Türkiye’de Caretta Caretta Dostu Kumsallarıyla Ünlü Sahillerimiz

1 Haziran 2018

Doğdukları yere geri dönüp burada yumurtlayan Caretta Carettalar, Türkiye’de çoğunlukla Akdeniz sahillerinde Mayıs-Ağustos döneminde kumsala çıkıp yumurtalarını bırakıyorlar. Son yıllarda çeşitli projelerle de desteklenen Caretta Caretta koruma alanına sahip sahillerimizle, deniz kaplumbağalarının çevresel faktörlerle zarar görmeleri engellenmeye çalışılıyor. Türkiye’de Caretta türü deniz kaplumbağaları dostu harika kumsallarıyla ünlü sahillerimizin başında Muğla’da bulunan İztuzu plajı geliyor. Burada bir de deniz kaplumbağası hastanesi bulunuyor. Teknelerden yaralanan, hastalanan kaplumbağalar bu hastanede tedavi edilip tekrar denize bırakılıyor. Sizin de yolunuz İztuzu plajına düşerse, Kaplumbağaları görmek için sahilde bulunan hastaneye gelebilirsiniz.

Türkiye’de Caretta Türü Deniz Kaplumbağaları Dostu Harika Kumsallarıyla Ünlü Sahillerimiz

İztuzu Plajı

Dalyan’da bulunan İztuzu plajı şüphesiz ki Carettalar’ın çok sevdiği kumsallardan. Mayıs-Ağustos arasında deniz kaplumbağalarının yumurtlama döneminde 20:00 ile 08:00 saatleri arası plaj kapatılıyor. Yumurtlama dönemi haricinde Carettalar kumsala çıkmak yerine denize açılıyorlar.

Çalış Plajı

Fethiye’de bulunan Çalış Plajı’nı en az bizim kadar Carettalar da seviyor. Uzun sahil şeridi boyunca uzanan kumsalında yumurtalarını bırakmaya gelen kaplumbağaları görmeniz mümkün.

Çıralı Sahili

Antalya Kumluca’ya bağlı Çıralı sahili de deniz kaplumbağalarının yumurta bırakmak için geri döndüğü sahillerimizden biri. Burada turizm dönemine bağlı olarak Carettalar’ın yumurtaları zarar görebiliyor. Dileriz ki en kısa sürede bu güzel sahilde de Carettalar koruma altına alınır.  

Side Plajı

Antalya Manavgat’ta bulunan Side sahilinde bahar ve erken yaz döneminde upuzun kumsal boyunca yürüyüş yaparsanız kumsalda etrafı telle çevrili koruma alanları görebilirsiniz.

Caretta’ların koruma alanlarına yaklaşmadan onları ziyaret edebilirsiniz, çocuklarınız için harika bir deneyim olabilir.