Cunda Adasında Mutlaka Gitmeniz Gereken 5 Yer

1 Haziran 2018

Bir diğer adı da Alibey Adası olan Cunda, Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı bir ada. Ayvalık ile Cunda adası arasında kalan Lale adasında Türkiye’nin en eski boğaz köprüsünü bulunuyor. Rum mimarisi, özenle korunmuş yapıları, ferah ada havasıyla Cunda’da mutlaka gitmeniz gereken 5 yer karşınızda.

Cunda Adasında Mutlaka Gitmeniz Gereken 5 Yer

Ortunç Koyu

Cunda adasının en temiz ve yeşillikler arasındaki plajı Ortunç Koyu’nda yer alıyor. Buradaki plajın mavi bayraklı olduğunu da hatırlatalım. Temiz, sakin, orman havası alabileceğiniz keyifli bir plaj arıyorsanız Ortunç Koyu’na gelebilirsiniz.

Patriça Koyu

Sahilde işletmelerin bulunduğu, denizi sığ ve sakin olan Patriça Koyu, popüler plajlardan olduğu için tatil sezonunda kalabalık olabilen yerlerden. Restoran, kafeler bulabileceğiniz plaj arıyorsanız Patriça Koyu’na bakmanızı öneririz.

Agios Yannis Kilisesi, Yel Değirmenleri, Kent Kitaplığı

Aşıklar tepesinde bulunan Agios Yannis Kilisesi ve yel değirmenleri muhteşem manzara eşliğinde sizi tarihe yolculuğa çıkaracak bir yer. Buradaki yel değirmenin, döneminde kilise ve manastıra un yapımında kullanıldığı biliniyor. Daha sonraları dayanabildiği kadar bazı bölümleri ayakta kalabilmiş ama 2007 yılında Koç Ailesi tarafından restore edilip bir de buraya kitaplık eklenip ziyarete açılmış. Aşıklar Tepesine çıktığınızda Agios Yannis Kilisesi, Yel Değirmenleri, Sevim ve Necdet Kent Kitaplığını ziyaret edebilirsiniz.

Taş Kahve

150 yıllık binasıyla Taş Kahve, Cunda adasının en ünlü kahvecisi. Sakızlı kahvesini denemeden Cunda’dan ayrılmayın. Burada Ayvalık tostu da yiyebilirsiniz. Bina, tarihi boyunca kahvehane olarak işletilmiş ve hala günümüzde dokusunu koruyabilmiş nadir mekanlardan biri.

Ayışığı Manastırı

18. yüzyılda inşa edildiği bilinen Ayışığı Manastırı diğer adıyla Selina Manastırı Cunda Pateriça Koyu’nda bulunuyor. Zeytin ağaçlarının arasındaki Ayışığı Manastırı müze haline getirilmek üzere Suzan Sabancı Dinçer tarafından satın alınmış.

Cunda adasında sevdiğiniz yerleri bizimle yorum olarak paylaşmayı unutmayın.