Antalya’ya Gidenlerin Mutlaka Görmesi Gereken Yerler

1 Ekim 2018

Sahil şeridi 640 kilometre uzunluğunda olan Antalya, ince kumlu plajları, ılık suyu, şelaleleri, mağaraları ve tarihi mekanları ile en çok tercih edilen tatil destinasyonlarının başında geliyor. Arkeolojik kazılar günümüzden tam 40 bin yıl önce  bu şehirde insanların yaşadığını gösteriyor. Antik çağda Antalya ve çevresi için “çok verimli” anlamına gelen Papmhylia, şehrin Batı kesimine ise Likya deniyormuş. Antalya’nın adı, kurucusu olan Bergama Kralı Attalos’dan geliyor. Aslında Kral Attalos, o zamanlar bir kent-devleti olan Side’yi fethetmek için yola çıkıyor. Bu isteğini başaramayınca Side’nin yakınlarında başka bir kent-devleti kuruyor.  İşte her yıl 5 milyon turistin tatil yaptığı Antalya tarih sahnesine böyle çıkıyor.

Antalya’ya Ulaşım

Antalya’ya özel aracınız, şehirlerarası otobüs şirketleri ya da uçakla gidebilirsiniz. Antalya’ya kendi aracınızla gelmediyseniz ancak transfer ihtiyacı duyuyorsanız bu konuda güvenli transfer hizmetlerinden yararlanmak sizin için iyi olacaktır.

Antalya’ya Uçak İle Ulaşım

Antalya’nın 2 havalimanı bulunuyor. Biri şehrin merkezindeki Antalya Havalimanı diğeri ise Alanya ilçesindeki Gazipaşa Alanya Havalimanı. Hava yolu ile Antalya’ya gelecek olursanız, 2 seçeneğiniz olduğu aklınızda bulunsun.. Tatilinizi yapacağınız yere yakın olan havalimanını seçerek kat edeceğiniz yoldan da tasarruf etmiş olursunuz.

Antalya uçak bilet fiyatları uçuş tarihi, uçağın kalkış saati, bilet alacağınız şirket ve tarifenize göre (Ekonomi Class ya da Business Class) büyük farklılıklar gösteriyor. İstanbul-Antalya uçak bilet fiyatları 148 TL-620 TL, Ankara-Antalya arası uçak bilet fiyatları 240 TL-720 TL, İzmir-Antalya uçak bilet fiyatları 350 TL-625 TL arası seyredebiliyor.

Antalya’ya Otobüs İle Ulaşım

Antalya’ya karayolu ile ulaşmayı tercih ediyorsanız ancak özel aracınız yoksa şehirlerarası taşımacılık yapan firmalardan bilet satın alarak Antalya’ya gidebilirsiniz. Antalya’da, biri Antalya merkezinde olmak üzere toplam 10 otogar bulunuyor. Antalya otogarının dışında Kaş, Finike, Kumluca, Kemer, Serik, Manavgat, Alanya merkez, Alanya Mahmutlar ve Gazipaşa’da da otogarlar bulunuyor. Antalya’ya gitmek için şehirlerarası otobüs yolculuğunu tercih ederseniz, doğruca tatilinizi yapacağınız yere varabilmeniz mümkün. Antalya otobüs bilet fiyatları 4 etkene bağlı olarak değişiyor. Bunlar,  yolculuk yapacağınız firma, otobüs kalkış saati, otobüs tipi (2+2 ya da 2+1 koltuk düzeni) ve varış noktanız (Antalya Otogarı ile Alanya Mahmutlar otogar fiyatı aynı değil) Tüm bu değişkenlerle birlikte fiyat aralıkları şu civarlarda seyrediyor: İstanbul-Antalya bilet fiyatları 120-130 TL, Ankara-Antalya bilet fiyatları 80-85 TL, İzmir-Antalya bilet fiyatları 75-90 TL, Burdur-Antalya bilet fiyatları 20-25 TL. Hatırlatalım, Antalya ile bazı şehirlerin uzaklığı yaklaşık olarak şöyle: Antalya–İstanbul arası 697 km, Antalya–Ankara arası 481 km, Antalya-İzmir arası 460 km, Antalya-Burdur arası 124 km.

Antalya Kemer Gezilecek Yerler

Antalya kemer

Antalya’nın 43 km batısında bulunan Kemer, Belediye Plajı, Ayışığı Plajı ve Phasalis Plajı gibi 3 güzel plaja sahip olmanın yanı sıra, antik kenti, ören yerleri, tüm şehri kuşbakışı görebileceğiniz Tahtalıdağı’ndan teleferik ve yamaç paraşütü deneyimi ile gözde bir tatil bölgesi.

Kemer’e 13 km’lik bir mesafede Göynük Kanyon’u bulunuyor. Göynük Kanyonu, Antalya sıcağında bir nebze olsun serinlemek isteyenler için biçilmiş kaftan. Tüm Antalya bölgesinde sizi en çok serinletecek yer Göynük Kanyonu olabilir. Kanyona giriş için 55 TL ücret ödemeniz gerekiyor. Göynük Kanyonu’nun serin sularında rahatlarken, aklınızda bulundurmanız gereken en önemli şey ise kayalıklardan doğacak yaralanmalara karşı dikkatli olmak. Göynük Kanyonu, çocukların da güzel vakit geçirebilecekleri bir yer ama aileler doğabilecek kazalara karşı tetikte olmalı.

Antalya – Kemer karayolunun 44. Km’sinde Phselis Antik Kenti yer alıyor. Tarih boyunca Pers, Likya, Roma gibi büyük uygarlıkların egemen olabilmek için yarıştığı bu tarihi liman kentini mutlaka görmelisiniz. Kentin en önemli özelliklerinden biri, Milattan Önce 333 senesinde Makedonya’dan Hindistan’a sefer düzenleyen Büyük İskender’i bir süre misafir etmiş olması. Girişte 20 TL ücret ödeniyor ancak müze kart ile ücretsiz girebilirsiniz. Phselis Antik Kenti’nde Phasesis Kuzey Limanı, Su Kemeri, Büyük Hamam, Phaselis Tiyatrosu, Pazar Yeri, Hadrian Kapısı ve Phasesis Güney Limanı’nı mutlaka görmeli ve bolca fotoğraf çekmelisiniz.

Kemer’e gitmişken tüm bölgeye kuşbakışı bakmaz ister misiniz? Olimpos Teleferik’de bu deneyimi yaşayabiliryorsunuz. Olimpos Teleferik’in Avrupa’nın en uzun ve Dünya’nın da en uzun 2. Teleferiği olduğunu hatırlatalım. 2365 metre yükseklikteki Tahtalı Dağı zirvesindeki bu tesiste dilerseniz yamaç paraşütü de yapabiliyorsunuz. Bu eşsiz deneyime çıkacak olursanız yanınıza mutlaka kalın giysiler alın.

Kemer mağaralar bakımından da zengin bir yer. Sırtlanini Mağarası ve Beldibi Mağarası, Kemer’de görülebilecek yerler arasında.

Antalya Side Gezilecek Yerler

antalya side

Antalya Manavgat’ta bulunan Side, tamamen kum olan deniz tabanı ve denizinin fazla derinleşmeyen yapısı ile çok güzel bir tatil destinasyonu. Antalya’ya 70 km. mesafedeki bu güzel tatil beldesinin oldukça sığ ve kolay kolay derinleşmeyen bir denizi var. Çok iyi yüzme bilmeyenler ve küçük çocuklu aileler rahatlıkla Side’de denize girebilirler. Antalya Side’de görülecek tarihi yerlerin sayısı da bir hayli fazla. Milattan Sonra  5-6. yüzyıllarda Roma Devrine ait agora hamamı, şu anda Side Müzesi olarak hizmet veriyor. Side Müzesi’nde Helenistik, Roma ve Bizans devirlerine ait pek çok yazıt, kabartma, heykel ve lahit bulunuyor. Side Müzesi’ni ziyaret ettiğiniz takdirde, Antik Çağ’da bir yolculuğa çıkmış oluyorsunuz. Tatilinizi Side’de yapacaksanız Side’nin muhteşem kumunda güneşlenme ve denizinde yüzme keyfinin yanı sıra, Seleukia Antik Kenti, Apollon Tapınağı, Side Amfi Tiyatrosu ve Monumental Fountain’u gezmeyi ve bolca fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin. Özellikle Apollon Tapınağı’nda gün batımı şahane oluyor. Akşam 6-7 saatlerinde buradan çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Side Amfi Tiyarosu’na sabah ya da öğle sonrası gitmenizi öneririz. Öğle sıcağında amfi tiyatroyu rahatça gezemeyebilirsiniz.  Ayrıca Side Amfi Tiyatrosu’na terlik ya da sandalet yerine spor ayakkabı giyerek gidin. Malum, tatil başlar başlamaz terliklerimizi çıkarıp ayakkabıları bir köşeye atıyoruz.

Antalya Kaş Gezilecek Yerler

Antalya Kaş’ın, hem yerli hem de yabancı turistler için bu kadar yoğun tercih edilmesi boşuna değil. 18 km.’lik uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun plajı olan Patara Plajı, Antalya Kaş’ta bulunuyor. Plajın en dar kısmı 280, en geniş kısmı ise 1500 metre civarında. Hani aşk filmlerinde görürüz ya, sevgililer tam denizle kumsalın buluştuğu çizgide el ele tutuşup yürürler. Böyle bir sahne çekecek olsak herhalde Patara Plajı’nda çekerdik. Antalya Kaş, balayı çiftleri için çok ideal bir tatil mekânı kuşkusuz. Carette caretta kaplumbağaların üreme alanı olan Patara Plajı’nda, günbatımı manzaraları bir başka güzel Geriye sadece cep telefonunun kamerasını açmak ve eşsiz manzara fotoğrafları çekmek kalıyor. Antalya Kaş gezilecek yerler arasında kuşkusuz tüm antik zamanların Likya bölgesinin en önemli kenti olan Patara Antik Kenti yer alıyor. Fethiye – Kaş yolu üzerindeki Patara Antik Kenti Kaş’a 41 km mesafede yer alıyor. Antalya Kaş’ta gezilebilecek daha pek çok yer bulunuyor. Bunda hiç kuşkusuz, bu bölgenin Likya bölgesi içinde yer alması önemli bir etken. Likya bölgesinin önemli kentleri arasında yer alan Kınık (Xanthos) Kaş’a 45 km, Felen Yayla (Phellos) 12 km,  Kılınçlar (Apollonia) 22 km ve Sıcak İsinda (Belenli) 13 km mesafededir. Antalya Kaş’a bağlı bir mahalle olan Kalkan’ın ünü ise neredeyse Kaş’ı yakalamış durumda. 18 km’lik uzunluğu ile Patara Plajı haklı bir şöhrete sahip olsa da, Kaputaj Plajı ve Kalkan Halk Plajı’nda denize girmeden Kaş’tan dönmemelisiniz.

Antalya Olimpos Gezilecek Yerler

antalya-olimpos

Antalya Olimpos, Kemer’e 35, Antalya’ya 70 km uzaklıkta yer alıyor. Caretta caretta kaplumbağalarının yumurtlama yerleri arasında olan Olimpos, sit alanı olarak korunuyor. Mayıs ve Ağustos ayları arasında Olimpos’a gelirseniz sevimli kaplumbağaları görebiliyorsunuz. Dağlar, deniz ve çam ağaçları ile çevrili olan Olimpos özellikle kamp yapmak ya da bungalov evde tatil yapacakların keyif alacakları bir tatil mekanı. Olimpos’a gidenler Çıralı ve Olimpos Plajlarında denize girebilir. Olimpos Antik Kenti ve Yanartaş’ı görebilirsiniz.

Antalya Alanya Gezilecek Yerler

antalya alanya

Plajları, mağaraları, kaleleri ile Antalya Alanya, yüzme, güneşlenme, tarihi yerleri görme gibi çok yönlü bir tatil geçirebileceğiniz bir tatil seçimi olacaktır. Antalya Alanya’da denize girmek için ilk akla gelen yer 2 km uzunluğundaki Kleopatra Plajı. Mısır Kraliçesi Kleopatra ile Roma İmparatoru Antonius’un da yüzdükleri söylenen Kleopatra Plajı, ince kumlu, denizi de oldukça temiz bir plaj. Ancak zaman zaman sert dalgalanmalar olabiliyor. Yüzme bilmeyenler ve çocuklara dikkat edilmesi gerekiyor.  Kleopatra Plajı’nda ücretsiz şezlong ve şemsiye bulunuyor. Antalya Alanya’nın bir diğer plajı olan İncekum Plajı çamlık ve yeşillik bir alanda. Bu plaj, özellikle doğal yaşamı seven, tatilde de tabiatın içinde yer almak isteyenlerin keyif alarak denize girebilecekleri bir plaj. Kleopatra ve İncekum Plajları’nın kalabalık olması ya da sizin gözlerden biraz uzak kalma gibi bir niyetiniz olursa, Damlataj ve Ulaş Plajlarına da bir bakmanızı önerebiliriz.

Helen, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı uygarlıklarına ev sahipliği yapan Alanya Kalesi’ni mutlaka görmelisiniz. 6.5 km uzunluğundaki surları, 140 civarındaki burçları ile ülkemizin en iyi korunabilmiş bu Ortaçağ kalesini gezmeden Alanya’dan ayrılmayın. Alanya Kalesi’nin surlarını tekne turuyla gezmek, gezerken bol bol fotoğraf çekip paylaşmak da güzel olacaktır.

Kızılkule, Antalya Alanya’da görülmesi gereken yerlerden biri. Selçuklu hükümdarı 1. Alaaddin Keykubat tarafından Alanya Kalesi’ne denizden gelebilecek saldırılara karşı korumak amacıyla yapılmış. Kızılkule’den çok güzel deniz fotoğrafları çekebilirsiniz. Merdiven çıkacağınız için spor ayakkabı giymeyi ihmal etmeyin.

Antalya Alanya’da görülecek yerler arasında pek çok mağara yer alıyor. Alanya, mağaralar açısından hayli zengin bir yer. Korsan hikaye ve filmlerini sever misiniz? Çocukluğunuz Peter Pan, yetişkinliğiniz Karayip Korsanları’nı izleyerek geçmişse size iyi bir haberimiz var. Alanya’da bir zamanlar korsanların ganimetlerini sakladıkları Korsanlar Mağarası, diğer adıyla Kızlaryarığı’nı mutlaka görmelisiniz. Tekne kiralayarak mağaranın içinden de geçebilirsiniz. Korsanlar Mağarası’nda zihninizden Karayip Korsanları müziği çalıp kendinizi bir müddetliğine Jack Sparrow gibi hissedebilirsiniz. Merak etmeyin, aramızda kalacak. Hem, zaman zaman çocuklaşmanın kime ne zararı var ki? Alanya mağaraları arasında yer alan Fosforlu Mağara, küçük bir kayıkla da içinden geçebileceğiniz bir mağaradır. Coğrafi olarak değerli bir yapından oluşan mağara geceleri aydınlık olmasıyla ünlüdür. Adı da bu özelliğinden geliyor. Bu doğal güzelliği görmeden Alanya’dan dönmemelisiniz.  Alanya mağaraları içinde şifalı olduğu düşünülen bir mağara da var: Damlataş Mağarası. Hayır, espri yapmıyoruz. Alanya Damlataş Mağarası astım hastalarına iyi geliyor. Öyle ki, doktor tavsiyesi ile 21 gün boyunca düzenli olarak mağaraya gelerek kür tedavisi uygulayan hastalar dahi bulunuyor. İster Yaz, ister Kış sürekli 22 derece ısıya sahip olan bu mistik ve şifalı mağara, Alanya’da görülecekler listenizde mutlaka yer almalı.

Antalya Belek Gezilecek Yerler

Belek, Antalya’nın Serik ilçesinde bulunuyor. Antalya Belek’te tatil yapanlar Belek Town Mosque’u görmeli. Cami, Belek çarşısında, orijinal bir mimariye sahip ve ibadete açık durumda. Serik bıçaklarının ünlü olduğunu ve Belek çarşısında da bolca bu bıçakların satıldığına şahit olacaksınız. Özel bir işçilikle üretilen Serik bıçağını, hediyelik eşya ya da Belek hatırası olarak alabilirsiniz.

Antalya Demre Gezilecek Yerler

Demre, portakal ve limon ağaçlarıyla dolu, tarihi bir tatil beldesi. Bahar mevsiminde Demre’ye gelebilirseniz, portakal ve limon ağaçlarının kokusuna bayılacaksınız. Özellikle sabah erken saatlerde kalkarak yapacağınız sabah yürüyüşlerinde mis gibi bir hava size eşlik edecek. Özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde yaşayan çocuklu ailelere, şehir gürültüsünden uzak bu tip bir tatil dinlendirici olacaktır. Antalya Demre gezilecek yerler arasında Myra Antik Kenti, Andreake Antik Kenti, Kaya Mezarları, Tiyatro, Santa Nicholas Müzesi ve Kilisesi bulunuyor. Yaşadığı dönemde Demre piskoposu olan ve çocuklara yaptığı yardımlarıyla günümüze kadar Noel Baba adıyla yaşayan Santa Nicholas’un mezarı Demre’de bulunuyor. Demre’ye gelenler Noel Baba’ın müze ve kilisesini mutlaka görmeli. Çarşıda Noel Baba’ya ilişkin pek çok heykel, süs eşyası satın alabilirsiniz.