Tekne Tatili Hakkında Tüm Bİlmeniz Gerekenler

18 Şubat 2021

Tekne Tatili 

Tekne tatili, yaz mevsiminin en keyifli tatil seçeneklerinden biri. Yaz boyunca ülkemizin hemen her bölgesindeki kıyılarda tekne tatili yapmak çok popüler. Tekne ile farklı sahilleri, koyları keşfetmek, yüzerek kıyıya ulaşmak ya da dalış yapmak gibi çok keyifli deneyimler yaşamak mümkün oluyor. Su sporları, deniz manzarasında yemek, istediğin an istediğin yerde yüzmek gibi sayısız avantajı var. Tekne tatilinin en güzel yanlarından biri de izole tatil seçenekleri arasında olması. Teknede bulunan kişileri belirleyebilmek, gözlerden uzak olmak, pandemi endişesi yaşamamak gibi birden fazla avantajı bir arada sunuyor. Arkadaşlarla toplanıp tekne kiralamak ya da ailece tekne kiralamak gibi seçenekler, kulağa gerçekten hoş geliyor. Peki, tekne kiralamanın avantajları neler? Benzer şekilde; tekne kiralamak için en iyi zaman hangisi ve tekne tatili için en iyi rotalar hangileri?

Neden Tekne Tatili?

Tekne ile tatil yapmak, hemen herkes için mükemmel bir alternatiftir. Her gün farklı bir yerde uyanmak, denizin eşsiz güzelliğini her an yaşamak ve her an yüzmeye hazır olmak gibi bir tatil deneyimi sunar. Özgür bir tatil fikri arayanlar için aynı zamanda eşsiz anılar sağlayacak olan bir tatil deneyimi seçeneğidir. Tekne kiralamanın diğer tatil seçeneklerine göre sunduğu avantajları şöyle listeleyebiliriz:

 • İzole tatil seçeneklerinden biridir. Tekneyi birlikte kiraladığınız kişiler dışında giren çıkan olmaz.
 • Korunaklı tatil seçeneklerinden biridir. Korunaklı villa kiralama seçenekleri gibi tekne kiralama ile de ailenizle size özel bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.
 • Muhafazakar tatil arayışında da tekne tatili oldukça iyi bir alternatif sunar.
 • Sessiz ve sakin bir tatil arayanlar için de idealdir. Kalabalık gürültüsü, farklı yerlerden belirsiz zamanlarda gelen gürültü olmadan sizin kontrolünüzde bir tatil seçeneği sunar.
 • Özgür bir tatil alternatifidir. Çünkü ne zaman ne yiyeceğinize siz, karar verirsiniz. Elbette ne zaman nerede denize gireceğinize ya da güneşleneceğinize de…

Nasıl Bir Tekne Kiralamalı?

Tekne tatili planlayan pek çok kişi, tekne seçimini nasıl yapmak gerektiği konusunda endişe duyar. Yılın en keyifli tatilini kimse riske atmak istemez. Burada dikkat edilmesi gerekenleri şöyle listeleyebiliriz:

 • Tekne tercihini kişi sayısına göre yapabilirsiniz. Çiftler veya aileler ya da bireysel olarak tura katılanlar için ayrı ayrı kamaralar olmalı ki tatilin konforu bozulmasın. Tabi günübirlik tekne kiralama seçeneklerinde buna gerek olmayabilir.
 • Uzun bir seyahat planı varsa kaptana ek olarak aşçının ve tekne personelinin olması da önemsenmeli.
 • Teknenin yeni olması da daha modern ekipman sunacağı için tatili daha konforlu kılabilir.
 • Uzun süreli tekne tatili planında yemek konusunda önceden bilgi almak da önemli. Aşçının deneyimli olması da istenebilir.
 • Tekneyi kiralamadan önce sunulan hizmet hakkında detaylı bilgi almak da gerekli.

Tekne Tatili İçin En İyi Zaman  

Tekne tatili zamanlaması çok önemli. Çünkü hava şartları bu tatil organizasyonu için ana belirleyici. Rüzgarlı, yağmurlu havalarda tekne ile açılmak hem keyifli olmaz hem de tehlikeli olabilir. Tekne ile açıldığınızda denizden esen rüzgarların vereceği serinlik etkisi nedeniyle yaz mevsiminin en ideal tekne tatili zamanı olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizde yaz aylarında tekne kiralamak, çok iyi bir fikir. Baharda da nispeten hava durumuna bakarak tekne kiralama tercihi yapılabilir. Ancak özellikle birkaç günden fazla sürecek tekne tatili için kış mevsimi çok önerilmiyor.

En İyi Tekne Kiralama Rotaları

Ülkemizde tüm kıyı şeridi boyunca birbirinden harika lokasyonlarda tekne kiralamak ve bir tekne gezisi planı yapmak mümkün. Ancak en güzel tekne turu rotalarının güney Ege kıyılarında olduğunu söyleyebiliriz. Kaş, Kalkan, Fethiye, Marmaris, Muğla koyları bu konuda en iyi güzergahlar. Ancak Akdeniz boyunca, İstanbul Adalar civarında, İzmir kıyılarında hatta Batı Karadeniz kıyılarında da tekne ile muhteşem bir tatil planı yapmak mümkün. Ülkemizin en popüler tekne turu rotalarını listeleyelim:

 • Gökova Körfezi

Yaklaşık 100 kilometre uzunluğunda olan Gökova Körfezi, Muğla’da, Datça ile Bodrum arasında Ege Denizi kıyısında bulunan minik bir körfez. Bu bölgede akvaryum gibi sularda balıklarla yüzmek, dalış yapmak ve doğanın güzelliğini doya doya yaşamak mümkün.

 • Ölüdeniz Tekne Turu

Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan mavi bayraklı Ölüdeniz de tekne turu için harika bir lokasyon. Tekne ile Ölüdeniz çevresindeki eşsiz güzellikleri keşfedebilirsiniz. Tarihi kalıntılar da ilginizi çekecek.

 • Ayvalık Tekne Turu

Maden Adası, Kadırga Koyu, Sivrice, Babakale, Assos, Behram Kale, Truva, Midilli, Manastır Adası, Çıplak Ada ve Cunda boyunda devam eden bir tekne turu tatili yaşanabiliyor.

 • Çeşme Tekne Turu

Çeşme’den tekne kiralama ile Eşek Adası ve Çeşme’nin bakir koylarını dolaşan bir tur yapılabilir.

Tekne Tatili Fiyatları / Kiralık Tekne Fiyatları Nasıl?

Tekne tatili fiyatları, farklı kriterlere göre değişiklik gösterir. Kiralık tekne fiyatlarına etki eden faktörleri de şöyle sıralayabiliriz:

 • Lokasyon
 • Teknenin özellikleri (yeni olması gibi)
 • Oda sayısı
 • Personel sayısı
 • Sunulan ek hizmetler
 • Güzergâh yani rota
 • Teknenin büyüklüğü

Tatildekirala.com üzerinden kiralık tekne fiyatlarını listeleyebilirsiniz. En uygun kiralık tekne seçeneği arayışında sistemli bir biçimde ilerleyebilirsiniz. Bu amaçla kiralık yat fiyatlarını veya kiralık tekne fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz. Kiralık tekneleri özellik ve fiyat açısından hızlıca karşılaştırabilir, ihtiyacınıza uygun seçeneği hemen bulabilirsiniz. tatildekirala.com ile kiralık yat ve tekneler gibi villa kiralama seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.