Fethiye’de Gezebileceğiniz Tarihi Mekanlar

1 Haziran 2018

Muğla’nın birbirinden güzel ilçelerinden biri Fethiye’de deniz, kum, güneşe bir de tarihi mekanlarını ekleyelim dedik ve tatilinizde birkaç gün ayırıp tarihi güzellikleri de keşfetmeniz için buraya not düşmek istedik.

Fethiye’de Gezebileceğiniz Tarihi Mekanlar

Letoon Antik Kenti

Fethiye Kumluova beldesindeki Letoon Antik Kenti, rivayete göre Zeus’tan hamile kalan Leto için yapılmıştır. Zeus’un eşi Tanrıça Hera’dan kaçmak için buraya gelen Leto’nun yaşadığı yere de Letoon denilmektedir. Letoon Antik Kenti’nin tarihi M.Ö. 7. yüzyıla kadar gitmektedir. Ayrıca, Letoon Antik Kenti, Likya yolunu takip eden gezginlerin de yürüyüş yolu üzerinde bulunuyor.

Patara Antik Kenti

Fethiye ile Kalkan arasında bulunan Patara Antik Kenti, Likya’nın en eski yerleşim yerlerindendir. Yapıldığı tarih M.Ö. 7. yüzyıla kadar gitmektedir. Mitolojik olarak, Patara Antik Kenti güneş tanrısı Apollon’un doğduğu yer olarak bilinir.

Telmessos Antik Kenti

Fethiye tarihindeki ilk yerleşim yeri olduğu bilinen Telmessos Antik Kenti rivayete göre adını güneş tanrısı Apollon’un oğlu Telmessos’tan almıştır. Ayrıca, Fethiye’nin de antik çağda isminin Telmessos olduğu bilinmektedir. Telmessos Antik Kenti’nin tarihi M.Ö. 3000 yıllarına gitmektedir. Bu antik kenti ziyaret ettiğinizde kaya mezarlarını görebilirsiniz.

Tlos Antik Kenti

Likya kentlerinden Tlos Antik Kenti, Pegasus atının sahibi Bellaforonte’nin yaşadığı bölge olarak tarihte yer bulmuştur. Tlos Antik Kenti’nde mezar, kilise, sur, tiyatro ve agora kalıntılarını görebilirsiniz. Likya yolu üzerinde karşılaşacağınız tarihi mekanlardandır.

Araxa Antik Kenti

Kaya mezarları, sur ve lahit kalıntıları barındıran Araxa Antik kenti Fethiye’ye 40 km mesafede bulunuyor.

Kavurucu sıcaklarda antik kentleri ziyaret edeceğiniz zamanların sabah erken ya da akşamüstü olmasına dikkat edin.