Türkiye’de Gezilecek En Güzel Yerler & Türkiye’de Turistik Mekanlar

25 Haziran 2021

Türkiye’de Gezilecek Yerler

Çok gezen mi bilir çok okuyan mı? sorusuna yanıt verecek olursak, çok gezen olayı yerinde görerek öğrendiği için daha etkili biçimde bilgiye ulaşmış olacağından bilgiyi muhafaza eder diyebiliriz. Çok bilmek içinse çok talihli bir ülkede yaşıyoruz. Neden derseniz, tarihin akışını değiştiren tüm olayların yaşandığı, pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan ve pek çok savaşa sahne olmuş bir ülke sınırları içinde yaşamaktayız. Bu sebeple gezip görme imkânımız da artmış oluyor. Doğal güzelliklerin ayaklarımıza serildiği, dört bir yanı cennetten kopmuş bir parça ile bezenmiş vatan toprağında tarihi ve turistik pek çok yer mevcutken zamanı boşa geçirmek akıl dışıdır. Türkiye’de tatil yaptığınız yerin mutlaka tarihi bir özelliği, bir derinliği vardır. Bu durum da aslında hem tatil yapıp dinlenerek aynı zamanda eğlenceli vakit geçirip çeşitli sporlarla bedenimizi çevik tutarken tüm bunlarla eş zamanlı olarak buram buram fışkıran tarihten kana kana içmek gerektiğini gösteriyor. Turizm cennetinde yaşayıp da bu güzelim zenginliklerden mahrum kalmak kendimize yapacağımız en büyük kötülük olacaktır. Türkiye’de gezilecek turistik yer denilince akla ilk gelen yer şüphesiz Akdeniz ve Ege Bölgeleridir. Antalya, Manavgat, Muğla, Fethiye, Dalyan, Ayvalık, Balıkesir, Gökçeada, Bozcaada, Kuşadası… gibi daha pek çok yer sayılabilir.

Fethiye

Tarihi Likya Yolu’nun başlangıç noktalarından olan Fethiye, turizm açısından son derece önemli koyları kapsar. Mutlaka görülmesi gereken Fethiye’nin dillere destan, tertemiz denizi, rüya gibi koyların kıyılarına selam çakarak dalgalanır. Pek fazla dalgalanmadığı yerleri de vardır tabii, mesela Ölüdeniz… Ölüdeniz, belki de Fethiye’nin yorgun dalgalarının dinlendiği bir limandır. Birbirinden güzel koylarda süzülen dalgalar yoruldukça oraya gider belki de… Fethiye’nin Faralya Köyü’nde yer alan ve tarihi Likya yolunda önemli bir merkez olan Kabak Koyu, görülmeye değer bir turistik tatil yeridir. Üzerinizdeki tüm stres ve yorgunluğu atabileceğiniz en muhteşem yerlerden biridir. Kızılçam ormanları sonunda size harika bir deniz vaat eder. Doğanın güzelliği gözlerinizi kamaştırır. Fethiye’de yapılacak şeyler asla bitmez bu nedenle oradan hemen ayrılmanız mümkün değildir. Macera sevenler için yamaç paraşütü, çeşitli su sporları ve dalış aktiviteleri mevcuttur. Ayrıca Fethiye’den kalkan mavi yolculuk tekneleri ile on iki adalar turuna da çıkmazsanız o on iki adanın da hatırı kalır.

Bodrum

Şiirlere ve şarkılara konu olmuş, turizm sektöründe markalaşmış bir ilçemiz olan Bodrum da tatil için muhteşem koylar sunar. Türkiye’de gezilecek en güzel doğaya sahip yerlerden biri de hiç şüphesiz Bodrum’dur. Aspat, güllük, Yalıkavak, Bitez, Bağla, Cennet Koyu, Karaincir vb. pek çok koyun yer aldığı bodrum tam olarak dört dörtlük bir tatil cennetidir. Yeşilin ve mavinin her tonunun görüldüğü, dibi görünen cam gibi denizi ile muhteşem doğanın şifalı elleriyle okşayan bir rüzgârın ruhunuzu arındırdığı bir turistik yerdir.

Datça

Akdeniz ile Ege Denizi’nin kucaklaşması ile güzelleşen deniz suyuna kendinizi bırakın. Kendinizi tarihin derinliklerine gömmek için sular altında kalan tarihi kalıntılara dalış yapın. Masmavi denizin tadını çıkarırken dağların yamaçlarında yeşilin tonlarını seyre dalın. İçinizde coşkuyu ve umudu uyandıracak olan o muhteşem koyların her birinde yüzmeyi unutmayın.

İzmir – Efes Antik Kenti

Türkiye’de gezilecek yerlerin en başında gelen, hem muhteşem bir tatil hem de kültür turları yapabileceğiniz olanakları aynı potada eriten önemli bir yerdir Efes Antik Kenti. Tamamı mermerden yapılmış ilk kent olan Efes Antik kenti, İzmir ilimizin Selçuk İlçesinde yer alır. Dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı Türkiye’de gezilecek yerlerden ziyade gezilmemesi ayıp denebilecek yerlerdendir.  

 

Kaz Dağları

Tertemiz havasını ciğerlerinize doldurup huzurlu ve sessiz sakin bir tatil yapma imkânı sunan Kaz Dağları, Edremit Körfezi’nden size davetkâr bir bakış atar. Yazın tadını en güzel çıkartacağınız yerlerden biri de Kaz Dağları’dır.

Denizli – Pamukkale Travertenleri

Pamukkale’de doğal bir oluşum olan Pamukkale Travertenleri UNESCO tarafından kültür mirası olarak kabul edilmiş olup yılda pek çok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır.

 

Bartın- Amasra

Türkiye’nin en şirin kasabası diyebileceğimiz Amasra, göz alıcı doğası ve bağımsız adacıkları ile Türkiye’de gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken bir yerdir. Özellikle hava kararınca sahile düşen renkli ışıklar muhteşem bir görsel şölen olur.

Mersin

Upuzun bir sahil şeridini takip eden bir birinden güzel kumsallar ile gönüllere taht kuran Güney’in incisi Mersin, tarihi ve turistik yerler bakımından oldukça zengindir. Her bir yanından tarih fışkıran Mersin, Uzuncaburç Olba Antik Kenti, Mut Yerköprü şelalesi, Alahan Manastırı, Kız kalesi, Cennet cehennem, Tarsus Ashab- ı Kefh Mağarası, Adam kayalar gibi pek çok tarihi ve turistik yerler barındırır. Ayrıca şehir merkezine çok yakın yerlerde denize girme imkânı da sunması açısından tercih edilen turistik bir tatil yeridir. 

Antalya

Türkiye’nin turizm cenneti olan Antalya, oldukça geniş tarihi ve turistik yerler barındırdığı için her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistin akınına uğrar. Antalya Güllük Dağı Termessos Milli Parkı, kurşunlu şelalesi Tabiat parkı, Phaelis Antik Kenti, Hıdırlık Kulesi, Düden Şelalesi gibi pek çok tarihi ve turistik gezecek yeri olan bir ilimizdir. Hem tatil hem de tarihte yapılmış bir zaman yolculuğu için Antalya çok önemli bir turistik merkezdir.  Muhteşem doğa manzarasında pek çok su ve doğa sporu yapma şansı da bulabileceğiniz Antalya mutlaka ama mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yerdir.

Salda Gölü

Bembeyaz bir sahile sahip olması nedeniyle Türkiye’nin Maldivleri unvanını almış olan Salda Gölü Burdur’un Yeşilova sınırları içindedir. Salda gölü Türkiye’nin en temiz göllerindendir. Temizliği, gölün berraklığından ve turkuaz renginden bellidir. Temiz olmasının en önemli etkenlerinden biri de etrafında yapı yapmanın yasak olmasıdır. Çünkü Salda Gölü, doğal sit alanıdır.

Yedigöller

Abant Gölü olarak da geçen Yedigöller, Bolu’nun merkezinde yer alır. Endemik bitkiler barındıran Yedigöller, Gülen kayalar, Pisagor ağacı, yürüyüş yolları, dilek çeşmeleri, av yasağına uygun dönemlerde sportif olta balıkçılığı, doğa yürüyüşü, kuş gözlemi, koşu etkinlikleri, kampçılık, binicilik, piknik alanları gibi pek çok aktivite yapabileceğiniz muhteşem bir milli parktır. Üstelik çevresinde yakın bir çok şehir yer aldığı için ulaşım açısından da rahattır.

Truva Antik Kenti

Çanakkale iline bağlı çok ünlü bir antik kent olan Truva, bir savaş ihaneti olarak düşünülür. Kulaktan kulağa yayılan efsanelere konu olan Truva da her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlar. Çanakkale’ye yolunuz düşerse Bozcaada’da Türkiye’de gezilebilecek en güzel yerlerden bir olup aynı zamanda muhteşem ve dingin bir tatil geçirebileceğiniz ferahlıktadır.

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı

Kırklareli’nde yer alan tabiat harikası bir milli park olan İğneada Milli parkı, gezilip görülmesi gereken ve oldukça farklı bir doğal yaşam alanına ev sahipliği yapan, farklı kuş, hayvan ve bitki türlerini görme imkânı bulacağınız çok özel bir milli parktır. Çeşitli doğa sporlarına da elverişli olması nedeniyle şiddetle tavsiye edilir.