Dünyayı Değiştiren 7 Kadın Kaşif

8 Mart 2019

Bu listedeki kadınlar sadece bize ilham vermekle kalmadı, aynı zamanda hayal ettiğimiz her şeyin mümkün olabileceğini bize gösterdiler. Kimi çılgınca dünyayı bisikletle turlamış, kimi yelkenliyle denizlere açılmış. Umarız bugünkü dünyamızı şekillendiren kadın kaşifler sizlere de ilham olur!

1- Nellie Bly, Dünyayı 72 Günde Gezen İlk Kadın Kaşif

Nellie 1890 yılında seyahatine Jules Verne’in “80 Günde Dünya Turu” kitabını okuduktan sonra karar vermiş ve 72 günde dünya turu yaparak bir rekora imza atmış ilk kadın kaşiflerdendir. Dünya turu yapan ilk kadın seyyah olan Nellie aynı zamanda bir gazeteciydi ve  “72 Günde Dünya Turu” adında bir kitap yazdı. Bu kitabında detaylı olarak seyahatlerinden bahsetmiştir.

2- Annie Londonderry, Dünya Turunu Bisikletle Tamamlayan İlk Kadın Gezgin

Daha önce bisikletli seyahat tecrübesi olmamasına rağmen 15 ayda dünya turunu tamamlayıp 5,000 $ kazanan Annie, 1895 yılında bisikletle dünya turuna çıktığında 25 yaşında ve 3 çocuk annesiydi.  Bir kadının tek başına tüm zorlukların üstesinden gelebileceğini kanıtlamak için bu yolculuğa çıkan Annie, bunu başardı ve dünya turunu tamamladı. Gazeteci olarak New York’ta çalışmaya başlayan Annie, kendisi hakkında; “Ben bir gazeteci ve bir modern kadınım.” Bu terim şunu ifade eder: ben erkeklerin yaptığı her şeyi yapabilirim” söylediği bu sözlerle tarihe geçen kadın kaşiflerdendir.

3- Gertrude Bell, İki Kez Dünya Turu Yapan Kadın Kaşif

1900’lü yılların başında mesleğinin altın çağında olan dilbilimci ve arkeolog Gertrude, Tahran’da görev yaptığı sürede Orta Doğu’ya aşık olmuştur. Bölgede büyük bir saygınlığa sahip olan Getrude, Irak’ın bağımsızlığının gündemde olduğu dönemde, Irak’ın sınırlarını çizen kadın seyyah olarak tarihe adını altın harflerle yazdırmıştır.

4- Amelia Earhart, Atlantis’i Geçen İlk Kadın Pilot

Amelia Earhart, kadına yaklaşımın “evde oturup çocuklarına  bakmalı ve yemek pişirmelidir” şeklinde olduğu bir tarihte, 1920 yılında Atlantis’i geçen ilk kadın pilot olur. Seyahat aşkı ağır basan Amelia, 1937 yılında dünya turu yapmaya karar vermiştir. Ancak bu seyahatinin dörtte üçünü tamamladıktan sonra aniden kaybolmuş ve bir daha izine rastlanamamıştır.

5- Rosie Swale Pope, Dünyayı Koşarak Gezen İlk Kadın

Rosie Swale Pope, seyyah hemcinslerinden farklı bir noktada yer alıyor. Zira Rosie, dünyayı bir çift koşu ayakkabısıyla koşarak gezip, gördü. Rosie’yi farklı kılan detaylardan bir diğeri ise bu gezisini kocasını kanserden kaybettikten sonra dünyada kanser farkındalığını oluşturmak için gerçekleştirdi. Rosie koşusuna başladığında tam 57 yaşındaydı. Azmi ve cesaretiyle dünyanın birçok noktasındaki kadınlardan övgü dolu sözler aldı.

6- Junko Tabei, Dünyanın 7 Zirvesine Tırmanan İlk Kadın

Yakın zamanda vefat eden Japon Junko Tabei, dünyanın en yüksek dağı olan Everest’e tırmanan ilk kadın dağcıdır. Everest başarısından uzun yıllar sonra 7 kıtanın en yüksek 7 zirvesine tırmanarak bu başarısını adeta tarihe kazımış oldu. Tabei, son tırmanışını ise 2016 yılında üniversite öğrencileriyle birlikte Japonya’nın kuzeydoğusunda bulunan Fuji Dağı’na gerçekleştirmiştir.

7- Laura Dekker, Dünya Etrafında Yelkenli Seyahati Yapan En Genç Seyyah

13 yaşında iken, tek başına Hollanda’dan İngiltere’ye doğru yelkenle yola çıkan cesur yelkenci Laura’ya seyahat aşkı ağır basmış ve 14 yaşında iken tek başına yelkenliyle dünya turu yapacağını duyurmuştur. Yaşının küçük olması dolayısıyla bu seyahati durdurmayı amaçlayan birçok dava açılmıştır ancak herşeye rağmen dünya turunu tamamlamıştır. Denizde bir yıl geçirdikten sonra Laura dünyayı yelkenliyle dolaşan en genç denizci olarak yolculuğunu tamamlamış ve dünyayı değiştiren kadın seyyahlar arasında yerini almıştır.