Longoz Ormanları Nerededir? & Longoz Ormanları Milli Parkı

24 Haziran 2021

Longoz Ormanlarının Büyüsü

Yeşilin her tonunda doğanın notalarından ayrı bir ezgi duyumsadığımız, topraktan gelen mucizevî gücü muazzam bir orkestranın en majör senfonisi gibi arşa çıkardığı büyülü ormanları her zaman uzakta ararız. Oysaki doğanın bize sundukları yanı başımızda, yaşadığımız, yerde bizimle birlikte var olmanın heyecanı içindedir. Bu güzellikleri görmezden gelmek yaşadığımız yere ihanet etmekten başka bir şey değildir. Hayatın ritmik akışında kaybolduğumuz, hayatın ve yaşam şartlarımızın bizi doğadan uzaklaştırmasına izin verdiğimiz için kendimize karşı o kadar suçluyuz ki… Fırsat bulduğumuz her an doğanın bir parçası olduğumuzu hatırlayıp kendimizi doğanın yemyeşil kollarına atmanın ruhumuzu sağaltmak adına önemli bir hamle olduğunu unutmamak gerek.

Kendinizi doğanın kollarına atmak için büyülü ve gizemli ormanları masallarda ya çok uzaklarda aramanıza gerek yok. Kendi ülkenizde, yanı başınızda mucizenin ta kendisi tüm dallarıyla sizi sarıp sarmalamak için sabırsızlanıyor. Oldukça ilgi çekici bir orman tipi olan longoz orman tipi, doğada görebileceğiniz en efsanevi manzaraları gözler önüne serer.  Longoz kelime anlamı olarak; subasar demektir. Çeşitli sulardan beslenen ve denize doğru akan derlerin zamanla, yağışlar yardımıyla kumları bir araya toplaması sonucu, o kumları biriktirerek irili ufaklı set oluşturması ve bu setin akarsuyun, derenin ağzını kapatması sonucunda oluşan doğal bir habitattır. Bu özel yaşam alanında ender rastlanan canlı türleri de yaşamaktadır. Longoz ormanlarında bir doğa yürüyüşü sırasında şahit olacağınız birbirinden farklı canlı türünün yaşamı ilginizi çekebilir. Bu özel yaşam alanında hayat bulan canlılardan bazıları; kızılağaç, adi gürgen, saplı meşe, ova karaağacı ve dişbudak ağaçları, su menekşesi ve göl soğanı gibi bitkiler örnek verilebilirken durduğunuz yerde karşınıza çıkmayacak çeşitli yabani hayvanları da görme şansınız vardır. Longoz ormanlarında yaşayan hayvan türü olarak; Yaban tavşanı, yaban kedisi, kır tavşanı, gelincik, su samuru, porsuk, tilki vb. hayvanlar sayılabilir. Bu özel yaşam alanı genel olarak yağışa ve su miktarına bağlı olarak devamlılığı olacak olan bir yaşam alanıdır. Bu sebeple bol miktarda, devamlılığı olan su devir daimi gerekir. Suyun taşıdığı kum ile toprağı besleyen kil ve minareler de beraberinde gelir. Bu minareler sayesinde ağaçlar da beslenerek yepyeni ağaçların oluşumunu da sağlar. Genel olarak yaz aylarında sular çekilince bu özel yaşam alanının dengesi bozulur ancak ilkbahar ve kış aylarında yağışların bol olması sonucunda ormanın tabanını sularla kaplıdır.

Türkiye’nin Longoz Ormanları;

Ülkemizde en ünlü longoz ormanı, Kırklareli ilimizde bulunan İğneada Longoz Ormanı’dır.  Sinop Sarıkum’da yer alan Longoz Ormanı da bölgenin aldığı yağış doğrultusunda oldukça önemli bir yaşam alanıdır. Samsun’da Kızılırmak Deltası’nda da yer yer Longoz özellikleri görülen ormanlık alan kalıntıları yer almaktadır. Ayrıca, Sakarya’ya bağlı Acarlar mevkiinde de bir longoz ormanı bulunur.

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı’na Genel Bakış;

Milli parkların ülkemiz açısından önemli değerler olduğunu düşünürsek, ender rastlanan bitki ve hayvan türlerine hayat veren nadir milli parklarımız da çok büyük öneme sahip ve korunması gereken alanlardır. Türkiye’de Longoz ormanı denilince ilk akla gelen yer, Karadeniz sahilinde bulunan Bulgaristan sınırına yakın, Kırklareli ilimizin Demirköy ilçesine bağlı İğneada’da yer alan longoz ormanlardır.

2007 yılında Türkiye’nin 39. Milli parkı olarak kabul edilen İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı’nda birçok ender rastlanan canlı türü yaşar. Akçaağaç, kızılağaç, dişbudak, üvez, saplı meşe, sapsız meşe, gürgen, göl kestanesi ve nilüfer toplulukları hayat bulur. İğneada Longoz Ormanı Milli Parkı’nda yaşama şansı bulan nilüfer toplulukları ve göl kestanelerinden dolayı su kalitesinin yüksek olduğunun kanıtı olarak görülür. Ayrıca Türkiye, 454 tür kuş çeşidine ev sahipliği yapan bir ülke olup bu kuş türlerinin çoğunun da İğneada Longoz Milli Parkında yaşadığı bilinmektedir. Kültürel değerler açısından da çok önemli bir noktada yer alan İğneada Longoz Milli parkı, tarihe tanıklık eden birçok yapı barındırır. Cenevizliler ait kalelerin kalıntıları, Traklara ait mimari değeri olan mezarlıklar, eski sazlık evler gibi birçok tarihi değer de mevcuttur. Üstelik bölgede Tümülüsler ve höyükler gibi birçok oluşuma rastlamak mümkündür.

İğneada Longoz Milli Parkı’nda Neler Yapılır?

İğneada Milli Parkı, oldukça geniş bir arazide ve muhteşem bir doğaya ev sahipliği yaparken sizlere birçok etkinlik yapma imkânı da sağlar. Gizemli bir ormanda, rengârenk bitki türlerini keşfederek ve farklı hayvan türleri görebileceği bir doğa yürüyüşünü kim istemez ki? Bu muhteşem etkinlik İğneada Longoz ormanları Milli Parkı için oldukça uygun ve ilgi çekici bir doğa yürüyüşü olacaktır. Ayrıca bu mucizevî ormanda bisiklet turu atmak da son derece eğlenceli bir aktivite olacaktır. Özel rehberle yapılan kültür turları ve çeşitli yarışmalar da düzenlenebilir. Ortamın büyülü atmosferinde, belirlenecek bir alanda zihin temizleme etkinlikleri ve meditasyon gibi değişik disiplinler de uygulanabilir. Doğada yön bulmaya yönelik işaretlerin uygulamalı öğretildiği istasyon çalışmaları için de muhteşem bir alan olan İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı, kuşların göç yolları üzerinde olması nedeniyle kuş gözlemi için de çok güzel bir yerdir.

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı’nda Özel Konaklama Fırsatı

Ormanın içinde yaşamak… Huzurlu bir sessizlik içinde suların şırıltısını ve büyülü ormanın doğada bıraktığı izi sürmenin heyecanını yaşayacağınız birkaç gün için bile olsa mükemmel bir orman manzarasına karşı yaşamak oldukça dinlendirici olacaktır. Sadece size tahsis edilmiş bir villada, yeşilin sakinleştirici ve sağaltan etkisini içinize bir nakış gibi işleyen bir orman manzarasına uyanmak hayatta kendiniz için yapabileceğiniz şeyler arasında en faydalı ve en özel şey olacaktır. Bütün yorgunluğunuzu ve zihninize üşüşen her tür kirliliği ormanda lüks bir villada zihninizi temizleyerek atmak, sonucunda mükemmel bir rahatlama ve içsel bir dinginliği beraberinde getirecektir. Günümüz yaşam koşulları maalesef doğaya dönmemize izin vermeyecek betonarme bir sistem sunar. Stresi beraberinde getiren bu mekanik yaşam tarzına bir süre ara verip, muhteşem bir ormanda huzur bulmak için zaman yaratmak beden ve ruh sağlığınızı korumak adına yapacağınız en iyi hamledir. İster doğadan tamamen kopup dijital hayattan elinizi eteğinizi belirli bir süreliğine bile olsa kesip tamamen doğanın bir parçası olduğunu hatırlayın, isterseniz de sizin için her şeyin düşünüldüğü bir kafa dinleme ortamı tercih edin. İğneada Longoz Ormanında kiralık villa seçeneği ile konforlu bir dinlence için teknolojiden kopmadan da dilediğiniz gibi tatil yapma şansı yakalayabilirsiniz. Çünkü longoz ormanı kiralık villalarında aradığınız her şey mevcuttur. Burada istediğiniz şekilde vakit geçirebilir, sonsuz huzuru içinize depolayabilirsiniz. Üstelik sadece kendinize ait bir alandan mucizevî bir orman manzarasına bakmak, bir anlık bile olsa kendinizi doğanın hakimi gibi hissettiren özel bir duyguyu yaşamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca İğneada Longoz Ormanları kuş göç yolu üzerinde yer aldığı için muhteşem bir kuş gözlem deneyimini size ait bir ortamda dilediğiniz şekilde deneyimlemenizi sağlar. Villanın bahçesinde sabah sporunuzu yapıp ardından büyülü ormanda yürüyüş keyfi yapmak heyecanlı olacaktır.