlıkla gezebilirsiniz.

Üzümlü: Üzümlü köyü Kalkan’a çok yakın bir konumda bulunur ve aynı zamanda doğa ile iç içedir. Çevresinde birçok tarihi kalıntı bulunan Üzümlü adını içinde bulunan asma ağaçlarından alır.