Türkiye’de Bulunan En Sakin Tatil Yerleri & Tatil Yerinin Önemi

24 Haziran 2021

Sakin Bir Tatilin Önemi

Bütün bir yıl boyunca yoğun iş temposu içinde boğulmuş, stresin ve gerginliğin vermiş olduğu sağlık sorunları ve yorgunlukla negatif enerji yüklenmişseniz sakin bir koyda dinlenip bütün senenin yorgunluğunu atmanız gerekir. İyi dinlenebildiğiniz bir tatil, geçireceğiniz yeni iş yılı için de motivasyon demektir. Muhteşem bir manzarayı dinginlik içinde izleyip, sadece doğanın ve dalgaların sesini dinlemek huzuru kanıksamak ruhunuza ve bedeninize oldukça iyi gelecektir.

Yalnızca kuş sesleri ve ağaçların hışırtısının duyulduğu bir tepeden dünyanın en muazzam manzaralarını izlemek nefes kesici bir duygudur. İnsanların makineleştiği bir dönemde, tüm makinelerin reset atılma zorunluluğu varken insanın dinlenme ve rahatlama hakkının olmaması çok büyük bir haksızlık değil midir? Uzmanlara göre, yoğun tempolu hayatlarımıza zaman zaman mola verip mutlaka sessiz sakin bir tatil yapmak iş verimliliğinizi de yüzde yüz artırmaya yönelik bir harekettir. Bu durumda tatil bir lüks değil bir ihtiyaçtır.

Sakin Tatil Yerleri

Ülkemizin dört bir yanı muhteşem koylar, birbirinden huzurlu ormanlarla çevrilidir. Bu durumda sakin tatil yerleri de oldukça fazladır. Bu bakımdan son derece şanslı olduğumuz bir ülkede yaşayıp da bu güzelliklerden yararlanmamak akıl dışıdır. Bol bol güneşlenip, bol bol dinlenebileceğimiz bir tatil için Akdeniz ve Ege bölgeleri çok iyi bir seçimdir. Likya Yolu üzerindeki mucizevî alanlardan biri olan Kabak Koyu, Olimpos, Adrasan, Datça koyları, Fethiye, Kazdağları, Bozcaada, Gökçeada vb. birçok yer sakin bir tatile ev sahipliği yapacaktır. Ülkemizin sakin tatil yerleri denilince akla gelen yerler olarak şuralar sayılabilir;

Kaz Dağları

Kaz Dağları denildiğinde akla hep mitolojik hikâyeler, dilden dile yayılan efsaneler gelmektedir. Tıpkı masallardaki gibi şirin ve lirik bir ezgi gibi Edremit körfezinden bir Balıkesir’e bir Çanakkale’ye neşe saçar. Biga Yarımadasının zirvesinde, esen tatlı rüzgârla ağaçların dansını izleyip ruhunuzu arıtmak için sakin tatil rotanıza Kaz Dağları’nı mutlaka eklemelisiniz. Kaz Dağları çevresinde, gözlerden uzak, sessiz sakin ve oldukça temiz bir denize girip kafa dinleme şansınız olacaktır. Doğada, her şeyden biraz uzaklaşıp dalga seslerini dinleyerek sessiz sakin dinlenmeye herkesin ihtiyacı vardır. Hele ki Kaz Dağları’nın oksijeni ciğerlerinize dolduğunda canlana hücrelerinizi ve on katına çıkan enerjinizi hissetmemeniz mümkün değil. Kaz Dağları’nda yeniden doğmak için fazla düşünmenize gerek yok.

Salda Gölü

Salda Gölü herkes tarafından, Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinir. Bembeyaz kumların Turkuaz rengi suyla kombinasyonundan oluşan bir bütünsel renk algısı, hem huzuru hem de mutluluk hormonunu beyninize yükleyeceği için hem rahatlamış hem de huzuru yakalamış olacaksınız.

Kabak Koyu

Muğla- Fethiye’de bulunan, Ölüdeniz’in Doğusunda kalan Kabak Koyu, hem sakin bir tatil yapmanız için oldukça elverişli hem de tarihe ve doğa yürüyüşlerine doyacağınız, muhteşem manzaralarda ruhunuzu dinlendireceğiniz bir yerdir. Küçük çakıl taşlarıyla bezenmiş plajı ve cam gibi berrak denizi ile teknelerin uğrak yeri olan son derece sakin bir koydur. Kabak Koyu’nda, kızılçam ormanlarında sakin doğa yürüyüşleri yapıp, kendi köşenize çekilip ormanın oksijenini içinize çekerek, ayaklarınızın altına serilen pırıl pırıl denizi izlemenin tadına varacaksınız.

Datça Yarımadası; Palamutbükü

Datça Yarımadası, son yılların en çok tercih edilen tatil yeri olması bakımından çok kalabalık bir yer olsa da, içerisinde inci taneleri gibi dizilen birbirinden güzel ve sakin koylarıyla tabiri caizse içinde cennetten köşeler barındırıyor. Gürültüden uzak, sessizlik ve huzur içinde, sakin bir tatil planınız var ise Datça Yarımadası’nda yer alan koylardan biri olan Palamutbükü harika bir seçim olabilir. Palamutbükü, mavi yolculukların da rotasında bulunan bir koydur. En büyük özelliği tertemiz bir denize sahip olmasıdır. Palamutbükü iki ayrı köy barındırır. Zeytin ağaçları altında doyulmaz bir manzaraya karşı dinlenmenin tadına varmak için son derece güzel bir seçim olacaktır.

Adrasan Koyu

Tarihi kalıntıların arasında dolaşmak, insanı bambaşka bir döneme, bambaşka duygular içine sokarken, zihninizi hem diri tutan hem de dinginlik veren harika bir yer düşünün. Günbatımlarının doğal bir ışık şölenine dönüştüğü, mavinin tüm tonlarının bir bir gözler önüne serildiği cennet gibi bir koy… Dinlenmek için manzarasına sadece yarım saat bile bakmanız yeterli olsa bile asla ayrılmak istemeyeceğiniz Adrasan koyu, klikya yolu üzerinde yer alır. Sakin bir tatili size eşlik edecek en sessiz canlılar olan caretta caretta kaplumbağaları ile geçirip sınırsız dinlenmenin ve günbatımı manzarasının büyüsüne kapılacaksınız.

Bozcaada

Çanakkale ilimize bağlı, olan Bozcaada, ferah ve tertemiz denizi ve bol oksijen alabileceğiniz mis gibi havası ile harika ve bir ortamda kafa dinlemenizi sağlar. Dalış, rüzgâr sörfü ve su sporları da yapabileceğiniz ve ormanın tertemiz havasında kafa dinleyebileceğiniz muhteşem bir doğa harikasıdır. Altın rengi incecik kumları, dibi görünen tertemiz berrak denizi ile gürültü ve kargaşadan uzak, sakin plajlara sahiptir. Bozcaada Akvaryum plajı, Ayazma plajı, Çayır plajı ve Habbele plajı ile sakin bir tatil yapmak isteyen herkesi kucaklayan, sarıp sarmalayan cennet gibi bir adadır.

Göcek

Muğla- Fethiye yolu üzerinde yer alan Göcek Çam ormanlarında doğayı ve huzuru temiz hava ile birlikte içinize çekebileceğiniz bir yerdir. Orman ve denizin aşkına tanıklık edeceğiniz muhteşem koylara sahip olan Göcek yalnız kalabileceğiniz en muazzam yerlerden biridir. Denizinin rengine aşık olurken çamlar arasında da yeşilin her tonunu görebileceğiniz sakin bir tatil yeridir.

Aydıncık

Mersin’de yer alan küçük ve şirin tatil kasabası olan Aydıncık, sessiz, sakin ve huzurlu vakit geçirebileceğiniz, dilediğiniz şekilde dinlenme alanları bulabileceğiniz muhteşem bir küçük cennettir. Silifke’yi geçtikten sonra karşınıza çıkan bu rüya gibi sahil kasabasının bir de küçük limanı bulunur. Aydıncık Limanı’nda dibi görünen denizin içinde oynaşan balıkları izlemek bile oldukça rahatlatıcı bir aktiviteyken akşam olduğunda limana düşen rengârenk ışıkların da harika bir görsel şölen olduğunu göreceksiniz. Aydıncık Limanı’nın hemen yanı başında duran birinci dereceden sit alanında devam eden bir kazı çalışması olup kalıntıları dışarıdan görebilme şansınız vardır. Aydıncık, huzurlu bir tatil için ideal bir yer olmasının yanı sıra, Mersin iline de çok yakın olması sebebiyle sık sık gidilebilen ve bol miktarda yerli turiste ev sahipliği yapar. Aydıncık’ta zirvede bulunan ve uçsuz bucaksız bir denizin ayaklarınıza serildiği, taş masa adı verilen tepeden manzarayı izlemenin tadına doyamayıp o huzuru içinizde hissedeceksiniz. Aydıncık plajında denizin ortasındaki küçük kara parçasını izleyerek tertemiz ve ılık deniz suyunun vereceği dinginlik de sakin ve huzurlu bir tatil geçirmenizi sağlayacaktır.

Gökçeada

Çanakkale ilimize bağlı olan Gökçeada, en büyük adamız olup sessiz ve sakin bir tatil imkânı sunar. Güneşin doğuşu ve batışını izlemenin bambaşka olduğu Gökçeada, denizinin sonsuzluğu çağrıştıracak kadar geniş açıyla görülebilmesi nedeniyle insana muazzam bir derinlik katarken tertemiz havası ve birbirinden güzel ada koyları ile üzerinizde büyüleyici bir etki yaratacaktır. Ülkemizde sakin ve huzurlu tatil yapabileceğiniz sayamadığımız pek çok doğal güzelliğe sahip koyumuz mevcuttur.