Balıkesir Cunda Adası’nda Ne Nerede Yenir?

1 Haziran 2018
Son yılların en gözde tatil beldelerinden biri olan Cunda, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağında. Lezzetli yemekleri, muhteşem ada havası ve deniziyle yılın uzun süresi tatil yapma imkanı sunuyor.  Şirin atmosferiyle Cunda’da neler yapılabilir, neler yenebilir sizin için anlattık.

Cunda Mutfağı/ Cunda’da Ne Yenir?

Denize her türlü doymak için Cunda’ya geldiyseniz size bolca deniz mahsulleri menüsü olan mekanlar önermek istedik. Ayvalık tostunu da unutmadık bu arada. İşte Balıkesir Cunda’ya geldiğinizde ne nerede yenir önerilerimiz. Ayvalık ve Cunda’yı gönlünüzce keşfedebileceğiniz Ayvalık kiralık villa seçeneklerini hemen inceleyebilirsiniz. 

Cunda’da Kahvaltı 🥘

Hacıoğlu Aşkın Tost Evi

Ayvalık Cunda’ya gelip de Ayvalık tostu yemeden olmaz işte bu yüzden kahvaltıya Ayvalık tostu öneriyoruz. Günün diğer öğünlerinde balık ve diğer yerel lezzetlere yer kalsın diye sabah Ayvalık tostu ve çay ikilisi güzel olur. 1989’dan bu yana hizmet veren Hacıoğlu Aşkın Tost Evi, Cunda’da sevilen adreslerden olduğu için baş köşeye aldık kendilerini.

Taş Kahve

Cunda’nın malum 150 yıllık kahvehanesi namıyla Taş Kahve, Sakızlı Kahvesinin yanı sıra kahvaltıda da sevilen mekanlardan biri. Kalabalık olacağını göze alırsanız kahvaltı için tercih edebileceğiniz keyifli bir mekan.

Cunda’da Öğlen Yemeği 🥗

Lal Girit Mutfağı

Cunda’ya gelmişken Girit lezzetlerini de denemeden olmaz. Lal Girit Mutfağı, öğlen ve akşam yemeklerinde zengin menüsüyle sizi karşılayacak keyif dolu bir restoran. Balık çeşitleri, mezeleri, Girit mutfağına özgü sebze yemekleriyle yöresel yemekleri denemek isteyenler için iyi bir tercih olur.

Uno Restoran

Pizza, makarna, deniz mahsulleri seçenekleri için Uno Restoran’ı tavsiye ediyoruz. Pizzaları meşhur, kendilerine özgü pizza çeşitleri sunuyorlar.

Cunda’da Akşam Yemeği 🍲

Yakamoz Restoran

Deniz ürünleri ile zengin menüsü olan Cunda Yakamoz, akşam yemekleri için çok sevilen mekanlardan birisi. Güveçte ahtapotunu mutlaka deneyin.

Son Vapur Cunda

Kalabalıktan uzakta akşam yemeği için güzel bir yer arıyorsanız Son Vapur Cunda restoranı seveceğinizi düşünüyoruz. Deniz mahsulleri, mezeleri şahane. Cunda adasında sevdiğiniz mekanları bizimle yorumda paylaşmayı unutmayın. Bir diğer adı da Alibey Adası olan Cunda, Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı bir ada. Ayvalık ile Cunda adası arasında kalan Lale adasında Türkiye’nin en eski boğaz köprüsünü bulunuyor. Rum mimarisi, özenle korunmuş yapıları, ferah ada havasıyla Cunda’da mutlaka gitmeniz gereken 5 yer karşınızda.

Cunda Adasında Mutlaka Gitmeniz Gereken 5 Yer

Ortunç Koyu

Cunda adasının en temiz ve yeşillikler arasındaki plajı Ortunç Koyu’nda yer alıyor. Buradaki plajın mavi bayraklı olduğunu da hatırlatalım. Temiz, sakin, orman havası alabileceğiniz keyifli bir plaj arıyorsanız Ortunç Koyu’na gelebilirsiniz.

Patriça Koyu

Sahilde işletmelerin bulunduğu, denizi sığ ve sakin olan Patriça Koyu, popüler plajlardan olduğu için tatil sezonunda kalabalık olabilen yerlerden. Restoran, kafeler bulabileceğiniz plaj arıyorsanız Patriça Koyu’na bakmanızı öneririz.

Agios Yannis Kilisesi, Yel Değirmenleri, Kent Kitaplığı

Aşıklar tepesinde bulunan Agios Yannis Kilisesi ve yel değirmenleri muhteşem manzara eşliğinde sizi tarihe yolculuğa çıkaracak bir yer. Buradaki yel değirmenin, döneminde kilise ve manastıra un yapımında kullanıldığı biliniyor. Daha sonraları dayanabildiği kadar bazı bölümleri ayakta kalabilmiş ama 2007 yılında Koç Ailesi tarafından restore edilip bir de buraya kitaplık eklenip ziyarete açılmış. Aşıklar Tepesine çıktığınızda Agios Yannis Kilisesi, Yel Değirmenleri, Sevim ve Necdet Kent Kitaplığını ziyaret edebilirsiniz.

Taş Kahve

150 yıllık binasıyla Taş Kahve, Cunda adasının en ünlü kahvecisi. Sakızlı kahvesini denemeden Cunda’dan ayrılmayın. Burada Ayvalık tostu da yiyebilirsiniz. Bina, tarihi boyunca kahvehane olarak işletilmiş ve hala günümüzde dokusunu koruyabilmiş nadir mekanlardan biri.

Ayışığı Manastırı

  1. yüzyılda inşa edildiği bilinen Ayışığı Manastırı diğer adıyla Selina Manastırı Cunda Pateriça Koyu’nda bulunuyor. Zeytin ağaçlarının arasındaki Ayışığı Manastırı müze haline getirilmek üzere Suzan Sabancı Dinçer tarafından satın alınmış.
Cunda adasında sevdiğiniz yerleri bizimle yorum olarak paylaşmayı unutmayın.