Sağlıklı Beslenenlere Özel En İyi Tatil Yerleri

1 Haziran 2018

Modern çağın sorunsalı yediklerimiz ne kadar sağlıklı konusunda tartışmalar bitecek gibi görünmüyor ama beslenme tercihlerimizde her geçen gün doğala geri dönüş için az da olsa çaba göstermeye başladık. Büyük şehirlerde tamamen doğal, katkısız yiyeceklere erişmek çok zor ve pahalı olduğu için köylere kasabalara gittikçe sağlıklı yeme-içme seçeneklerini değerlendirebiliyoruz. Bu konuda hassas olanlar için tatilde sağlıklı beslenme imkanı sunan en iyi tatil yerlerini derledik.

Sağlıklı Beslenenlere Özel En İyi Tatil Yerleri

İzmir Sığacık

Türkiye’nin en sakin yeri diye anılan Sığacık bir de yerel pazarı ile ünlü. Yörede üretilen tarım ürünleri ve evde hazırlanan yiyecekler bu pazarda satılıyor ve çevre ilçe ve illerden de büyük ilgi görüyor. Sığacık’ta yerel üretim destekleniyor ve organik tarım üzerine önemle duruluyor bu nedenle de sağlıklı beslenmekten ödün vermeyenler için cazip lokasyonlarının başında geliyor. Burada yerel pazardan yörede üretilen organik tarım ürünlerinin yanı sıra, turşu, reçel, peynir, yoğurt, çiğ süt, sebze ve meyve kuruları ve sezona göre taze hazırlanan yiyecekleri bulabilirsiniz. Sağlıklı beslenmenin yanında bir de Sığacık’ın şirin atmosferinde huzurlu bir tatil yapacağınıza eminiz.

Muğla Köyceğiz

Köyceğiz Gölü’nün duru güzelliğinin yanı başında kurulmuş olan ilçe sakin ve sağlıklı bir tatil arayışında olanlar için iyi bir tercih olacaktır. Köyceğiz’de haftanın belirli günleri kurulan yerel pazarda yörenin tarım ürünleri, süt ürünleri, zeytinyağı ve çevre illerden gelen meyve-sebzeleri bulabilirsiniz. Ayrıca bu bölgede Arıcılık da yapıldığı için katkısız bal bulabileceğinizi de hatırlatalım.

Muğla Datça

Sağlıklı yaşam konusunda hassas olanlar için Datça’nın yeri ayrıdır. Bademi, zeytinyağı, inciri, keçiboynuzu, domatesi, kabak çiçeği ile başlayan liste uzayıp gider konu Datça olunca. Sağlıklı yaşam ve tatili birleştirmek için de doğal seçeneklerle dolu bir tatil beldesidir. Huzurlu, sağlıklı, eve dönüşte bol alışverişli tatil isteyenlere Datça’yı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Sizin en sevdiğiniz sağlıklı beslenme imkanı sunan tatil beldeleri neler? Yorumlarda paylaşmayı unutmayın.