Karavan ile Konaklayabileceğiniz Tatil Koyları – TatildeKirala

11 Kasım 2021

Herkesin Hayali Karavan Tatili

Karavan tatili özgür ruhlu kişilerin ve gezerek tatil yapmayı sevenlerin gözde tatil programları arasındadır. Karavan kültürü, bilinen her şey dahil tatil köylerinden çok farklı bir tatil anlayışıdır. Doğada keşfe çıkmak isteyenlerin Türkiye’nin bölgelerini gezerek ve dilediği yerde konaklayarak tanımak isteyenler için tam bir tutku. Karavan satın alarak ya da kiralayarak gezici tatil yapmak mümkün. Gezici tatili seven kişilerin beklentilerini tamamen karşılayacak ve aldıkları keyfin etkileri kaçınılmaz olacaktır. Eğer geniş bir zamana yayılan tatiliniz var ise o zaman karavan tatili oldukça doğru bir seçim olacaktır. Vaktiniz kısıtlı ama yine de karavan ile tatil yapmak istiyorsanız önceden gideceğiniz rotayı oluşturmakta fayda var. Aksi takdirde en güzel ormanları, koyları, yerleri arayarak geçirirsiniz tatilinizi ama bunu da kimse istemez.

Karavan Tatil Köyü

Karavan kullanmayı seven ve belli kurallara uymaksızın kendi tatilini kendisi planlamak isteyen Türkiye’nin tüm güzelliklerini göre göre ilerlemek ve keyfini çıkartmak isteyenler için karavanla tatil en doğru seçimdir diyebiliriz. Son yıllarda karavanla tatilin yaygınlaşmasından ötürü tatil beldelerinde, belirli orman ve kıyı şeritlerinde karavan köyü ve Karavan tatil yerleri diye adlandırılan alanlar mevcuttur. Ayrıca bu tatil noktalarının fiyatları oldukça makul olup karavanını konumlandırmak isteyen kişiler için oldukça ideal alanlardır. Karavan tatili yapmak istediğinize karar verdiğiniz takdirde yapmanız gereken ilk şey rotanızı belirlemek olmalı bu mutlaka yapılması gerekli çünkü hiç bilmeden ya da planlamadan yola çıkmak büyük zaman kaybı olacaktır.

Karavan tatili konusunda tecrübe eden kişilerin en önemli tavsiyeleri tatile çıkmadan önce mutlaka plan ve program yapmaları gerektiğidir. Özellikle yaz ve bahar aylarında gezici tatil planları yapan kişilerin karavan tatil köylerini tercih etmeleri keyifli ve sorunsuz bir tatil geçirmelerini sağlamaktadır.

Karavan tatil köyü içerisinde her karavan sahibinin aynı amaç ile tatillerini yapabilecekleri ve etkili sosyal alanlar sayesinde keyifli dakikalar yaşayacakları ortamlardır.

Karavan tatili önerileri olarak ilk söylenmesi gereken sorunsuz bir tatil geçirmek için etkili bir planlamanın yapılması gerektiği olacaktır.

Karavan Tatili Masrafları

Karavanla yola çıkmak ve tatil anlayışını bu şekilde benimsemek ekonomik açıdan daha rahat bir durumun içerisinde olmasını sağlayacaktır. Karavanını park edeceği noktalar, karavanın yakıt giderleri ve ekstra harcamaları baz alarak; bu tatilin masraflarını belirlemek oldukça kolaydır. Bu rakamlar elbette değişkenlik gösterebilir, gidilecek rota kalınacak zaman gibi farklılıklar rakamların değişmesinde etkili rol oynar. Ancak yine de tatil köylerinde ve otellerde olduğu gibi konaklama ücreti ve ekstra ücretler olmadığından dolayı ekonomik bir tatil olacaktır. Ancak karavanla tatile giderken özellikle İstanbul gibi büyük bir şehirden uzaklaşmak için ise o zaman gideceğiniz bölgelere kadar mutlaka yol ücretleri ödeyeceksiniz. Köprüler, paralı geçişler gibi ücret alan yollar ve yakıt haricinde çok fazla masrafınız olmayacaktır.

Hangi Rotalar İzlenebilir?

Özellikle yaz aylarında Ege ve Akdeniz Türkiye’nin en gözde bölgeleri halindedir. Cunda, Kaş, Fethiye Ölüdeniz, Kuşadası, Asos, Dalyan, Datça, salda gölü, Burdur, İzmir Foça, Olimpos gibi konumlar hem karavan park yerlerinden hem de güzelliklerinden dolayı bu karavancı tatilcilerin ilgisini çekmektedir. Bunların yanı sıra Bolu Yedigöller, İğneada, Kapadokya gibi yerlerde karavancı tatilcilerin ve kamp yapmayı sevenlerin ilgi gösterdiği bölgelerdir.

Karavan Kiralama Fiyatları

​Her şeyin fiyatının artması ile karavan sektöründe de fiyatların arttığını söyleyebiliriz. Satış fiyatlarının artmasından dolayı kiralama fiyatları bu dönemde yükselmiştir. Özellikle Otel ve uçak bileti fiyatlarındaki muazzam yükseliş tüketiciyi karavana yöneltti. Karavanın boyutuna ve donanıma göre değişkenlik gösteren motokaravanların günlük kiralama fiyatları 1.000 TL’den, çekme karavanların fiyatları ise günlük olarak 750 TL fiyatlarından başlıyor. Yaz aylarında fiyatlar arttığı gibi sonbahardan itibaren fiyatlar düşüyor. Pandemi sürecinde insanlar tatil için daha çok karavanları tercih ediyor. 75 bin ile 1 milyon arasında değişkenlik gösteren karavan fiyatları kişilerin taleplerine göre değişmektedir.

Karavana talebin en çok artmasının başında pandemi sürecinin olduğunu söyleyebiliriz. Kalabalık ortamlardan kaçmak isteyen, sakin ve sessiz mekânları tercih eden kişilerin vazgeçilmezi karavanlar hijyen açısında da ne kadar temizleniyor olsa bile büyük otellere nazaran daha güvenlidir. Pandemi süreci herkeste temizlik takıntıları başlattığı gibi çoğu kişinin başkasının yattığı yatakta ya da yediği tabaktan kullanmak istememeleri de kendilerine özel ve kişisel bir tatil planı yaptırmaktadır. Bunun da akla gelen ilk seçeneği karavan kiralamak ya da satın almaktır. Çocuklu aileler için karavanla tatil kulağa çok zor ve uğraştırıcı gelse de bence her çocuk ailesi ile b deneyimi bir kere yaşamalı. Elbette 3 4 çocuğa sahip aileler için bu gerçekten zor olabilir. Ancak toplamda 3-4 kişilik aileler için mümkün.

Aslına bakarsanız karavanla seyahat etmek, tatile gitmek pek çoğumuzun hayalidir diyebiliriz. Karavana binip, o sahil senin bu sahil benim o koy senin bu koy benim deyip dolaşmak, ülkemizin eşsiz doğal güzelliklerinin içine dalmak, keşfetmek, tanımak elbette herkesin isteyeceği bir deneyim olmalı. Biz Türkler olarak en büyük şansa sahibiz aslında çünkü ülkemiz tam anlamıyla bir tatil cenneti her bir bölgesi cennetten bir yer adeta.

Karavan Tatiline Çıkmadan Önce

1 – İlk İş Karavan Kiralamak

Karavan tatiline karar verdiğinizde kaç gün olacağına ve kişi sayısına göre uygun bir karavan kiralayarak başlarsınız. 3 kişi ve daha az kişi için 10 m2’lik karavanlar idealdir. Kiralamaya karar verdiğiniz karavanın içerisinde; yatak, mutfak, tv, tencere, sandalye, bardak, ocak, dolap, duş ve wc gibi olmazsa olmaz eşyaların bulunduğuna dikkat edin.

2 – Asla Plansız Olmayın

Karavan özgürlük dedik evet özgür insanlar pek planlı olmazlar ama karavan ile tatil için plan şart! Buda ilk olarak rotanızı belirlemek ve nerelerde park edeceğinize önceden karar vererek bilmekle başlar. Elbette yolda giderken spontane olarak beğendiğiniz farklı yerlere de karavanınızı park edebilirsiniz ancak genel olarak rotanızı yola çıkmadan önce netleştirmeniz şart.

3 – Gereken Malzeme ve Ekipmanlar İçin Bir Liste Şart

Karavanla tatile çıkarken gezici tatil olduğundan dolayı yolda ihtiyaç duyabileceğiniz ve tatil boyunca yanınızda olması gerekenler ile ilgili bir liste yapmalısınız. Mesela; uzatma kablosu, çamaşır ipi, fener, alet çantası ve su hortumu mutlaka gereken malzemelerin başında gelir.

4 – Güvenlik Çok Önemli

Karavanla seyahat ederken tatilin keyifli geçmesinin en başında güvenli gelir bu yüzden karavanınızı asla tekin olmadığını gördüğünüz alanlarda park etmeyin. Ve hızınızın 80 km’nin üzerinde olmaması gerekmektedir. Böylece savrulma ve devrilme riskiniz ortadan kalkar.

5 – Disiplinli Olun

Özgürlük dedik disiplin nereden çıktı diyeceksiniz değil mi? Ama alanınız küçük ve bu yüzden kurallı olmanızda fayda var. Yattığınız yeri mutfağı düzenli tutarsanız çok daha düzenli olur.

6 –Karavanın Her Şeyi Elektrik ve Su

Karavanınızın su depolarını ve aküsünü karavan kamplarında doldurmayı ve kontrol etmeyi unutmamalısınız. Akünün bitmesi tatiliniz için kötü bir deneyim yaşatır.

7 – Banyo ve Tuvalet

Karavanlarda genellikle 30 ila 10 litre su tankları oluyor. Buda 1 günde rahatlıkla banyo yapmanıza ve yıkanmanıza tekabül ediyor. Tuvalet içinde ayrı pis su tankı bulunuyor. Atıklar, küçük jet motoruna benzer sistemle dışarı fışkırtılıyor ve bu sistem karavanın altında ya da yan tarafında oluyor. Elbette atıkları otoyola değil tarlaya boşaltmalısınız. Hijyenlik açısından 2 günde bir yapmalısınız.