Kız Kulesi’nin Gerçek Hikayesi & İstanbul Kız Kulesi Efsanesi

7 Haziran 2021

Kız Kulesi Hikayesi

Hem yerli hem yabancı bir çok turistin ve İstanbul’da yaşayanların ilgisini çeken Kız Kulesi oldukça rağbet görüyor. Tüm İstanbul tarihine tanıklık eden kule yolculuk şekli, atmosferi ve çevresindeki gezilecek yerleri ile de hoş vakitler ve anılar vaat ediyor. İstanbul Salacak açıklarındaki ada’nın üzerine inşa edilmiş olan kız kulesi efsanelere konu olmaktadır. Kız kulesi efsanesi hikayeleri bir yana muhteşem boğaz manzarasıyla başlı başına efsanedir. Şairlerin şiirlerine konu olmuş Kız Kulesini görmeden İstanbul’dan dönmeyin. 2500 yıl önce yaptırılan Kız Kulesi İstanbul’un tüm tarihine eşlik etmiştir. Kız Kulesi’ne Üsküdar Salacak ve Kabataş üzerinden yapılan tekne seferleri ile ulaşabilirsiniz.

Kız Kulesi Tarihi

Tarihi kanıtlara göre milattan önce 410 yılında yapıldığı düşünülen kule Atinalı Komutan Alkibiades tarafından inşa edilmiş. O zamanlarda boğazdan geçen gemiler kontrol etmek ve vergi almak amacıyla kullanılıyormuş.  İstanbul Roma hakimiyetine geçince Bizans İmparatoru Manuel Komnenos bu yapıyı daha da güçlendirerek bir kule olarak tasarlatmış ve savunma amaçlı kullanmış. Osmanlı zamanında tekrar restore edilen kule Mehter takımının gösterilerine ev sahipliği yapmış. Kulenin alt katının büyük bir kısmı Fatih Sultan Mehmet zamanında yapılmıştır. Tarih boyunca defa kez restore edilen Kız Kulesi 1998 yılında başlayan restorasyon çalışmalarından sonra 2000 yılında turizme açılmış.

Kız Kulesi Efsaneleri

Birçok farklı İstanbul Kız Kulesi hikayeleri dilden dile dolaşır bu hikayelerden hangisi gerçek Kız Kulesi hikayesi bilinmese de hepsi insan ruhuna ayrı dokunur.

Kulelerin Aşkı

Hikayelerden birine göre Kız Kulesi’nin efsanesi Galata Kulesi ile olan aşkını anlatır. Birbirine aşık olan iki kulenin aralarında bulunan İstanbul Boğazı kavuşmalarına engel olmaktadır. Galata Kulesi yıllarca mektuplar yazsa da aşkını dillendirse de Kız Kulesi’ne olan hasretine son veremez. Rivayete göre Hezarfen Ahmet Çelebi uçma hayali ile yanıp tutuşarak buraya çıktığında Galata Kulesi bu mektupları kendisine vererek Kız kulesine ulaştırmasını ister.

Uçma sevdalısı Hezarfen Ahmet Çelebi İstanbul’un rüzgarıyla uçarak Galata Kulesi’nin sevdasını Kız Kulesi’ne ulaştırır. Artık Kız Kulesi aşkının karşılıksız olmadığını biliyordur bu karşılıklı aşk onları yüzyıllar boyunca ayakta tutar.

“İstanbul deyince aklıma kuleler gelir

Ne zaman birinin resmini yapsam öteki kıskanır

Ama şu Kız Kulesi’nin aklı olsa

Galata Kulesi’ne varır

Bir sürü çocukları olur”

Bedri Rahmi Eyüboğlu

Prensesin Efsanesi

Kız kulesi’nin en çok konuşulan hikayelerinden biri de sonu acı ile biten bir hikayedir. Efsaneye göre, Krala kızının 18 yaşına geldiğinde bir yılan tarafından sokularak öleceği söylenir. Çok sevdiği kızına kaybetmekten korkan Kral denizin ortasına bir kule yaptırır ve kıymetli prensesine buraya yerleştirerek korumaya alır. Kral bu şekilde kızını yılandan koruyacağını düşünse de,  kuleye gönderdikleri üzüm sepetinden çıkan bir yılan prensesin ölümüne neden olur. Çok üzülen kral kızına demirden bir tabut yaptır ve Ayasofya’nın giriş kapısının üzerine yerleştirilir. Ancak yine efsaneye göre yılan prensesi ölümünden sonra dahi rahat bırakmaz, tabutun üzerinde yılanın ısırığıyla oluşan 2 delik olduğu halen anlatılır.

Battal Gazi

Kız Kulesi ile ilgili anlatılan bir diğer hikaye, Battal Gazi’nin askerleri ile birlikte Kız kulesi’ne gelerek kulede saklanan hazineleri alıp, burada yaşayan kızı kaçırdığıdır. Hikayeye göre İstanbul’u kuşatmaya gelen Battal Gazi Kız Kulesi önündeki kıyıda 7 sene kalır çünkü tekfurun kızına aşık olmuştur. Üsküdar’ın tekfuru korkudan kızını hazineleri ile birlikte kuleye kapasa da Battal Gazi’nin kızını ve hazinelerini kaçırmasına engel olamaz. Ve hatta ‘Atı alan Üsküdar’ı geçti’ sözünü bugünlerde duyarız.

Leandros ile Hero

Leandros efsanesine göre Leandros ve Hero birbirlerine aşıklardı ama aralarında aşılması imkansız bir deniz mesafesi vardır. Çok fırtınalı bir gece Leandros kulede ışık yandığını görüp sevgilisinin onu çağırdığını düşünerek denize atlar. Ama ışığı yakan Hero değil onlara düşmanlık eden bir başka kişidir. Leandros denize atlayınca ışığı söndürür ve derin sularda boğulmasına sebep olur. Hero bunun acısına dayanamayarak kuleden atlayıp hayatını sonlandırır. Aşıkların hikayesini bilenler onların adına kulenin olduğu yere bir Deniz feneri yaptırır.

Kız Kulesi Ziyaret Bilgileri

Kız Kulesi’ni müze olarak ziyaret edebilir veya kulenin en üst katında yer alan Kulede barda romantik bir akşam yemeği yiyebilirsiniz .Mekan önceden rezervasyonla misafirlerini kabul ediyor. Giriş ücretleri tam ve öğrenci olarak farklılık gösterirken, Kulede bar farklı fix menüler sunuyor. Kulede barın rezervasyonlu yolcularına özel Kabataş Kız Kulesi arası saat 20:00 den 00:30’a kadar gidiş dönüş seferleri bulunuyor.

Kız Kulesi Etrafı Gezilecek Yerler

Kız kulesine gitmişken Kız Kulesi etrafındaki birçok yerinde gezebilirsiniz. İstanbul’un en güzel camilerinden biri olan Yeni Valide Külliyesi ve Camii’ni görebilirsiniz. Önemli tarihi yapılardan biri olan 3. Ahmet çeşmesi üzerindeki Kırımlı Mustafa’nın ünlü dizelerini ve Rokoko mimarisi ile yapılan sebil şeklindeki çeşmesini görebilirsiniz. Yine Kız Kulesi yakınlarındaki bir diğer önemli ve Mimar Sinan imzalı Yapı Mihrimah Sultan Külliyesi ve Camii’dir. Çeşitli sanat ve kültür etkinliklerine yer verilen 6 katlı İmoga Grafik Sanatlar Müzesini gezebilir, Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi’ni ziyaret ederek 750 ayrı çeşit uçurtmayı görebilir ve aynı zamanda uçurtma yapımı atölye çalışmalarına katılabilirsiniz. Üsküdar’da en popüler gezi noktalarından biri de Çamlıca Tepesidir. Çamlıca Tepesi Küçük Çamlıca ve Büyük Çamlıca olmak üzere iki ayrı tepeden oluşur 262 ve 228 metre yükseklikleri ile şehir manzarasının en net izlenebileceği yerlerdendir. Ve ayrıca Şifa Hamamı, Valide Atik Hamamı gibi farklı hamamlarda Üsküdar bölgesinde bulunur.

Eski İstanbul’un o güzel fotoğraflarında yer alan Salacak sahili boyunca güzel bir yürüyüş yapabilir, Kız Kulesi’ni arkanıza alarak tablo tadında fotoğraflar çektirebilir, şirin kafelerinden birinde  çayınız eşliğinde hem Kız Kulesi’ne hem boğaz manzarasını seyredebilir ve teknede rüzgarı hissederek Kız Kulesi’ne geçip tarihi koklayabilir tüm bu anlatılan efsanelere kulenin içerisinde gözünüzün önüne getirebilirsiniz. 1 hafta sonu kaçamağı şehrin içinde ama şehrin ben başka bir yüzüyle huzuru bulmanın yolu Üsküdar’da yapılacak çok aktivite görülecek çok yer var Fethi paşa korusu sosyal tesisleri içerisinde de hem manzaranın hem güzel yemeklerin uygun fiyatlarla tadını çıkarabilirsiniz.

Üsküdar’a Nasıl Gidilir?

Üsküdar’a Avrupa yakasından Kabataş, Beşiktaş, Eminönü, Karaköy İlçelerinden kalkan şehir hatları vapurları ile keyifli ve kolay bir yolculuk yapabilirsiniz. Anadolu yakasından ise önce Kadıköy’e gidip oradan Kalkan otobüslerle 15 dakikada ulaşmanız mümkün. Metro hattı üzerinden geçiş sağlayacaksınız aktarma yaparak Marmaray’a geçip Üsküdar’a denizin altından da ulaşabilirsiniz.