Tiny House Tatili & Tiny House Fiyatları – TatildeKirala

21 Ekim 2021

Daha Küçük Ama Daha Özgür Bir Yaşam Alanı: Tiny House

Son yılların öne çıkan hayat tarzı çeşitlerinden biri olan Tiny House için, insanların yaşam alanlarını küçültmeye yönelik yaptıkları eylemlerdir diyebiliriz. Bu eylemlerin çıkış amacı ekonomi, yaşadıkları çevre ve özgürlükleridir. Bununla birlikte kişilerin kendi istedikleri alanlara özgürce seyahat edip hayatlarını minimal şekilde sürdürmelerini sağlar. Zaten son yıllarda herkesten “keşke şu kalabalıktan uzaklaşsam doğa ile iç içe yaşasam” gibi cümleleri çok sık duyar olduk. Trafiğin yoğunluğu, insan çokluğu ve bununla gelen, çevre kirliliği ve ekonomik zorluklar gibi nedenler ile mutlaka birçok kişi bunalmış ve uzaklaşmak istemiştir. Tiny House’ta tam olarak bu hareketi yapmayı hedefleyen kişiler tarafından ilk olarak Amerika’da başlayıp sonra gelişmiş diğer ülkelere sıçramıştır.

Bu özgürlükçü hareket ülkemizde de birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Tiny House insanların kalıplaşmış ve rutin yaşam tarzlarının dışında kendi yaşam tarzlarının farklı olduğunu ortaya koyar. Tüm hayatını Tiny House’ta geçirmek isteyenler olduğu gibi bunu sadece tatillerinde de tercih etmeye başlayanların sayısı bir hayli fazladır.

Tiny House’ların ortalama büyüklüğü 10m2 – 40m2 arasında değişkenlik göstermektedir. Tekerlekli Tiny House ve sabit olan Tiny House’lar vardır. Her şekilde de üretilen bu küçük evler kişilerin zevklerine, beklentilerine ve tercihlerine göre değişkenlik gösterir. Daha modern yapıda olan küçük evler için mobil adı kullanılmaktadır. Bunlar dışarıdan bakıldığı zaman karavan gibi görünürler. Birçok farklı yapıya sahip olan Tiny House’lar verimli ve ekonomik yaşam alanları sağlar ve çevre dostudurlar.

Tiny House Genel Özellikleri nelerdir?

Tekerlekli Tiny House genellikle 4 ile 8 metre olmaktadır. Bir konuma bağlı olmadan yılın istediğiniz mevsimi istediğiniz yerde yaşamanızı sağlayan küçük evleri düşününce bile sizi heyecanlandırmaya yetiyor değil mi? Bazı kişileri Tiny House ve karavanlar arasında fikir ayrılıklarına düşüyorlar ama Tiny House sağlam yapılarından dolayı dayanıklılığı daha fazladır. Tiny House sadece yazın kullanılabilir gibi bir algı oluşumu vardı ama özellikle pandemi sürecinde bu algı tamamen yıkıldı. Tiny House yılın her mevsimi gönül rahatlığı ile konaklayabileceğiniz evlerdir. Tiny House içinde bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, fırın, buzdolabı gibi genel ihtiyaçların karşılanması adına sistemler kuruludur. Bu özelliğinden dolayı da yılın her mevsimi kendini doğanın içine atmak ve orada yaşamak isteyenler için vazgeçilmez bir yaşam tarzıdır. Ülkemizde Tiny House için tasarlanmış tesisler bulunmakta. Özellikle Tiny House sahiplerinin evlerini bu parka güvenle bırakabilecekleri ve diledikleri zaman evlerini alıp istedikleri lokasyona taşımaları oldukça güzel bir hizmettir. Tiny House alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır bunların en önemlisi evinizi konumlandıracağınız lokasyonun alt yapısıdır. Çünkü bu evler genel şehir elektriğinden ve suyundan bağlı olarak kullanılırlar.

Tiny House Maliyeti Ne Kadardır?

Tiny House maliyeti olarak, evi kullanacak kişilerin talepleri, ihtiyaçları, beklentileri ve kullanım amaçlarına göre değişkenlik gösterir. Sürekli yaşayacak kişilerin yaptıracağı Tiny House ve sadece hafta sonları kullanacak kişilerin yaptıracağı Tiny House fiyatları elbette birbirinden farklı olur. Yine de genel olarak tiny house fiyatları 30-40 bin TL başlangıç fiyatı vardır diyebiliriz. Taleplere göre değişkenlik gösteren Tiny House 500 bin TL’ye kadar çıkabilir.

Tiny House Nem Sorunu Olur mu?

Tiny House, ahşap yapılarından dolayı genellikle insanların kafasında nasıl yani yağmurda nem olmaz mı? gibi sorular geliyor ve araştırmalara giriyorlar özellikle nem oranının yüksek olduğu bölgelerde, küçük evlerde doğal bir yaşam sürdürebilme imkanını bulabilirsiniz. Tiny House, mühendisler tarafından hava dengesini doğru oranda sağlayarak üretilmesini sağlamaktadırlar. Tiny House genelde enerji güneş panelleri kullanılır, sağlam klima ve havalandırma cihazları bulunur bu durumda da nem sorunu oluşmaz.

Tiny House Böcek Sorunu Olur Mu?

Tiny House dış cepheleri özel olarak hazırlanmıştır. Bu durum dış görünüşüne önem verildiği gibi kullanılan malzemelerden dolayı da böceklenme sorunu yaşanmaz. Tiny Houselar kompakt olarak üretildiğinden dolayı evlerde böceklenmeye sebep olabilecek boşluklar ya da alanlar bulunmamaktadır.

Tiny House Bakteri Sorunu Olur Mu?

Tiny Houselar dış görünüşü ile herkesi etkilemektedir. Ve bir küçük evim olsa da evimle dilediğim yere gezebilsem diyenleri duyar gibiyiz. Ama bazılarımızın özellikle ısınabilme, rutubet, nem olur mu gibi soruları da yanında sorduğunu duymaktayız. Hayır tiny Houselar da nem, rutubet, böceklenme, bakteri oluşumu olmaz. Tiny Houselar gerçek yaşam alanı olarak tasarlanmış evlerdir ve son teknolojik araçlar, son teknoloji her hava koşuluna uygun kaplama sistemleri ile üretilmiştir. Bu nedenle tiny Houseları sadece yazlık kullanılabilecek kısa ömrü olan evler olarak düşünmek yanlış olur. Tiny houselar iç ve dış yapısı ile yüzlerce yıl kullanılabilecek şekilde tasarlanarak üretilen evlerdir. Kaldı ki eski zamanlardan beri Hindistan da insanlar yüzyıllar boyunca tiny house tarzı evlerde yaşamaktadırlar. Sadece ülkemizde tiny house kültürü yeni olduğu için bizlerin kafasında bir sürü soru işareti oluşuyor. Sizlere bu yazımızda tiny house için merak edilenleri anlatmaya çalıştık.

Tiny House Tatili

Şehirlerde yaşayan herkes kalabalıktan, gürültüden şehrin kirliliğinden bunaldığı ve kaçmak istediği zamanlar olmuştur. Bazıları daha şanslı olup kaçabilecekleri doğanın tadını çıkarabilecekleri bahçeli yazlıkları olanlar vardır elbette. Ama daha minimal ve özgür bir yaşam isteyen kişilerin ilk tercihleri arasında Tiny House gelir. Tiny House satın alınabilir, zevke göre yaptırılabilir, kiralanabilir ya da Tiny House olan tatil beldelerinde tatile çıkılabilir.

Sizlerde doğa ile iç içe yaşamak, vakit geçirmek ve huzur bulmak istiyorsanız tiny house deneyimini mutlaka yaşamalısınız. Avantajları açısından çok fazla artı yönü olan tiny house daha sağlıklı ve bilinçli bireyler olmamız için bize destek vermektedir. Sürekli iş stresi olan hayatın koşturmasına kendini kaptırmış olan kişiler ile evlerinin ormanın ortasında olan kişilerin ruhsal sağlığının bir olmayacağı aşikar. Elbette herkes ani radikal bir değişime hazır olmayabilir komple yaşam alanını değiştirmek zaman ve planlama gerektirebilir ancak kendinize bir iyilik yapmak istiyorsanız yatırımınızı bu yönde yapmanız çok doğru bir hareket olacaktır.

Yaşam standartınıza göre belirleyeceğiniz tiny house lar ile ister dilerseniz minimal hayata geçip kalabalıktan ve gereksizlikten kurtulabilir ya da sadece hafta sonları, yılın birkaç haftası kaçabileceğiniz ve doğanın eşsiz güzelliğinde vakit geçirebileceğiz tiny house almanız ya da kiralamanız mümkün. Üstelik yılın her mevsiminde.

Özellikle yurt dışında çok önceden beri kullanılan ve tercih edilen tiny Houselar Türkiye’de de kısa zaman içerisinde özgür ve gezgin ruh sahibi kişilerin dikkatini çekmiştir. Durum böyle olunca tiny house üreticileri ve geniş arazi sahipleri yepyeni bir tatil ve konaklama hizmeti vermeye başladı. Şanslıyız ki Ülkemiz her bölgesi ile adeta bir Cennet. Başka ülkelerde ormanlık alanlarda yaşayabilmek için ülke değiştiren kişilerin bulunması tiny house’un ne kadar da faydalı olduğunu gözler önüne seriyor. Bizlerin en azından ülke değiştirmemize gerek yok çünkü dediğim gibi Türkiye zaten her bölgesi ile, denizleri ormanları güzellikleri ile tam bir cennet ülkesi…