Fethiye Gezilecek Koylar Rotası & Fethiye Koy Rehberi

15 Eylül 2021

Mutlaka Denize Girilmesi Gereken Fethiye Koyları

Mavinin her tonunu görebileceğiniz denizi, bembeyaz kumlu uzun sahilleri, masal kitaplarında anlatılan yerleri kıskandıracak güzellikteki koyları ve eşsiz doğanın yarattığı harika uyum… Bunların hepsini Fethiye’de bulabilirsiniz.

Eşsiz doğal güzellikleri ile Fethiye her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. Denizin berraklığı ve doğanın yeşilliğini bir arada görebileceğiniz Fethiye koylarında siz de unutamayacağınız bir yaz tatili geçirebilirsiniz. Fethiye’nin Ölüdeniz, Kabak, Kelebekler Vadisi ve Cennet gibi oldukça popüler ve sadece araçla gidilebilecek onlarca koy ve plajı bulunuyor. Bununla birlikte sadece tekne ile gidilebilen ve keşfedilmeyi bekleyen onlarca koy Fethiye’de sizi bekliyor. Peki, Fethiye’nin mutlaka gezilmesi gereken koyları nelerdir?

Fethiye’de Gezilecek Koylar

Fethiye’de doğası ile sizi büyüleyecek onlarca farklı koy bulunuyor. Yaz tatilini Fethiye’de geçirmek istiyorsanız dilerseniz bu koylara yakın olan büyük otellerde konaklayarak daha yoğun bir yaz tatili geçirebilirsiniz. Bununla birlikte yaz tatili için villa ya da ev kiralayarak tatil süresince farklı koyları da gezerek Fethiye’nin tadını sonuna kadar çıkarabilirsiniz. Peki, Fethiye’de yaz tatilinde mutlaka gezilmesi gereken koylar hangileridir?

  • Ölüdeniz

Ölüdeniz, Fethiye’nin en popüler koyları arasında yer alıyor. Hatta öyle ki Fethiye denildiği zaman akla ilk gelen plajlardan birisi de Ölüdeniz’dir. Ölüdeniz, denizin berraklığının y anı sıra dalganın neredeyse hiç olmaması ile de dikkat çekmektedir. Denizin maviliği ve doğanın yeşilliğinin birleştiği bu koyda siz de unutamayacağınız bir yaz tatili geçirebilirsiniz. Ölüdeniz’de sadece denize girmek ve kumsalda güneşlenmek dışında yapabileceğiniz farklı birçok aktivite de bulunuyor. Bölge denizinin oldukça sakin olması yat kiralamak ya da deniz turları için oldukça ideal bir ortam hazırlıyor. Ölüdeniz’den hareket eden çeşitli tekne turları ile hem denizin açık sularında yüzmenin tadını çıkarabilir hem de çevrede keşfedilmeyi bekleyen diğer koyları da ziyaret edebilirsiniz. Bununla birlikte denizaltı yaşamına ilgi duyan kişilere özel dalgıçlık ve benzeri aktiviteler de düzenlenmektedir.

  • Kabak Koyu

Kabak koyuna karayolu ile ulaşımın oldukça zorlu olması ve bölgenin engebeli bir arazinin eteklerinde yer alması, bölgenin doğasının tamamen korunmasını sağlıyor. Geçtiğimiz yıllardan bu yana bozulmadan aynı şeklinde kalan Kabak koyu günümüzde ise 1. Dereceden doğal sit alanı olarak ilan edilmiştir. Bu nedenle bölgede yerleşime ve yapılaşmaya izin verilmemektedir. Kabak koyunun Likya yolu üzerinde bulunması, bölgede deniz aktivitelerinin yanı sıra doğa yürüyüşlerinin de popüler bir hale gelmesini sağlıyor. Yani Kabak koyunda tatile olan bütün beklentilerinizi bir arada karşılayabilirsiniz. Kabak koyunda bulunan Mavi mağarayı da yakından ziyaret edebilir ya da bölgede düzenlenen günlük turlar ile çevredeki diğer koyları ve adaları da keşfedebilirsiniz. Kelebekler Vadisine oldukça yakın olması nedeni ile Kabak koyu Fethiye’nin en çok tercih edilen koyları arasında yer alıyor.

  • Kelebekler Vadisi

Fethiye denilince akla gelen bir başka koy ise Kelebekler Vadisi’dir. Kelebekler Vadisi UNESCO tarafından dünya mirası listesinde bulunmakla birlikte ve ülkemizde de 1. Derece sit alanı olarak ilan edilmiştir. Bu nedenle çevredeki tüm doğal güzellikler de tamamen koruma altındadır. Kelebekler Vadisinin büyüleyici ortamında, denizin maviliğine kendinizi bırakabilir ya da ağaçlarla kaplı olan yollarında doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Fethiye’de özellikle rahatlatıcı bir tatil geçirmek isteyen kişiler için Kelebekler Vadisi en iyi seçenekler arasında yer alıyor. Bölgede düzenlenen günübirlik turlar ve tekne kiralama gibi farklı hizmetler ile çevredeki diğer koyları keşfedebilir ya da Kelebekler Vadisi’nin denizine açılarak denizi yakından izleyebilirsiniz. Kelebekler Vadisi’nde doğa ile iç içe geçireceğiniz birkaç gün, yoğun geçen iş hayatının yorgunluğunu tamamen atmanızı sağlayacak.

  • Gemile Koyu

Gemile koyu, genellikle tekne turları ile ziyaret ediliyor olsa da karayolu ile ulaşımı da mümkün. Koy çevresinin genellikle çam ve zeytin ağaçlarının karışımından oluşması, doğanın tüm güzelliğini gözler önüne sererken eşsiz güzellikteki denizi ise kendine hayran bırakmaya yetiyor. Gemile Koyu’nun karşısında bulunan Gemile Adasına ise ulaşım sadece tekne ile sağlanmaktadır. Bu nedenle koya ulaştıktan sonra adayı da gezmek istiyorsanız bölgede bulunan tekne kiralama ya da günlük tekne turlarından birine katılmanız gerekiyor. Koyun eşsiz doğal güzelliğinin yanı sıra hem koyda hem de Gemile adasında çeşitli tarihi yapılar da bulunuyor. Günümüzde sadece yıkıntıları bulunan kale ve evlerin yaklaşık 240 yıllarında bölgede yaşanan depremler ile sular altında kaldığı ve bölge halkının burayı terk ettiği düşünülmektedir. Gemile adası ve koyunda dalış kursları sayesinde deniz altında sizi bekleyen doğal güzellikleri ve su altı yaşamını da keşfedebilirsiniz. Gemile koyuna gelmişken, bölgeye birkaç kilometre yakınlardaki Kısık Mağarası ve Afkule’yi de ziyaret edebilirsiniz.

  • Katrancı Koyu

Kayrancı koyu, Fethiye’nin ağaçların arasında kalan güzelliklerinden biridir. Bölgede yoğun olarak bulunan çam ve okaliptüs ağaçları, hava ne kadar sıcak olursa olsun bölgenin her zaman serin kalmasını sağlıyor. Fethiye’nin merkezine yaklaşık olarak 17 kilometre mesafede bulunan Katrancı koyu, yoğun ormanlık alanlar sayesinde ılık bir atmosfere sahip. Bölgenin sit alanı olarak belirlenmesi, koya direkt olarak ulaşabileceğiniz konaklama seçeneklerini oldukça kısıtlasa da Fethiye’nin merkezinde ev ya da villa kiralayarak yaklaşık 1 saatlik araba yolculuğu ile koya ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte Fethiye belediyesi tarafından belirlenen alanlarda kamp yapmak ya da karavan ile konaklamak da serbest. Katrancı koyunun 2 farklı bölümü bulunuyor. İlk koy olarak adlandırılabilecek bölge akşamın belirli saatlerinden sonra boşaltılırken, ikinci koyda ise bu saatlerden sonra kampçıların kalmasına izin veriliyor.

  • Soğuk Su Koyu

Soğuk su koyu, Fethiye’nin merkezine yakın olmasa da özellikle kampçıların uğrak noktaları arasında yer alıyor. Adını denizin sıcaklığından alan Soğuk Su Koyu, civardaki diğer konumlara kıyasla oldukça soğuk denizi ile dikkat çekiyor. Kayaköy’den akan nehir sularının direkt olarak Soğuk Su koyuna akması nedeni ile bölgenin su sıcaklığı oldukça düşük. Ancak sıcak yaz aylarında suyun daha soğuk olması, serinlemenize yardımcı olacak.

  • Belcekız Plajı

Ölüdeniz’e sadece birkaç dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Belcekız Plajı da bölgenin en popüler plaj ve koyları arasında yer alıyor. Uzun sahil şeridinin tamamen kum ile dolu olması, misafirlerin dilediği noktada denize girebilmesine imkan sunuyor. Plajın arka kısmının tamamen ormanlarla kaplı olması ise doğanın tüm güzelliğini gözler önüne seriyor. Belcekız Plajı, denizin berraklığı ile tercih edilmesinin yanı sıra tekne turları sebebi ile de sıklıkla tercih ediliyor. Fethiye bölgesindeki birçok tekne turu ve koy gezilerinin kalkış noktası Belcekız Plajı olarak belirlenmiştir. Siz de sadece deniz kenarında yaz tatilinizi geçirmek yerine Fethiye’de sadece tekne ile keşfedilebilecek koyları da ziyaret etmek istiyorsanız Belcekız Plajı’ndan hareket eden tekne turlarına katılabilirsiniz.

  • Cennet Koyu

Cennet koyu, özellikle kampçıların uğrak noktalarından bir tanesidir. Kabak koyunun hemen kenarında bulunan Cennet Koyu, Kabak Koyundan farklı olarak oldukça sakin yapısı ile dikkat çekiyor. Bölgenin ormanlık bir alanın eteklerinde bulunması, sadece deniz tatilini değil aynı zamanda tırmanış ve doğa yürüyüşlerini de mümkün hale getiriyor. Cennet Koyu’nda denizin tadını daha yakından çıkartmak istiyorsanız kiralık yat alabilir ya da günlük tekne turlarına katılabilirsiniz. Böylece Cennet Koyu’nun masmavi denizini daha yakından tadarak unutamayacağınız bir yaz tatili geçirebilirsiniz.