Kaş’ta Gezebileceğiniz Tarihi Yerler

1 Haziran 2018

Plajları, su altı güzellikleriyle ünlü koyları, yerel pazarı, doğası ile Kaş, Antalya’nın en batısında kalan güzel mi güzel tatil merkezlerimizden. Doğasıyla gelenleri büyülerken bir yandan da tarihi miraslarıyla gezgin kaşiflere yeni yerler sunuyor. Antalya Kaş’a geldiğinizde gezebileceğiniz tarihi yerleri derledik. Keyifli okumalar!

Kaş’ta Gezebileceğiniz Tarihi Yerler

Autiphellos Antik Kenti Tiyatrosu

Kaş’ın antik çağdaki adı olan Autiphellos, Kaş’ta denize karşı manzarasıyla Autiphellos Antik Tiyatrosuna da ismini vermiş. Antik tiyatronun denize karşı manzarası Kaş’a gelince görmeye değer yerlerden biri ve çevrede de antik çağdan kalma mezar, lahit kalıntılarını da görme imkanı bulabilirsiniz.

Xanthos Antik Kenti

Antik çağda Likya’nın en büyük ve önemli idari merkezi olan Xanthos Antik Kenti, 1988 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yerini almıştır Persler tarafından M.Ö. 545 senesinde kuşatılıncaya kadar Likyalılarda olan Antik Kent, Perslerin egemenliğinden 100 yıl kadar sonra da yanmış ve beraberinde yeniden inşa edilmiştir. Yeniden inşa edildiğinde Likya Birliği’nin başkenti olmuş ancak tarihte Romalılar ve Arap egemenliğinde dönemlere şahit olmuştur.

Noel Baba Kilisesi

Noel Baba’nın ölümünden sonra inşa edilmiş olan Noel Baba Kilisesi Antalya Demre’de bulunuyor. Kilisenin Bizanslılar döneminde yapıldığı ve inşasının uzun yıllar aldığı biliniyor. Yapılan kazılarda bulunan eserler müzede sergileniyor.

Kyaneai Antik Kenti

Koyu Mavi anlamında olan Kyaneai, Likya’nın en zengin kentlerinden biri olarak biliniyor. Kyaneai Antik Kenti’nde tiyatro, surlar, su sarnıçlarından kalıntıları görebilirsiniz.

Aperlai Antik Kenti

Kaş – Kekova arasında bulunan Aperlai Antik Kentine denizden ulaşım vardır bu nedenle tekne turlarının sevilen mola noktalarındandır. Liman kenti örneği olan Aperlai adının anlamı da “Akarsu Boğazı” olarak biliniyor.