Yunan Adalarına Gitmek için Vize Gerekiyor mu?

1 Haziran 2018
Eskiden günübirlik Yunan adaları gezilerinde vize şartı aranmıyordu ancak bordo pasaport sahiplerine vize alma zorunluluğu getirildi. Umuma mahsus pasaport dışındaki hizmet, diplomatik ve hususi pasaportlarda Yunan adalarına giriş için vize şartı aranmıyor. Ancak, umuma mahsus bordo pasaport sahiplerine Yunan Adalarına gidebilmek için kısa süreli kapı vizesi ya da Schengen vizesi gerekiyor.

“Kapı Vizesi” Nedir?

En fazla 15 gün olmak koşuluyla Yunanistan’a tek girişli kısa süreli vizedir.  Kapı vizesi almak isteyenler için süreci kolaylaştırmak amacıyla daha önceden alınmış Schengen vizesi (süresi bitmiş olsa da belge olarak sunuluyor), pasaportunda KKTC kaşesi bulunmamak şartları aranıyor. Kısa süreli vize için de 60 Avro dolaşım ücreti alınıyor.

Kapı Vizesi ile Yunanistan’ı ve tüm Schengen bölgesini gezebilir miyim?

Kısa süreli kapı vizesi sadece Yunan Adalarına giriş izni sağladığı için adalar dışındaki Schengen bölgesine geçiş yasaktır.

Hangi adalar Kapı Vizesi kapsamındadır?

Sisam, Sakız, Midilli, Meis, Kos ve Rodos adaları tek girişli-çıkışlı olmak şartı ile vize kapsamındadır.

Vizeye ne zaman başvurmalıyım?

Yunan adalarına seyahatinizden en az 4 gün önce Kapı Vizesi için gereken belgeleri Bodrum, Marmaris, Kuşadası, Çeşme ve Ayvalık bölgelerindeki ilgili birimlere veya acentalara iletmek gerekiyor.

Kısa süreli vize için gereken belgeler nelerdir?

Kapıda vize işlemleri için bazı belgeler gerekiyor. Bu belgeler ise;
  • En az 6 ay geçerli pasaport ve pasaportun fotoğraflı sayfasının 1 adet renkli fotokopisi,
  • Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf,
  • Vize başvuru formu çıktısı,
  • Otel rezervasyonu belgesi,
  • Gidiş-dönüş feribot bileti,
  • Vize harcı
  • Acente hizmet bedeli
Vize başvuruları ve işlemleri hakkında güncel değişiklikler olabileceğini unutmayın. Yunan adalarına yapacağınız gezi öncesinde vize işlemlerinde sorun yaşamamak için mümkünse 1 hafta önceden seyahat acentenize danışın.