İstanbul Gezi Rehberi, İstanbul Gezisi | TatildeKirala

31 Mart 2022

İstanbul Hakkında Genel Bilgi

İstanbul adı nereden gelmektedir?: İstanbul’un bilinen ilk ismi Byzantion’dur. Yunanlı Dorların daha sonra Konstantinniye, Konstantinopolis ve Nova Roma diye adlandırdıkları şehir, Fetih sonrasında İslambol adını alarak günümüzde İstanbul olarak son halini almıştır.

İstanbul Mutfağı /İstanbul’da ne yenir?

Farklı medeniyetlerin yüzyıllar boyunca sahip olmak istedikleri ve dünyada iki kıtayı birleştiren eşsiz bir yer olmasının etkileri kendisini İstanbul mutfağından & yemeklerinde de gösterir. Megaralılardan Ermenilere, Rumlardan Türklere çok zengin ve farklı dini inanışlara ev sahipliği yapan bu eşsiz şehrin yemek kültürünün de bu kadar zengin olması şaşırtıcı değildir. Bu farklı kültürlerin etkileri çoğu zaman yemeklere verilen isimlerde de kendini gösterir. Arnavut ciğeri, Çerkes tavuğu, Papaz yahnisi ve Hünkar beğendi gibi yemekler bu duruma verilebilecek en uygun örneklerdir. İstanbul mutfağı denince vitrinde kendisi gösteren yemekler; Düğün çorbası, Püryan, Tandır Kebabı, Patlıcanlı pilav, Tavuklu pilav, Çiroz, Halep köfte, Ermeni usulü Düzoğlu kızartma ve adını sayamayacağımız birçok farklı lezettir.

İstanbul’un en iyi 25 restoranı (Karışık liste):

Yeni Lokanta, Şef Civan Er, Mikla, Surplus, Sunset, Asitane, Maya, Hünkar, Kantin, Set Balık, Topaz, Adem Baba, Beyti, Asmalı Cavit, Changa, Develi, Filibe Köftecisi, Hamdi, Karaköy Lokantası, Lale İşkembecisi, İsmet Baba, Vogue, Mangerie, Şahin Lokantası, Şans

İstanbul’da Gece Hayatı / Eğlenilecek Yerler

İstanbul gece ve eğlence mekanları kategorisinde de hem sakinlere hem de ziyaretçilerini oldukça tatmin eden büyük bir yelpazeye sahiptir.

İstanbul eğlence mekanları (Karışık liste):

360 İstanbul, Cahide Düğün Sarayı, Catz Bebek, Lucca, Yekta, Zarifi, Anjelique, Coop, Dorock Bar, Haya Kahvesi, Klein, Mini Müzikhol, Jolly Joker, İndigo, Roxy, Zelda Zonk, Al Jamal

İstanbul’da Nerede Kalınır?

Ataşehir: Ataşehir Anadolu yakasında merkezi bir konumda bulunur. Buradan toplu taşıma veya özel araç aracılığıyla İstanbul’un gezilecek yerlerine ulaşabilirsiniz.

Beykoz: Beykoz Anadolu yakasının kuzeyinde doğa ile iç içe bir ilçedir. İstanbul’un merkezine yakın olmak ama aynı zamanda da sakin bir tatil geçirmek istiyorsanız burayı tercih edebilirsiniz.

Beşiktaş: Beşiktaş İstanbul’un ve Boğaz’ın göbeğinde şehrin tarihi ve doğal güzelliklerine yakın bir konumdadır. Ortaköy, Emirgan ve Bebek gibi güzel semtleriyle de ilgi odağı olan Beşiktaş’ta şehrin önemli restorantlarında yemek yiyebilirsiniz ve İstanbul Boğazı kenarında vakit geçirebilirsiniz.

Şile: Şile Anadolu yakasının kuzeyinde Karadeniz kıyısında bulunur. İstanbullular tarafından da denize girmek ve sakin ve doğa ile iç içe birkaç gün geçirmek için tercih edilir. Burada Ağva’da da kalabilirsiniz.