Altınkum Plajı Nerededir? & Didim Altınkum Plajı Hakkında Bilgiler

9 Haziran 2021

Altınkum Plajı

Didim Altınkum Plajı  tatilcilerin gözdesi olmaya devam ediyor. 750 metre uzunluğuna ve 15 metre genişliğine sahip Altınkum Plajı Didim’in merkezinde bulunuyor ve mavi bayrak ödülüne sahip. Didim Altınkum arası mesafe sadece 3 kilometre ve 8 dakika sürüyor. Tatilcilerin sıklıkla sorduğu Altınkum nasıl bir yerdir sorusunun cevabını sizler için derledik.

Tesislerinde oturup yemek yiyip, içebileceğiniz, hemen derinleşmeyen deniziyle yüzme bilmeyenler ve çocuklar için uygun olan, şezlonglarında oturup, duşlarını kullanabileceğiniz plaj, tatil yapabilmeniz için ideal yerlerdendir. Altınkum plajındaki hem denizin içindeki kumlar hem de plaj kısmındaki kumlar ince ve altın rengine sahip bir görünümde. Tertemiz ve dalgası çok olmayan denizin çevresi de seyre değer.

Altınkum Plajına Nasıl Gidilir

Altınkum Plajına İl dışından gelecekseniz öncelikle Aydın otogarına ulaşmalı, otogardan Didim ilçesine giden otobüslere binerek Didim’e gelmeniz gerekmektedir. Didim’den Altınkum beldesine ait dolmuşlarla plaja gidebilirsiniz. Özel aracınızla hareket edecekseniz, Didim’e gidip Didim şehir merkezinden Altınkum tabelalarını takip ederek plaja varabilirsiniz.

Altınkum Plajında Neler Yapabilirsiniz

Altınkum plajı halk plajıdır ve girişler ücretsizdir. Dilerseniz kendi şemsiye, şezlong gibi ekipmanlarınızı götürerek kullanabilir, dilerseniz bu ekipmanları plaj içerisinde yer alan işletmelerden kiralayabilirsiniz.

Altınkum Plajının yürüyüş parkuru boyunca,  yürüyebilir ve parkur üzerindeki bar, disko, gece kulübü, çay bahçeleri, eğlence mekanları, restaurant ve hediyelik eşya satan birçok mekandan hizmet alabilirsiniz. Didim içerisinde birçok otel bulunur ve bu otellerin büyük ölçüde kısmı Altınkum Plajın da yer almaktadır.

Didim içerisinde birçok otel bulunur ve bu otellerin büyük ölçüde kısmı Altınkum Plajın da yer almaktadır.Kışın bile güneşlenebileceğiniz kadar güneşin var olduğu Altınkum sahili boyunca her türlü imkandan faydalanabilir, açık havanın, denizin, kumun tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Ve tüm bunların haricinde gezi tekneleriyle yolculuğa çıkarak, çevre adaları ve koyları gezebilirsiniz. Plajında güneşlenmenin yanı sıra su sporlarına vakit ayırabilirsiniz. Yatçılık, rüzgar sörfü, pedallı kano gibi seçenekler, dalış kursu veren işletmeler, at ve safari turu düzenleyen firmalar yer alıyor.

Altınkum Tekne Turu

Altınkum plajından hareket ettikten sonra ilk olarak Cennet Adası,  Altınkum’dan rahat seyredilen bu küçük adanın kuzeydoğu limanında yaklaşık 40 dakika yüzme molası verdikten sonra tekrar yola koyulup sırasıyla Cennet Koyu, Akvaryum Koyu, Akademi Koyu, Dalyanaki Koyu, Doğal koyu görülerek akşama doğru dönüşe geçilir. Tekne turlarını düzenleyen farklı tur firmaları mevcuttur, bir çoğunun paketi içerisinde öğle yemeği, köpük partisi, müzik yayını ve dans gibi eğlenceli tekne içi aktiviteler bulunur.

Didim Bölgesi

Ege Bölgesi’nde yer alan Aydın İlinin bir İlçesi olan Didim, özellikle yaz aylarında tatilcilerin ilgisini çekmeye ve hem yerli hem yabancı misafirleri ağırlamaya devam ediyor. Akdeniz ikliminden ötürü sadece yaz aylarında değil Bahar ve kış aylarında da hava yeterince iyi ve tatil için uygundur. Yüz ölçümü 402 kilometrekare olan dedim oldukça eski bir yerleşim yeridir. Son zamanlarda dedim eğer neşen İngilizlerin sayısı da artmaktadır. Milattan önce 8 binlere dayanan yerleşim izleri görünmektedir. Mikenler,  Giritliler ve Akallıların yaşadığı bölgede sonrasında Persler, Romalılar ve Bizanslılar yaşamıştır. 1071 Malazgirt Savaşı’ndan sonra karıya sınırları içerisinde yer alan bu bölgeye Türkler yerleşmiştir. Birinci Haçlı seferleri sırasında bir dönem için tekrar Bizanslıların eline geçmiştir. 14. yüzyılda meydana gelen bir depremle büyük ölçüde zarar gören Didim yıllar boyunca Rum Köyü olarak varlığını sürdürmüştür. 1967 yılına kadar köy olan bölge 1980’lerde turizm potansiyelinin artması ile birlikte gelişmeye başlamış ve 1991 yılında ilçe olmuştur.

İzmir’den güneye doğru ilerleyip Söke’ye geçtikten sonra Bafra gölü’ne gelmeden dedim tövbesinden dönerek Didim’e varabilirsiniz. Didim ile İstanbul arası yolculuk 8 saat, Didim ile Ankara arası yolculuk 9 saat sürmektedir. İzmir ile Didim arası yolculuk ise 2 saat sürmektedir.

Didim’de oksijen oranı oldukça yüksek ve nem oranı ise oldukça düşüktür. Yıllık ortalama sıcaklık oranının 18 derece olduğu Didim’de yaz sezonu erken başlar. Bahar ve kış aylarında da Didim’i ziyaret ederek doğal güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz.

Didim Gezilecek Yerler      

Doğa, deniz, kum ve güneşin tadını çıkarırken kültür turu yapmayı da ihmal etmeyin. Didim ve çevresi antik kentleri ile tarihi bir tur için ilgi çekicidir.

Didyma Antik Kentinde yer alan Apollon Tapınağını ve Millet Tiyatrosunu görebilirsiniz. Farklı kazı alanlarından çıkartılan eserlerin sergilendiği Milet Müzesini ziyaret edebilirsiniz. Priene Antik Kenti görebileceğiniz diğer bir antik kenttir. Saplı Ada, Akköy Tavşanburnu Tabiat parkı ve Bafa gölünü görmeden dönmeyin.

Didim seyahatiniz esnasında hem kendi mutfağınız için hem de hediyelik olarak birbirinden lezzetli yöresel ürünler satın alabilirsiniz. Bu ürünlerin başında gelen Didim Bölgesi’ne has tarhanadır. Yerel pazarlarda veya yöresel dükkanlarda kolaylıkla bulabilirsiniz. Klasik tavrının yanı sıra bölge çevresinde yetişen tarhana otu bir çeşit baharat olarak kullanılır, sindirim sistemi için de faydalıdır. Hemen her yemeğin içine lezzet katmak için kullanabilirsiniz. Lop incir ve lop incirden yapılan reçel de Didim’in yöresel lezzetler arasındadır. Köye has, üzüm şarabı oldukça popüler. Didim Merkez’de ve Altınkum’da yer alan çarşılarda farklı takı, aksesuar ve benzeri ürünlere ulaşabilirsiniz. Bölgedeki alışveriş yapabileceğiniz yerlerin çoğunluğu gece geç saatlere kadar açıktır.

Kış sezonu boyunca kapalı olan ve yaz sezonunun başlaması ile açılan birçok mekan akşamları müzik eşliğinde eğlenceli bir gece hayatı sunar. Eğlencenin hiç bitmedi Didim’de farklı festivaller ve şenlikler düzenlenmektedir. Her yıl Ağustos ayında düzenlenen Altınkum plaj festivali’nde ünlü sanatçılar da sahne alıyor. Bu festivaller sayesinde eğlenebilir, yöresel tatları deneyebilir ve yöre halkına dair birçok detayı öğrenebilirsiniz. Her yıl Ağustos ayında düzenlenen bir diğer festival yazarlar festivalidir. Festival boyunca yazarlar tarafından imza günleri ve söyleşiler düzenlenir. Her yıl Eylül ayında ise Didim’de Apollon Motofest etkinliği düzenlenir. Motosiklet kulüplerinin ve üyelerinin hemen hepsinin katıldığı renkli bir festivaldir.

Didimin hemen her bölgesinde kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği  için farklı alternatif yerler bulabilirsiniz. Ege mutfağının lezzetlerini denemeyi ihmal etmeyin. Ege bölgesi boyunca sıklıkla rastlayacağınız yaprak sarması, zeytinyağlı börülce, turp otu, deniz börülcesi, şevketi bostan,semizotu salatası, kabak çiçeği dolması gibi birçok zeytinyağlı ve sağlıklı yemek çeşidinin yanı sıra yöresel lezzetler de mevcuttur. Mısır unu, yoğurt, yumurta, taze soğan ve ısırgan otundan elde edilen çaykama adlı  yöresel tadı denemelisiniz. Farklı deniz ürünleri ve et yemekleri de bulmanız mümkündür.

Aydın, Didim, Altınkum için farklı zamanlarda farklı gezi programları düzenleyebilir veya hepsini aynı tatil programınız içerisine alabilirsiniz. Önceden hazırlayacağınız detaylı bir yolculuk ve konaklama programıyla birçok noktayı görmeniz mümkün olacaktır. Tatile çıkmayı planladığınız sezona uygun tatil programı hazırladığınızdan emin olun. Bölgenin kalabalık olacağı aylar için programlama yapıyorsanız, konaklamanız için öncesinden rezervasyonunuzu yaptırmayı unutmayın.