En Güzel Köy Evleri Nerededir? – Köy Evi Gezi Rotası

15 Eylül 2021

İstikamet Türkiye’nin En Güzel Köyleri

Ülkemizin çeşitli bölgelerinde, farklı coğrafyalarda ve tamamen birbirinden farklı birçok doğal güzellik bulunuyor. Yaz tatillerinde farklı bölgelerde bulunan köyleri ziyaret ederek doğa ile iç içe bir yaz gezisi düzenlemek istiyorsanız, tercih edebileceğiniz yüzlerce farklı durak sizleri bekliyor.

Sizin için hazırladığımız en güzel köyler listesi sayesinde, siz de yaz tatili yapmak istediğiniz bölgeye yakın konumlardaki köyleri keşfedebilirsiniz. Türkiye’nin dört bir yanından hazırladığımız en güzel köyler listesinde, koruma altına alınmış, Dünya Mirası ilan edilen köy evlerini, yöresel yiyecekleri ve görülmesi gereken tarihi köyleri bulabilirsiniz. Peki, ülkemizin en görülmeye değer köyleri hangileridir?

Şirince (İzmir)

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı olan Şirince Köyü, günümüzde ülkemizin en popüler köylerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Şirince’nin bu kadar popüler hale gelmesi ile birlikte köyde bulunan çoğu tarihi taş konaklar da butik otel ya da restoran olarak hizmet veriyor. Sakinleştirici bir yaz tatili isteyenlerin ilk tercihlerinden birisi olan Şirince’de Tiyatro Medresesi ve tarihi taş konaklar gibi farklı birçok mimari harikayı da ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda lezzetli şarapların da buradan çıktığını belirtmemizde fayda var. Her ne kadar sakin bir köy olsa da şirince aynı zamanda hareketli yapısıyla da dikkat çekiyor. Şirince’de yapacağınız birkaç günlük dinlendirici tatilde yöresel mahsullerin tadına varabilir, unutamayacağınız bir tatil geçirebilirsiniz.

Sığacık (İzmir)

Türkiye’nin en sakin ilçesi olarak ifade edilen Seferihisar’a bağlı Sığacık, özellikle son yıllarda gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları ile birlikte oldukça dikkat çekici bir köy haline geldi. Sakin bir yaz tatili için mutlaka değerlendirmeniz gereken Sığacık’ta hem doğal güzellikleri hem de tarihi detayları bir arada bulabilirsiniz. Teos Antik Kenti, ülkemizdeki diğer popüler antik kentler kadar bilinmese de bölgenin tarihi dokusunu yakından anlatıyor. Sahil köyü olduğu için Sığacık oldukça rahatlatıcı havasıyla da mutlaka görülmeye değer yerlerin başında geliyor.

Sığacık’ı diğer popüler köylerden ayıran en büyük özellik ise bölgenin yıllar içerisinde minimum düzeyde bozulmaya uğraması. Alaçatı gibi daha popüler bölgelerde, turistler için yapılan butik oteller ve büyüklü küçüklü restoranlar ortamın yapısını bozarken Sığacık’ta sadece yöre halkının işlettiği çeşitli ufak yerel işletmeler bulunuyor. Yapacağınız Ege gezisinde 2 gününüzü Sığacık’a ayırarak siz de bölgenin sakinliği ile huzurlu dakikalar geçirebilirsiniz. Hazır gelmişken Seferihisar’da denizin tadına da bakmak istiyorsanız Akkum Plajı ya da Akvaryum Plajı tam size göre olacaktır. Bölgede butik otel ve pansiyonlar yaygın olmadığı için Sığacık’ta tatil yapmak isteyenler için en ideal seçenek villa ya da ev kiralamak olacaktır. Böylece geniş arkadaş ya da aile toplulukları ile bile tatilinizi en rahat şekilde geçirebilirsiniz.

Selimiye Köyü (Muğla)

Selimiye Köyü, özellikle yaz tatili sırasında Muğla’da denizin tadını çıkartmak isteyen ancak şehrin kalabalık turistik havasına dahil olmak istemeyenlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Köye ulaşmak Muğla’nın diğer tatil bölgelerine kıyasla zor olması nedeniyle çok sık tercih edilmeyen Selimiye Köyü, sakinliği sevenlerin unutulmaz anlar yaşamasına sebep oluyor. Selimiye Köyü, yıllar önce gemilerin zorlu hava şartlarında sığınmak için uğradığı bir koy olarak kullanılıyordu. Zamanla korsanlar tarafından inşa edilen gözlem kuleleri de bu havalarda bölgede sığınan gemileri yağmalamak için tasarlanmış. Denizin kötü hava koşullarında bile sakin kalması, günümüzde de durağan deniz severlerin ilgisini çekiyor.

Yoğun ve yorucu bir yaz tatili geçirmek yerine daha sakin ve kafa dinlemeye yönelik bir yaz tatili için Selimiye Köyü oldukça ideal bir tercih olarak karşımıza çıkıyor. Köyün oldukça ufak olması, köydeki tüm işletme ve restoranların da sadece yürüyerek keşfedilmesini sağlıyor. Kısa süreliğine de olsa büyük şehirlerin yoğunluğundan kaçarak sevdiklerinizle birlikte rahatlatıcı bir tatil geçirmek istiyorsanız, Selimiye Köyü tam aradığınız ortam olacaktır.

Kayaköy (Muğla)

Yüzlerce taş evden oluşan Kayaköy, mimarisiyle adının hakkını sonuna kadar veriyor. Mistik havasıyla sizi büyüleyecek olan köy, yukarıda verilen diğer tatil köylerinden farklı olarak günümüzde tamamen terk edilmiş durumdadır. Bu nedenle yaz tatili geçirmek için olmasa bile Fethiye ya da çevre tatil beldelerinde yapacağınız ziyaretlerde, geçerken uğrayarak tarihin tozlu sayfalarına göz atmanızı sağlıyor. Köy çevresinde bulunan bazı evlerin yapım tarihinin milattan önce 3000 yıllarına kadar uzandığı tahmin edilmektedir. Bu yıllarda kurulan Karymlassos kentinin yıkıntıları üzerine Osmanlı yıllarında ise Rumlar tarafından Levissi köyü kurulmuştur. 1500’lü yıllarda Kayı boylarının bölgeye gelmesi ile bölge Kayı Köyü olarak anılmaya başlanmış, günümüze ise yapısı nedeni ile Kayaköy olarak geçmiştir.

Siz de Muğla’nın yoğun yaz tatili programından uzaklaşmak ve yaz tatilinize kültürel bir dokunuş katmak için Kayaköy’ü ziyaret edebilir, tarihi evlerin ve kaya mezarlarının büyüleyici manzarasını keşfedebilirsiniz.

Uçhisar (Nevşehir)

Uçhisar, Nevşehir ve Ürgüp’e sadece birkaç kilometre mesafede yer alan ve bölge tarihinin tüm detaylarını içeren bir köy olarak karşımıza çıkıyor. Her ne kadar özel olarak da gezebilecek olsanız da bölgenin tüm detaylarını hissetmek için günlük olarak düzenlenen Kapadokya turları ile bölgeyi daha yakından keşfedebilirsiniz. Bölge tarihini yakından incelemek ve Nevşehir gezinize farklı rotalar katmak için Uçhisar’ı da seyir defterinize ekleyebilirsiniz.

Adrasan (Antalya)

Adrasan Köyü, sit alanı olarak ilan edildiği için yapılaşmanın görülmediği nadir köyler arasında yer alıyor. Yaklaşık olarak 2 kilometrelik uzun bir sahil şeridine sahip olan plajın, her bölgesinde farklı plaj özelliklerinin görülmesi her türden insan için uygun bir ortam oluşturuyor. Adrasan Köyü, sakin bir yaz tatili geçirmek isteyen kişilerin sıklıkla tercih ettiği mekanlar arasında yer alıyor. Sadece yüzme ve güneşlenme değil bununla birlikte denizin yaklaşık olarak 35 metrelik derinliği, sualtı sporlarının da bölgede yaygınlaşmasını sağlıyor. Aynı zamanda Adrasan’dan hareket eden çeşitli tekne turları ile bölgedeki diğer koy ve adaları da seyahat etme imkanı bulabilirsiniz.

Gümüşlük (Muğla)

Bodrum’un en popüler mekanları arasında yer alan Gümüşlük, yoğun tatil hayatından kaçarak daha sakin bir ortamın keyfini çıkartmak isteyenler için oldukça ideal yapıya sahip. Bölgedeki gezilecek tarihi ve doğal güzelliklerin sayısının fazla olması sadece dinlenme tatili değil aynı zamanda gezi tatilini de mümkün kılıyor. Gümüşlük Köyü sınırları içerisinde bile Eklisia Kilisesi, El Sanatları Çarşısı gibi tarihi birçok mekan bulunuyor. Bununla birlikte Mydnos Antik Kenti de tarih severlerin mutlaka görmesi gereken alanlar arasında yer alıyor. Bodrum Gümüşlük’de düzenlenen tekne turları sayesinde ise bölgede görülmesi gereken koy ve plajları ziyaret edebilir, bununla birlikte Tavşan Adası ve farklı birçok adadaki doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz. Sahil şeridinin dinlendirici havasını yakından izlemek için bölgede bulunan çeşitli kiralık villa ve ev gibi seçenekleri değerlendirmeniz çok daha doğru olacaktır.

Butik oteller genellikle köyün iç kısımlarında kalacağı için sahil şeridine ulaşmanız daha zor olacaktır. Gümüşlük çevresini daha yakından tanımak isteyenlerin ise kendi araçları ile gezmek yerine bölgede düzenlenen günlük turlara katılması, tarihi yapılar hakkında detaylı bilgi alınmasını kolaylaştıracaktır.