Bodrum’da Bulunan Koylar & Koyların İsimleri ve Özellikleri

24 Haziran 2021

Bodrum’da Tatilin Doruk Noktası

Bodrum, Muğla’nın en büyük ilçesi olmasının yanı sıra Türkiye ve dünyada en çok tercih edilen tatil yerlerinden biridir. Yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği, sınırsız ve son derece dinamik bir eğlence kültürünün benimsendiği, oldukça aktif bir tatil bölgesidir. Türkiye ve Dünyada tatil denince ilk akla gelen ve tatil konusunda markalaşmış bir ilçe olan Bodrum, her sene ağırladığı milyonlarca yerli ve yabancı turist sayesinde ülke ekonomisine de çok büyük bir katkı sağlar. Bodrum’un her bir köşesi, doğal güzelliklerle müjdelenmiş ve bu birbirinden güzel manzaralar her yerine saçılmıştır. Eğer Bodrum bir sanat eseri olsaydı, muhteşem bir mizansenle örülmüş,  her bir alanına eserin doruk noktası diyebilirdik. Bodrum’da tatilinize doruk noktası olacak pek çok mucizevî koy bulunmaktadır.

Karaada

Bodrum’un cennetin ta kendisi olduğuna yemin edebilip ispat da edebileceğimiz bir koy olan Karaada, sizlere doğayı her bir hücrenizle duyumsamanız için büyük bir fırsat sunar. Adının kara olmasının aksine Karaada aslında bir renk cümbüşüdür. Mavi turların da işlek bir uğrak yeri olan Karaada, görüp görebileceğiniz en etkileyici doğal güzellikleri size gümüş tepside sunar. Yeşille mavi adanın semalarında adeta dans ediyordur. Ilık bir rüzgâr bu dansa naif esintiler bırakır. Denizin berraklıktan dibi görünür. Karaada’nın bir de sıcak su ve çamur barındıran mağarası mevcuttur. Bu mağaradaki çamur da cildinize iyi gelir. Karaada’ya gidip kendinizi doğa ananın şifalı ellerine bırakın.

Günbatımı Plajı

Adı üstünde, Bodrum’un en güzel günbatımı manzarasının izlendiği bir yerdir. Konum olarak Turgutreis’te yer alır. Günbatımı plajı, efsanevi Kos Adası manzarası eşliğinde günbatımını izleme keyfini yaşamanız için mükemmel ve son derece romantik bir yerdir.

Fener Plajı

Hüseyin Burnu Feneri yakınında olması nedeniyle Fener Plajı adını alan bu güzide plaj, Bodrum’un Güneybatı ucunda yer alır. Bodrum’daki en büyük plajdır. Fener Plajı, çeşitli su sporlarına da ev sahipliği yapması nedeniyle oldukça ünlü bir plajdır.

Adaboğazı- Bodrum Akvaryum Koyu

İçi dışı bir bir deniz, berraklığın ve kristalize etki yaratan suyun nerede olsa adı akvaryum olurdu galiba. Asıl adı, küçük küçük koyların önünü kesen adalardan oluştuğu için Adaboğazı olmasına rağmen halk bu kadar berrak ve dibi görünen bir deniz olması nedeniyle buraya Akvaryum koyu adını vermiştir. Ulaşımın yalnızca teknelerle sağlanabildiği Akvaryum koyu, yani Adaboğazı, iki yanında uzanan yemyeşil kara parçaları ve ışıl ışıl parlayan Ege Denizi’nin büyüsüyle yemyeşil ve masmavinin ortasında uzanmanızı ve dünyanın tüm dertlerini unutmanızı sağlayacaktır.

Kıyıkışlacık- Lassos Koyu

Bodrum’da sakin ve huzurlu bir ortamda kafa dinleme şansınız olacağı hiç aklınıza gelmese de Lassos Koyu sizlere böyle bir tatil olanağı sunuyor. Koyu renk bir denizin doğaya sanki belirteç gibi nakşedilmiş etkisi, tüm ziyaretçileri büyüleyen muazzam bir güzelliktedir. Güllük körfesi’nin uç noktasında bulunan bu şahane koy, sessizce keşfedilmeyi bekliyor. Ilık ılık esen tatlı bir meltemin teninizi okşayacağı, sabahın ilk ışıklarında bile içinizi ısıtan bu şirin koy, asla kopamayacağınız ve her sene gelmek isteyeceğiniz akıl almaz bir etki yaratıyor.

Mazı Koyu

Yine Bodrum’un adı çıkmış hareketli hayatına karşın sessiz, sakin, huzurlu, dinginliği sonuna kadar yaşayabileceğiniz bakir kalmış bir koy. Mazı Koyu oldukça şirin masalsı ve doğayla baş başa kalıp rüzgârı ve dalgaların fısıltısını dinleme şansına sahip olabileceğiniz, rahat rahat kitabınızı okuyup, denize karşı uyuklayabileceğiniz samimi bir koy. Özel olarak sessiz ve sakin bir tatil geçirmek için akla ilk gelen yer olan Mazı Koyu aslında Gökova Körfezi yakınlarında yer alan bir kıyı köyüdür. Bodrum’a sadece 50 Km uzaklıkta olması da günübirlik gidiş geliş için oldukça uygundur. Bu sevimli sahil köyü Mazı, size efsanevi asırlık ağaçları da görme şansı sunacaktır. Bölge halkının sıcaklığı da ayrı bir huzur unsurudur.

Bağla Koyu

Bodrum’un Merkezine sadece 14 km uzaklıkta olmasına karşın kirletilmemiş, berrak bir deniz, muazzam bir doğal güzellik yatan Bağla Koyu’nda denize girmenin verdiği keyfi tüm hücrelerinizle hissedeceksiniz. İncecik kumlarda yürümenin bile ayrı bir keyif olduğu Bağla Koyu, deniz yoluyla da gelen teknelere ev sahipliği yapar. Bağla Koyu’nda yüzerken denizden karaya doğru baktığınız zaman karşınızdaki yamaçları da uzun uzun seyretmekten kendinizi alamayacaksınız.

Aspat koyu

Bodrum’un belki de en güzel yeri denebilecek kadar büyüleyici, sonsuz bir huzurun filizlenip ilerleyen saatlerde atmosfere kapılıp dünyadaki tüm dertleri unutabileceğinizin garantisini veren ve bu hayatta herkesin mutlaka gidip görmesi gerektiğine emin olacağınız çarpıcı bir doğa… Aspat Koyu için destanlar da yazsak o muazzam doğal güzelliği yerinde görüp o heyecana kendiniz kapılmalısınız. Üzerinde Venedik Kalesi yükselen Aspat Koyu, Ege Bölgesi’nin en verimli topraklarının bulunduğu Karaincir mevkiinde yer alır. Turkuaz rengi denizi, adeta serin olduğunun mesajını renginden verirken karadaki sıcaklığa inat öyle bir ferahlık verir ki tüm bedeninizin ipek bir kumaşa sarıldığı hissine kapılırsınız. Bu turkuaz rengindeki deniz, serinletir ama asla üşütmez. Sanki gizemli bir el tarafından suyun sıcaklığı ölçülüp öyle bir ayarlanmıştır ki bu mucizeyi ne kadar düşünseniz de aklınız almaz. Denizin içindeyken başınızı kaldırıp baktığınızda karşınızda tüm gücüyle, her şeye meydan okuyacak gibi duran o vakur dağları görür onlardan adeta güç alırsınız. İşte bu doğanın gücüdür. Bu gücü doğanın bir parçası olduğunuzu unutmadıkça ve doğaya sonsuz saygınızı gösterip onunla bütünleştiğiniz sürece almaya devam edip ruhunuzun arınması ve bedeninizin güç toplaması için gereken enerjiyi her zaman sağlayabilirsiniz.

Camel Beach

Geniş bir kumsala sahip olan Camel Beach, burada develerin bulunmasından dolayı konulmuş bir isimdir. Ulaşımın deniz yoluyla da yapıldığı camel beach aynı zamanda Kargı koyu olarak da bilinir. Deve turlarıyla meşhur olan Camel Beach aslında yabancı turistlerin Türkiye’yi oryantalist bir unsur olarak görmesi nedeniyle oldukça ilgi odağı olmuştur. Genellikle Avrupalı turistler, tarih boyunca Türkiye’yi bir Ortadoğu Ülkesi olarak, anlatılan Arap masallarının oryantalist rüzgârından esintiler taşıdığını düşünmüşlerdir. Bu nedenle de etrafta develerin gezdiği doğu havasında bir plaj son derece ilgi odağı olmayı başarmış olabilir.

Bitez Plajı

Bodrum’un anlata anlata bitirilemeyen hareketli hayatından izlerin görüldüğü, kalabalık ama eğlenceli ve ailece gitmeye uygun bir plajdır. Gürültülü bir tatil anlayışınız varsa oldukça eğlenebileceğiniz Bitez plajı, sabah erken saatlerde gidildiğinde ancak yer bulabileceğiniz işlek bir plajdır. Kızgın kumlardan serin sulara atlama efsanesinin gerçekleştiği alanlardan biridir.

Bardakçı Koyu

Denizinin girişinde denizkestanelerine dikkat etmeniz gereken ancak bu meşakkatli başlangıçtan sonra kendinizi bıraktığınız serin suyun tadına vardıktan sonra buna değer diye düşünüp asla pişman olmayacağınız muhteşem bir denize sahip olan plajdır. Bodrum’da yüzebileceğiniz en güzel yerlerden biri olmasının yanı sıra Bardakçı Koyu, Sanat Güneşimiz saygıdeğer sanatçımız Zeki Müren sayesinde meşhur olmuş olması nedeniyle de önemlidir. Bodrum’a oldukça yakındır ve balıkçı tekneleriyle de kolay şekilde ulaşım sağlanan koydur.