Dalaman Gezi Rehberi, Dalaman Gezisi | TatildeKirala

6 Nisan 2022

Dalaman Hakkında Genel Bilgi

Dalaman adı nereden gelmektedir?: Dalaman adı Frigyalılar döneminde kullanılan Daldala adından gelmektedir.

Dalaman Mutfağı /Dalaman’da ne yenir?

Dalaman mutfağı coğrafi özelliklerinin ve tarımın geçim kaynakları arasında ilk sıralarda yer almasından dolayı yoğun bir şekilde yeşillik, ot ve sebze içerir. Buna ek olarak Dalaman’ın deniz kıyısında bulunmasından dolayı balıkçılık da bölge mutfağında kendini gösterir. Dalaman’da yapılan mavru kefali, deniz börülcesi ve mavi yengeç bu yemeklerin başında gelir.

Dalaman’ın en iyi 10 restoranı (Karışık liste):

Agora Restaurant, Ali’s Place, Sofra Restaurant, Hadigari, Safren, Dar ul Ziyafe, Akkaya Garden Restaurant, Çağrı Pide & Pizza Restaurant, Bereket Pide Salonu, Dalaman Döner Salonu

Dalaman’da Gezilecek Tarihi/Turistik yerler

Antik Karya bölgesinde yer alan ve doğal güzellikleri ile yaz dönemi tatilcilerin uğrak mekânı olan Dalaman, ziyaretçilerine konaklama süreleri boyunca gezilip görülebilecek birçok farklı alternatif sunar. Tarihi yapılar ve kalıntılara düşkün biriyseniz bu konuda da Dalaman sizi hayal kırıklığına uğratmıyor. Dalaman’da ziyaret edebileceğiniz tarihi yapılar ve kalıntıların başında Tarihi Akköprü, Lissay Hamamı, Kleopatra Hamamı ve Likya Kara Mağaraları geliyor.

Dalaman Çayı Rafting: Farklı zorlukta 3 etabı doğal olarak bünyesinde bulunduran Dalaman Çayı rafting severlerin uğrak doğal pistlerinden biridir.

Sarıgerme Plajı: Sarıgerme plajını gördükten sonra denizin ne kadar temiz olabileceğine dair farklı bir bakış açısı geliştireceğinize eminiz. Okyanus kıyılarını andıran bu plajda farklı su sporlarını da deneyimleyerek Dalaman ziyaretinizi aktif bir biçimde geçirebilirsiniz.

Sarsala Koyu: Orman ile denizin adeta iç içe girdiği eşine nadir rastlanan bir bölgedir. Sarsıla Koyu için başka bir deyişle, çam ağaçlarının gölgesinden çıkıp denize girebileceğiniz ve kalabalığın olmadığı Türkiye’deki en özel alanlardan biri olduğunu demek yanlış olmaz.

Dalaman’da Gece Hayatı / Eğlenilecek Yerler

Doğal güzelliklerinden ötürü turistler için cazibe merkezlerinden biri olan Dalaman, ziyaretçilerini gündüz deniz kenarında gece ise aynı güzellikte eğlence mekânlarında ağırlar.

Dalaman eğlence mekanları:

Sarıgerme Street Bar, Paradise Restaurant & Bar, Queen Bar

Dalaman’da Nerede Kalınır? 

Atakent: Atakent Muğla’nın Dalaman ilçesine bağlı bir mahalledir ve oldukça merkezi bir konumda bulunmaktadır. Burada villalarda doğayla iç içe bir tatil yapabilir ve Dalaman çevresindeki cazibe merkezlerine kolayca ulaşabilirsiniz.

Karaçlı: Karaçlı Dalaman’a bağlı bir mahalledir ve Dalaman Havalimanı’na çok yakındır. Buradan Dalaman bölgesindeki gezilecek yerlere rahatça ulaşabilirsiniz.