Marmaris’te Gezebileceğiniz Tarihi Yerler

1 Haziran 2018

Muhteşem koyları ile ünlü Marmaris bu kez de tarihi yerleriyle karşınızda. Osmanlı mimarisinden örnekleri görebileceğiniz bu güzel tatil kentini gezmek için mutlaka zaman ayırmalısınız.

Marmaris’te Gezebileceğiniz Tarihi Yerler

Marmaris Kalesi

Marmaris’in manzarası kadar bulundurduğu tarihi eserleriyle de ihtişamlı kalesi, Marmaris’e geldiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken ilk sıradaki önerimiz.

İlk kez İyonlar tarafından inşa edildiği tahmin edilen Marmaris Kalesi, bugünkü yapısına Büyük İskender zamanında yapılan eklemeler sonucu ulaştığı düşünülüyor. Marmaris kalesi yapısı korunarak restoreden geçip müze haline getirilmiş.

Hafsa Sultan Kervansarayı

Marmaris kalesini gezdikten sonra sırada Hafsa Sultan Kervansarayı var. Kalenin yanında olan Kervansaray Osmanlı’dan günümüze kalan tarihi mekanlardan. Hafsa Sultan Kervansarayı, Kanuni Sultan Süleyman tarafından inşa ettirilmiştir.

Halıcı Ahmet Urkay Müzesi

Etnografya ve arkeoloji müzesi olarak açılan bu özel müzede çeşitli uygarlıklara ait onlarca tarihi eseri görmeniz mümkün. Müzede farklı uygarlıklara ait eşyaları, giysileri, halıları ve kazılardan çıkan arkeolojik keşifleri bir arada bulabilirsiniz.

Amos Antik Kenti

Ulaşım konusunda zorlayıcı bir patika yolu takip ederek gidebileceğiniz Amos Antik Kenti, manzarası ile ünlü yerlerden. Restorasyon ve çevre düzenlemesi olmadığı için olumsuz sayılabilecek özelliklerine rağmen manzarasıyla büyüleyen bir yerde bulunuyor Amos Antik Kenti.

Cnidus Antik Kenti

Denizden ve kara yolu ile ulaşım mümkün olan Cnidus Antik Kenti, gittiğinizde hem tarihi alanı gezip hem de denize girip dinlenebileceğiniz bir yer. Karayolu ile ulaşımın biraz yorucu olduğunu belirtelim, varsa imkanınız deniz üzerinden bu koya gelin. Cnidus Antik kentinde tarihi kalıntılara kıyasla manzarası daha ilgi çekici olabilir.

Marmaris’e geldiğinizde tatilinizi zenginleştirmek için tarihe yolculuk yapabileceğiniz bu güzel yerleri de gezmeden gitmeyin.