Bozcaada’da Bulunan Plajlar & Bozcaada Rehberi

23 Haziran 2021

Baş Döndüren Güzellik: Bozcaada

Çanakkale ilimize bağlı şirin bir ilçemiz olan Bozcaada, muhteşem doğası, bağcılık faaliyetleri, deniz turizmi ve rüzgâr santralleriyle ülkemizin önemli bölgelerindendir. Bozcaada, farklı dillerde farklı isimlerle anılan, yoğun bir tarihi olan aynı zamanda çok önemli bir stratejik bölgemizdir. Yunancada Tenedos olarak bilinen Bozcaada, eski Yunan kaynaklarında; Calydna, Phoenice, Leukophrys, Leukophrys olarak belgelenmiştir. Bozcaada, zengin tarihi ve coğrafi konumu bakımından tarih boyunca farklı farklı isimlerle anılmış olup şu anki resmi adı Bozcaada’dır.

Bozcaada, Çanakkale boğazının girişine konumlanması nedeniyle tarih boyunca çok önemli bir stratejik bölge olmuştur. Troya Savaşı’nda üs olarak kullanılan ada, günümüzde tarihin derinliklerine yolculuk yapmamızı sağlayan değerlere, önemli tarihi eserler e ev sahipliği yapıyor. Tatil için en uygun yerlerden biri olan Bozcaada, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapıyor. Adanın eklektik tarihi de turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Bu eklektik tarihin nedeni, Bozcaada’nın başta İyonya olmak üzere birçok donanma tarafından kuşatılması ve önce Perslerin ardından Roma İmparatorluğu’nun Roma İmparatorluğu’nun da parçalanması neticesinde Bizans İmparatorluğu’nun egemenliğine girmesidir. Ada’nın önemli bir ticaret yolu üzerinde bulunması da Venedik ve Ceneviz İmparatorluklarını saldırıya geçirmiş ve ada bir kez daha savaşa girmiştir. Ardından Fatih Sultan Mehmet Dönemi’nde Osmanlı Devleti tarafından Gökçeada ile birlikte ele geçirilmiştir ancak Venediklilerin Bozcaada’yı bırakmaya pek niyeti yoktu ve Bozcaada Osmanlıların elinde iken tekrar bir saldırı düzenlediler. Son olarak 1464 yılında Mahmut Paşa komutasındaki Osmanlı Devleti, adayı Venediklilerin elinden geri alarak tekrar Osmanlı topraklarına katmıştır. Elbette tüm bu uygarlıklar, adaya kendilerinden bir şeyler bırakarak geçip gitmiş, zengin bir tarihi ve kültürel miras bırakmıştır. Bu nedenle Bozcaada’ya tatil amaçlı gitmek sadece gezip eğlenmek değil aynı zamanda muazzam bir tarihe de tanıklık etmek anlamına geliyor.

Bozcaada’da Yazın Tadı Nasıl Çıkar?

Bozcaada’nın rengârenk begonyaların, yasemin ve leylakların süslediği mis kokulu dar sokaklarda yürümenin keyfi bambaşkadır. Orada yürürken kendinizi bir dönem filminin içinde gibi hissedebilir ve bir an için hayatın akışının getirdiği sıkıntılardan, stresten uzaklaşıp anı yaşayabilirsiniz. Hele bir de sokakta Bozcaada’da yapılan o muhteşem dondurmalar satan dondurmacılarla karşılaşırsanız bir külahla çocukluğunuza bile dönebilirsiniz. Adanın insan üzerinde genel olarak cıvıl cıvıl bir etkisi vardır.  Bu canlılığı da o rengârenk mis kokulu dar sokaklarda bulmanız mümkündür. Bu güzelim sokaklarda yürüyüş keyfini yaşarken bir yandan da gözünüz etraftaki yapılarda olsun. Bozcaada, eklektik kültürünün getirdiği bir vizyonla muhteşem mimaride Rum evlerine de ev sahipliği yapar. Özel olarak itinayla restore edilen Rumlara ait bu evlerin her biri tarihi eserdir ve görülmeye değerdir. Akşamüstü kalabalıklaşan bu dar sokakların ritmini tutan müzisyenleri de dinleme şansınız vardır. Bozcaada’ya geldiyseniz domates reçelinden de tatmadan gitmemelisiniz. Yazın tadını doyasıya yaşayabilmek için rüya gibi plajlarda yüzerek serinlemek ve Bozcaada’nın şairane manzarasına kendinizi kaptırmak yeterlidir. Her yıl düzenlenen eğlenceli festivallere de denk gelmeniz sizin için unutulmaz bir tatil deneyimi olacaktır. Ayrıca denizin ufuk çizgisinden sessiz ve vakur bir ışıltıyla kayıp giden akşam güneşini de adanın tepesinden izlemek oldukça etkileyici olacaktır.

Akvaryum Koyu Plajında Doğaya Karışın

Bozcaada’nın en güzel ve en dingin plajlarından biri olan Akvaryum plajı, denizin dibini görebileceğiniz kadar berrak ve insana güven duygusu veren şeffaf bir deniz sunuyor. Bu tertemiz, berrak denizde yüzmek oldukça keyifli ve ferah bir duygudur. Tıpkı adı gibi akvaryumun içinde yüzüyormuş hissi yakalayabileceğiniz Akvaryum koyu, oldukça sevilen ve yoğun ilgi gören bir plaj olmasına rağmen deniz tertemiz kalmayı başarmıştır. Akvaryum plajında rengârenk balıkların arasında yüzebilme şansı yakalamanız nedeniyle ve etrafında herhangi bir yapı ya da betonarme bir oluşum, insana dair bir etki olmaması yönüyle doğanın bir parçası olduğunuzu hatırlamanıza yardımcı olup muhteşem ve eşsiz bir manzaraya karşı dinlenebilmeniz için aradığınız o uygun ortamı sağlayacaktır. Dalış ve su sporları amacıyla da oldukça yerli ve yabancı turist de ağırlar. Bozcaada Akvaryum koyu plajında dalmak da oldukça keyifli bir deneyim olacaktır. Bozcaada Akvaryum plajı, Bozcaada plajları arasında en çok sevilen ve en çok rağbet gören plajdır.

Bozcaada Ayazma Plajında Serinleyin

İncecik açık renkte kumsalını adımlarken güneşin etkisiyle ısınan kumsalın keyfini başka hiçbir şeyin veremeyeceğinden emin olabilirsiniz. Bozcaada Ayazma plajının muhteşem kumsalında ince kumların ayaklarınıza masaj hissi vermesinin yanı sıra güneş vücudunuza pozitif bir enerji ile doğadan gelen tün vitaminleri doldururken yazın sıcağının hararetini atabileceğiniz kadar ferahlık verecek olan Ayazma denizi, davetkâr dalgalar ile sizi serin sulara çağırır. Kıyıya yavaş yavaş köpükten ayaklarıyla gelen dalgalar, elinizden ayağınızdan tutup kendine çekerken sıcak havanın verdiği hissi bir anda serin sulara bıraktığınızı hissedeceksiniz. Bozcaada Ayazma plajı pırıl pırıl, turkuaz rengi denizi ve serin ama üşütmeyen davetkâr sularıyla sizi öyle bir sarıp sarmalar ki yazın tüm rehavetini sulara bırakıp canlanan hücrelerinizle plajı terk edersiniz.

Bozcaada Çayır Plajında Eğlenceye ve Huzura Doyacaksınız

Şüphesiz Türkiye’nin en güzel koylarından biri olan Bozcaada Çayır koyu, altın rengi bir kumsala ve incecik kumlara sahip harika bir plaja ev sahipliği yapar. Bozcaada Çayır Plajında ılık ılık esen tatlı bir rüzgâr eşliğinde okunacak bir kitabın her sayfasından aldığınız hazzın binlerle çarpılması, denizin rengine ve dalgaların şarkısına eşlik edebileceğiniz ve yazın keyfini sonuna kadar yaşayabileceğiniz bir tatil demektir. Bozcaada Çayır plajında hem dingin bir tatil yapıp kafa dinleyebilir hem de dilediğiniz gibi macera yaşayabilirsiniz. Çünkü Göztepe tepesinin alt kısmında kalan ve adanın Çanakkale’ye bakan tarafında yer alması nedeniyle daha sakin bir plajdır. Bu nedenle daha sakin ve huzurlu bir tatil yapma şansınız vardır. Bir yandan da rüzgâr sörfü yapmak için özel alanlara sahip olması nedeniyle çok eğleneceğiniz bir plajdır.

Bozcaada Habbele Plajında Tatil Keyfi

Bozcaada’nın sakin bir plajı olan Habbele plajı, yazın tadını çıkartmak ve kafa dinlemek için oldukça uygundur. İster ailenizle ister arkadaş grubunuz ya da tek başınıza huzur içinde tatil yapabileceğiniz bir plaj olan Bozcaada Habbele plajında, günlük kiralanan şezlong ve şemsiye hizmeti de mevcuttur. Bozcaada’nın diğer plajlarına göre daha küçük bir kumsal alanına sahiptir. Altın rengi, incecik bir kumda güneşin ve denizin tadını çıkarıp, huzur içinde kafa dinleyebileceğiniz Bozcaada Habbele plajı tertemiz bir havaya sahiptir. Ilık rüzgârın teninizde dolaştığını hissederken altın rengi inde kumlarda yürüyerek vücudunuza serin dokunuşlar yapan cam gibi berrak bir deniz ile ferahlayıp dalga sesleriyle huzuru yakalayabileceğiniz Bozcaada Habbele plajı yazın size sunduğu her şeyi muhteşem bir ihtişamla sizlere verir. Adanın nefes kesen manzarası eşliğinde güneşin zamana yenik düştüğü anları tıpkı izlenimci bir ressam gibi kanıksayacaksınız. Çanakkale Bozcaada’nın dillere destan manzarasını görmek ve yazın keyfini bu birbirinden güzel, sakin plajlarda geçirmek için Çanakkale Bozcaada’ya mutlaka uğramanız gerekir.