İzmir’de Gezilecek En Güzel Yerler & İzmir Turistik Yerleri

3 Haziran 2021

Ege Rüyası: İzmir Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en neşeli, keyifli, huzurlu, yaşamayı bilen şehirlerinden İzmir sadece yaşamaya ve eğlenmeye dahi gidilebilecek güzellikte. Ama her yerinden hem tarihi  hem doğal güzelliklerin çıktığı İzmir’i  yaşamak ve  gezmek için vakit ayırmanız gerekiyor. İzmir’de gezilecek yerler ve İzmir çevresi gezilecek yerleri sizler için derledik.

İzmir turistik yerler açısından da oldukça zengin ve hem yerli hem yabancı turistleri ağırlıyor. Yarımada bölgesinde yer alan Karaburun, Çeşme ve Urla’yı, İzmir’in köylerini Selçuk’u, Bergama’yı görmeden dönmeyin.

İzmir’de mutlaka deneyimlemeniz gerekenlerden biri de boyoz ve yumurta ile güne başlamak olsun. Bu kahvaltı türü bir İzmir klasiği. İspanya’dan İzmir’e göç eden Sefarad Yahudilerinin İspanyolcada küçük somun anlamına gelen bollosdan esinlenerek İzmir mutfağına kattığı lezzet, milföye benzer bol yağlı bir hamur işi. İzmir’den dönmeden denemeniz gereken lezzetlerden bir diğer kahvaltı kremsi pişi, kumru ve kavun çekirdeğinden yapılan hafif tatlı sübye.

İzmir’in En Güzel Yerleri

Alsancak

İzmir’in merkezi Kordon’a bağlı olan Alsancak gece hayatının ve sosyal hayatının merkezi konumunda. İzmir’in en iyi mahallelerinden kültür mahallesi kafelere restoranları dükkanlarıyla gün ve gece boyunca hep hareketli. Kıbrıs şehitleri caddesi ise fast food dükkanları, uygun fiyatlı alışveriş seçenekleri, barlarıyla başka bir dünya. Palmiyelerin ve renkli tezgahların arasından kısa bir yürüyüş yapmak için Alsancak Sevgi yolu üzerinden yürüyebilirsiniz. Atatürk Müze Evi, İzmir Mask Müzesi, İzmir Neşe ve Karikatür Müzesi, Arkas Sanat Merkezi gibi müzeleri ve galerileri gezebilirsiniz.

Kordon

Kordon boyu boyunca yürüyebilir, piknik yapabilir, gitar çalan gençlerin eğlencesine ortak olabilir, bisiklet sürebilir, açık havanın, çimlerin ve denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Saat Kulesi

Herkesin Konak meydanı diye bildiği asıl ismi Atatürk meydanı olan meydanda bulunan saat kulesi İzmir’in sembolü haline gelmiştir.  1901 yılında Sultan Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı şerefine yaptırılan Kulenin saatini İmparator 2 Wilhelm hediye etmiştir.

Kemeraltı

Tarihi roma dönemine kadar dayanan iç Liman bölgesi Kemeraltı diye anılıyor. İzmirlilerin ihtiyaçlarını karşıladığı geleneksel bir Çarşı olan Kemeraltı özellikle yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Bir liman şehri olan İzmir o kadar istek bildiğimi almış ki 1750 lerden sonra İzmir gösterilen ilgiye yetememiş ve 1873’te iç Liman bölgesindeki Liman kalesi yıkılarak ticari iskana açılmış. O günlerde hayata geçirilen Kemeraltı çarşısı günümüzde hala İzmir’in ticari kalbi olarak görülüyor. Kemeraltı çarşısını gezebilir, atölye çalışmalarını izleyebilir, restoran önünde yemek yiyebilir, kahvecilerinde kahve keyfi yapabilir, hediyelik eşya alışverişinizi yapabilirsiniz.

Basmane

Basmane bölgesi Kemeraltı’ndan sadece bir cadde uzaklıkta. Rumlardan kalan tarihi taş binalar dan, Osmanlı konaklarına, kortejo denilen toplu konutlardan, nostaljik binalara kadar keşfedebileceğiniz pek çok güzelliğe bürünmüş tarihi sokaklar. Basmane Tren garı, Aziz vukolos kilisesi, İzmir kadın Müzesi, Konak belediyesi radyo ve demokrasi Müzesi ve Basın Müzesi gibi gezilebilecek noktalar yer alıyor.

Agora Antik Kenti ve Smyrna Antik Kenti

Milattan önce 3000’li yıllarda Bayraklı höyüğünde kurulmuş Smyrna Antik Kenti görülmeye değer. Çok geniş bir alana sahip antik kent kazı alanından çıkan eserler İzmir arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Kültür Park

İlk fuar alanı olan devasa yeşil alan İzmir’in merkezinde yer alıyor. Yürüyüş yapabilir, yeşil alanın tadını çıkarabilir, içerisinde yer alan parkta, veya lunaparkta çocuklarınızla vakit geçirebilirsiniz. 1936’dan beri hizmet veren parkın içerisinde tiyatrolar kültür sanat merkezleri ve eğlence mekanları yer alıyor.

Efes Antik Kenti

Milattan önce 6 binli yıllarda kurulduğu düşünen Efes Antik Kenti Helenistik dönemde osmanlı’ya kadar geçen süre boyunca var olmuş. Bir rivayete göre bu şehir Amazon olarak adlandırılan kadın savaşçılar tarafından kurulmuş. Tarihte Ana Tanrıçalar Kenti olarak geçen Krallığın Apasas şehrinden geldi rivayet ediliyor. Efes Antik kentinde birçok yapı bulunuyor olsa da bazı yapılar ön plana çıkıyor. Antipader’in ” İşte, olympos’un dışında güneş hiç bu kadar büyük bir şeye bakmadı” sözleriyle anlattığı ve dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis tapınağı ön plana çıkan yapılardan biri. Fakat günümüze kadar korunamamış.

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan iki katlı Celsus Kütüphanesi de Efes Antik Kenti içerisinde yer alıyor.

Aynı anda 24000 kişiyi ağırlayabilecek kadar büyük bir kapasiteye sahip olan açık hava tiyatrosu da Efes Antik Kenti bünyesinde yer alıyor. Bu yapının sahne kısmı günümüze kadar tahrip olmuş durumda ancak oturulacak bölümleri sağlam bir şekilde görünüyor. Dönemin zenginlerinin yaşadığı lüks, gösterişli Yamaç Evler de görülmeye değer.

Meryem Ana Evi

Hz İsa’nın çarmıha gerilmesi nin ardından Hz Meryem’in bu eve gelip Havari Yuhanna ile  yaşadığına inanılıyor.

1891’de gün yüzüne çıkarılan ev 1950’de restore edilmiş ve restorasyondan sonra Vatikan tarafından kutsal mekan olarak ilan edilmiş. 1952’den beri dirdi Papaların da Hac vazifelerini yerine getirdiği ve Hristiyanlar tarafından yoğun şekilde ziyaret edilen Meryem Ana evi yerli turistler tarafından da ilgi görüyor.

Şirince Köyü

Maya takvimine göre 2012’de kopacak kıyametten kaçılabilecek tek yer Şirince köyüydü. Bunların konuşulduğu günden beridir köy popüler bir hal alsa da, aslında köyü özel kılan doğal güzellikleri ve mimari yapısı.

Tüm bunların yanı sıra İzmir merkezine 116 kilometre uzaklıkta yer alan Dikili’de sakin bir tatil deneyimleyebilirsiniz. Sakin koyları, mavi bayrağa sahip plajları,  kamp alanları, Aşıklar Şelalesi ile görülmeye değer. Hemen karşısında ise Midilli Adası yer alıyor. Görebileceğiniz bir diğer meşhur ilçe olan Foça’da kaleler, antik kentler, müzeler, tarihİ konaklar, kayalıklar, Sazlıca kamp alanı ve Frigya tepesi yer alıyor. Yaz sezonun popüler mekanlarından Alaçatı’da rüzgar sörfü ve yamaç paraşütü yapabilir, taş evlerin olduğu sokakları gezebilir, mavi bayraklı plajlar da yüzebilir, balık restoranlarında yemek yiyebilirsiniz. Dünyanın sayılı plajları arasında gösterilen Ilıca plajı da Çeşme’de yer alıyor. İzmir’in en büyük piknik alanlarından biri olan ve Çiğli’de yer alan Sasalı Kent Ormanı 1800 dönüm arazi üzerine kurulu. Alan içerisinde piknik yapmak için her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz hizmetlere, oyun parklarına, yürüyüş parkurlarına ve bisiklet parkurlarına yer verilmiş. okaliptüs, söğüt ve çam ağaçlarını bol bol görebileceğiniz ormana giriş ücretsiz. Çok konuşulan İzmir Tarihi Asansörü 1900 yılında 2 cadde arasındaki geçişi kolaylaştırmak için inşa edilmiş. Mithatpaşa caddesi ile Rıfat paşa caddesi arasına kurulu asansörü Yahudi bir işadamı inşa etmiş. Günümüzde ücretsiz kullanılan asansör gece yarısına kadar hizmet veriyor. 58 metre yüksekliğe sahip asansör yapısı gereği Osmanlı izlerini taşıyor.

İzmir ve çevresi gezilecek ve görülecekler yerler oldukça fazla. Gitmeden önce bir gezi planı hazırlayarak ne kadar kalacağınızı ve bu süre içerisinde nereleri göreceğinizi planlamalısınız. Tekrar tekrar gitmek için çokça sebep bulacaksınız.