Antalya’ya Gidenlerin Mutlaka Görmesi Gereken Yerler

1 Ekim 2018

Antalya Adı Nereden Gelmektedir?

Tarihi kaynaklara göre kentin adı Pergamon Kralı II. Attolos’tan gelmektedir.

Antalya’ya Ulaşım

Antalya’ya özel aracınız, şehirlerarası otobüs şirketleri ya da uçakla gidebilirsiniz. Antalya’ya kendi aracınızla gelmediyseniz ancak transfer ihtiyacı duyuyorsanız bu konuda güvenli transfer hizmetlerinden yararlanmak sizin için iyi olacaktır.

Antalya’ya Uçak İle Ulaşım

Antalya’nın 2 havalimanı bulunuyor. Biri şehrin merkezindeki Antalya Havalimanı diğeri ise Alanya ilçesindeki Gazipaşa Alanya Havalimanı. Hava yolu ile Antalya’ya gelecek olursanız, 2 seçeneğiniz olduğu aklınızda bulunsun.. Tatilinizi yapacağınız yere yakın olan havalimanını seçerek kat edeceğiniz yoldan da tasarruf etmiş olursunuz. Antalya uçak bilet fiyatları uçuş tarihi, uçağın kalkış saati, bilet alacağınız şirket ve tarifenize göre (Ekonomi Class ya da Business Class) büyük farklılıklar gösteriyor. İstanbul-Antalya uçak bilet fiyatları 148 TL-620 TL, Ankara-Antalya arası uçak bilet fiyatları 240 TL-720 TL, İzmir-Antalya uçak bilet fiyatları 350 TL-625 TL arası seyredebiliyor.

Antalya’ya Otobüs İle Ulaşım

Antalya’ya karayolu ile ulaşmayı tercih ediyorsanız ancak özel aracınız yoksa şehirlerarası taşımacılık yapan firmalardan bilet satın alarak Antalya’ya gidebilirsiniz. Antalya’da, biri Antalya merkezinde olmak üzere toplam 10 otogar bulunuyor. Antalya otogarının dışında Kaş, Finike, Kumluca, Kemer, Serik, Manavgat, Alanya merkez, Alanya Mahmutlar ve Gazipaşa’da da otogarlar bulunuyor. Antalya’ya gitmek için şehirlerarası otobüs yolculuğunu tercih ederseniz, doğruca tatilinizi yapacağınız yere varabilmeniz mümkün. Antalya otobüs bilet fiyatları 4 etkene bağlı olarak değişiyor. Bunlar,  yolculuk yapacağınız firma, otobüs kalkış saati, otobüs tipi (2+2 ya da 2+1 koltuk düzeni) ve varış noktanız (Antalya Otogarı ile Alanya Mahmutlar otogar fiyatı aynı değil) Tüm bu değişkenlerle birlikte fiyat aralıkları şu civarlarda seyrediyor: İstanbul-Antalya bilet fiyatları 120-130 TL, Ankara-Antalya bilet fiyatları 80-85 TL, İzmir-Antalya bilet fiyatları 75-90 TL, Burdur-Antalya bilet fiyatları 20-25 TL. Hatırlatalım, Antalya ile bazı şehirlerin uzaklığı yaklaşık olarak şöyle: Antalya–İstanbul arası 697 km, Antalya–Ankara arası 481 km, Antalya-İzmir arası 460 km, Antalya-Burdur arası 124 km.

Antalya’da Nerede Kalınır?

Kaş

Antalya’nın en batısındaki ilçesidir ve Antalya merkeze yaklaşık 190 km uzaklıkta bulunur. Arkasında Toroslar ile çevrili Kaş’ın açıklarında ise Yunanistan’ın Meis Adası bulunur. Kaş doğası ve turkuaz denizleri ile hem macera dolu doğa sporlarına hem de sakin bir deniz tatili için muhteşem bir yerdir. Kaş’tayken dünyaca ünlü Patara ve  Kaputaş plajlarında denize girebilir ve caretta carettalar ile birlikte dalış yapabilirsiniz! Ayrıca oldukça eski bir tarihe sahip olan bölgede Likya’ya ait kalıntılar da bulunur. Antiphellos, Patara ve Kral Mezarı bunlardan bazılarıdır.

Kalkan

Kalkan Kaş ilçesine bağlı bir beldedir ve Kaş’a 27 km uzaklıktadır. Çok eski bir geçmişe sahiptir! Kalkan’dayken Xanthos ve Letoon Antik Kentleri’ni gezebilirsiniz. Kekova ve 5 Adalar tekne turları ile de masmavi denizin tadını çıkarabilirsiniz. Kalkan mağaraları ile ünlü bir tatil beldesidir. Tekne turu yapıp Mavi Mağara ve Güvercinlik Mağarası’nda yüzebilirsiniz.

Belek

Belek Antalya merkeze 40 km uzaklıkta Belek ve Kadriye olmak üzere iki köyden oluşmaktadır. Belek’in kumdan oluşan plajlarında denizin keyfini çıkarabilirsiniz! Perge antik kentinde bulunan Aspendos tiyatrosu burada gezilecek yerler arasındadır. Manavgat Şelalesi, Köprülü Kanyon ve Kurşunlu Şelalesi ise yakınlarda gezebileceğiniz yerlendendir.

Antalya Tatili

Türkiye’nin tatil adresi Antalya, 1980’li yıllarda başlayan Devlet teşviki ile önemli bir turizm bölgesi haline geldi. Hem Avrupa, Rusya, Uzakdoğu  hem de ülke içinde son yılların en çok tercih edilen tatil lokasyonlarından biri olan Antalya’da tatil yapmak; gerçekten keyifli. Antalya tatil seçenekleri ile tatilcilerin hemen her beklentisini karşılıyor. Kış mevsiminin de bahar gibi geçtiği bölgede keyifli bir tatil için hem konaklama hem aktivite bakımından seçenek çok.  Peki, Antalya’da tatil yerleri araştırmasında neleri dikkate almalı ve baharda Antalya tatil seçenekleri neler? Antalya tatiline konaklamadan aktivitelere, mevsim seçeneklerinden ihtiyaca özel tatil anlayışına varan kapsamlı bir bakış açısı ile bakalım…

Antalya Villa Kiralama Seçeneklerini Deneyin!

Antalya villa kiralama seçenekleri ile veya kiralık yazlık ev seçenekleri ile konforlu ve izole bir tatil planlayabilirsiniz. Aileniz için korunaklı Antalya villa kiralama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Antalya’da lüks kiralık villa alternatifleri veya havuzlu villa alternatifleri ile hem konforlu hem de özgür bir tatil yapabilirsiniz. Tüm bu seçenekler için uygun fiyat alternatiflerini görmek ve kiralık villa özelliklerini incelemek üzere tatildekirala.com rehberliğinde ilerleyebilirsiniz. Antalya dezenfekte edilmiş kiralık villa, Antalya lüks villa kiralama, Antalya denize yakın kiralık villa gibi arayışlarınıza pratik bir biçimde yanıt bulabilirsiniz. Antalya gibi Kalkan kiralık villa seçenekleri ile bu bölgenin eşsiz güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Kiralık bahçeli villa konaklaması ile ailece özgürce vakit geçirebileceğiniz bir tatil yapabilirsiniz. Denize nazır bir tatil için tekne kiralama seçeneklerine bakabilirsiniz. Sahil şeridi 640 kilometre uzunluğunda olan Antalya, ince kumlu plajları, ılık suyu, şelaleleri, mağaraları ve tarihi mekanları ile en çok tercih edilen tatil destinasyonlarının başında geliyor. Arkeolojik kazılar günümüzden tam 40 bin yıl önce  bu şehirde insanların yaşadığını gösteriyor. Antik çağda Antalya ve çevresi için “çok verimli” anlamına gelen Papmhylia, şehrin Batı kesimine ise Likya deniyormuş. Antalya’nın adı, kurucusu olan Bergama Kralı Attalos’dan geliyor. Aslında Kral Attalos, o zamanlar bir kent-devleti olan Side’yi fethetmek için yola çıkıyor. Bu isteğini başaramayınca Side’nin yakınlarında başka bir kent-devleti kuruyor.  İşte her yıl 5 milyon turistin tatil yaptığı Antalya tarih sahnesine böyle çıkıyor.

Antalya Tatil Yerleri

Antalya, hem iklimi, hem doğası hem de gelişen turizm potansiyeli ile dünyanın en iyi tatil lokasyonlarından biri. Dolayısıyla Antalya tatil yerleri konusunda seçenek de çok. Bunlardan en popüler olanlarını listeleyelim:
 • Olympos
 • Antalya Merkez
 • Kaş
 • Alanya
 • Kemer
 • Finike
 • Manavgat
 • Side
 • Aspendos
 • Kekova
 • Kalkan

Antalya Kemer Gezilecek Yerler

Antalya’nın 43 km batısında bulunan Kemer, Belediye Plajı, Ayışığı Plajı ve Phasalis Plajı gibi 3 güzel plaja sahip olmanın yanı sıra, antik kenti, ören yerleri, tüm şehri kuşbakışı görebileceğiniz Tahtalıdağı’ndan teleferik ve yamaç paraşütü deneyimi ile gözde bir tatil bölgesi. Kemer’e 13 km’lik bir mesafede Göynük Kanyon’u bulunuyor. Göynük Kanyonu, Antalya sıcağında bir nebze olsun serinlemek isteyenler için biçilmiş kaftan. Tüm Antalya bölgesinde sizi en çok serinletecek yer Göynük Kanyonu olabilir. Kanyona giriş için 55 TL ücret ödemeniz gerekiyor. Göynük Kanyonu’nun serin sularında rahatlarken, aklınızda bulundurmanız gereken en önemli şey ise kayalıklardan doğacak yaralanmalara karşı dikkatli olmak. Göynük Kanyonu, çocukların da güzel vakit geçirebilecekleri bir yer ama aileler doğabilecek kazalara karşı tetikte olmalı. Antalya – Kemer karayolunun 44. Km’sinde Phselis Antik Kenti yer alıyor. Tarih boyunca Pers, Likya, Roma gibi büyük uygarlıkların egemen olabilmek için yarıştığı bu tarihi liman kentini mutlaka görmelisiniz. Kentin en önemli özelliklerinden biri, Milattan Önce 333 senesinde Makedonya’dan Hindistan’a sefer düzenleyen Büyük İskender’i bir süre misafir etmiş olması. Girişte 20 TL ücret ödeniyor ancak müze kart ile ücretsiz girebilirsiniz. Phselis Antik Kenti’nde Phasesis Kuzey Limanı, Su Kemeri, Büyük Hamam, Phaselis Tiyatrosu, Pazar Yeri, Hadrian Kapısı ve Phasesis Güney Limanı’nı mutlaka görmeli ve bolca fotoğraf çekmelisiniz. Kemer’e gitmişken tüm bölgeye kuşbakışı bakmaz ister misiniz? Olimpos Teleferik’de bu deneyimi yaşayabiliryorsunuz. Olimpos Teleferik’in Avrupa’nın en uzun ve Dünya’nın da en uzun 2. Teleferiği olduğunu hatırlatalım. 2365 metre yükseklikteki Tahtalı Dağı zirvesindeki bu tesiste dilerseniz yamaç paraşütü de yapabiliyorsunuz. Bu eşsiz deneyime çıkacak olursanız yanınıza mutlaka kalın giysiler alın. Kemer mağaralar bakımından da zengin bir yer. Sırtlanini Mağarası ve Beldibi Mağarası Kemer’de görülebilecek yerler arasında.Eşsiz bir tatil için Kemer kiralık villa seçeneklerini hemen inceleyebilirsiniz. 

Antalya Side Gezilecek Yerler

Antalya Manavgat’ta bulunan Side, tamamen kum olan deniz tabanı ve denizinin fazla derinleşmeyen yapısı ile çok güzel bir tatil destinasyonu. Antalya’ya 70 km. mesafedeki bu güzel tatil beldesinin oldukça sığ ve kolay kolay derinleşmeyen bir denizi var. Çok iyi yüzme bilmeyenler ve küçük çocuklu aileler rahatlıkla Side’de denize girebilirler. Antalya Side’de görülecek tarihi yerlerin sayısı da bir hayli fazla. Milattan Sonra  5-6. yüzyıllarda Roma Devrine ait agora hamamı, şu anda Side Müzesi olarak hizmet veriyor. Side Müzesi’nde Helenistik, Roma ve Bizans devirlerine ait pek çok yazıt, kabartma, heykel ve lahit bulunuyor. Side Müzesi’ni ziyaret ettiğiniz takdirde, Antik Çağ’da bir yolculuğa çıkmış oluyorsunuz.  Tatilinizi Side’de yapacaksanız Side’nin muhteşem kumunda güneşlenme ve denizinde yüzme keyfinin yanı sıra, Seleukia Antik Kenti, Apollon Tapınağı, Side Amfi Tiyatrosu ve Monumental Fountain’u gezmeyi ve bolca fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin. Özellikle Apollon Tapınağı’nda gün batımı şahane oluyor. Akşam 6-7 saatlerinde buradan çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Side Amfi Tiyarosu’na sabah ya da öğle sonrası gitmenizi öneririz. Öğle sıcağında amfi tiyatroyu rahatça gezemeyebilirsiniz.  Ayrıca Side Amfi Tiyatrosu’na terlik ya da sandalet yerine spor ayakkabı giyerek gidin. Malum, tatil başlar başlamaz terliklerimizi çıkarıp ayakkabıları bir köşeye atıyoruz. Deniz, kum ve güneşin tadını çıkarırken bu tarihi atmosferi tadabileceğiniz bir tatil için Side kiralık villa seçeneklerini hemen inceleyebilirsiniz. 

Antalya Kaş Gezilecek Yerler

Antalya Kaş’ın, hem yerli hem de yabancı turistler için bu kadar yoğun tercih edilmesi boşuna değil. 18 km.’lik uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun plajı olan Patara Plajı, Antalya Kaş’ta bulunuyor. Plajın en dar kısmı 280, en geniş kısmı ise 1500 metre civarında. Hani aşk filmlerinde görürüz ya, sevgililer tam denizle kumsalın buluştuğu çizgide el ele tutuşup yürürler. Böyle bir sahne çekecek olsak herhalde Patara Plajı’nda çekerdik. Antalya Kaş, balayı çiftleri için çok ideal bir tatil mekânı kuşkusuz. Carette caretta kaplumbağaların üreme alanı olan Patara Plajı’nda, günbatımı manzaraları bir başka güzel Geriye sadece cep telefonunun kamerasını açmak ve eşsiz manzara fotoğrafları çekmek kalıyor. Antalya Kaş gezilecek yerler arasında kuşkusuz tüm antik zamanların Likya bölgesinin en önemli kenti olan Patara Antik Kenti yer alıyor. Fethiye – Kaş yolu üzerindeki Patara Antik Kenti Kaş’a 41 km mesafede yer alıyor. Antalya Kaş’ta gezilebilecek daha pek çok yer bulunuyor. Bunda hiç kuşkusuz, bu bölgenin Likya bölgesi içinde yer alması önemli bir etken. Likya bölgesinin önemli kentleri arasında yer alan Kınık (Xanthos) Kaş’a 45 km, Felen Yayla (Phellos) 12 km,  Kılınçlar (Apollonia) 22 km ve Sıcak İsinda (Belenli) 13 km mesafededir. Antalya Kaş’a bağlı bir mahalle olan Kalkan’ın ünü ise neredeyse Kaş’ı yakalamış durumda. 18 km’lik uzunluğu ile Patara Plajı haklı bir şöhrete sahip olsa da, Kaputaj Plajı ve Kalkan Halk Plajı’nda denize girmeden Kaş’tan dönmemelisiniz. Yerli ve yabancı turistlerin en gözde tatil mekanında unutulmaz bir tatil için Kaş kiralık villa seçeneklerini hemen inceleyebilirsiniz. 

Antalya Olimpos Gezilecek Yerler

Antalya Olimpos, Kemer’e 35, Antalya’ya 70 km uzaklıkta yer alıyor. Caretta caretta kaplumbağalarının yumurtlama yerleri arasında olan Olimpos, sit alanı olarak korunuyor. Mayıs ve Ağustos ayları arasında Olimpos’a gelirseniz sevimli kaplumbağaları görebiliyorsunuz. Dağlar, deniz ve çam ağaçları ile çevrili olan Olimpos özellikle kamp yapmak ya da bungalov evde tatil yapacakların keyif alacakları bir tatil mekanı. Olimpos’a gidenler Çıralı ve Olimpos Plajlarında denize girebilir. Olimpos Antik Kenti ve Yanartaş’ı görebilirsiniz.

Antalya Alanya Gezilecek Yerler

Plajları, mağaraları, kaleleri ile Antalya Alanya, yüzme, güneşlenme, tarihi yerleri görme gibi çok yönlü bir tatil geçirebileceğiniz bir tatil seçimi olacaktır. Antalya Alanya’da denize girmek için ilk akla gelen yer 2 km uzunluğundaki Kleopatra Plajı. Mısır Kraliçesi Kleopatra ile Roma İmparatoru Antonius’un da yüzdükleri söylenen Kleopatra Plajı, ince kumlu, denizi de oldukça temiz bir plaj. Ancak zaman zaman sert dalgalanmalar olabiliyor. Yüzme bilmeyenler ve çocuklara dikkat edilmesi gerekiyor.  Kleopatra Plajı’nda ücretsiz şezlong ve şemsiye bulunuyor. Antalya Alanya’nın bir diğer plajı olan İncekum Plajı çamlık ve yeşillik bir alanda. Bu plaj, özellikle doğal yaşamı seven, tatilde de tabiatın içinde yer almak isteyenlerin keyif alarak denize girebilecekleri bir plaj. Kleopatra ve İncekum Plajları’nın kalabalık olması ya da sizin gözlerden biraz uzak kalma gibi bir niyetiniz olursa, Damlataj ve Ulaş Plajlarına da bir bakmanızı önerebiliriz. Helen, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı uygarlıklarına ev sahipliği yapan Alanya Kalesi’ni mutlaka görmelisiniz. 6.5 km uzunluğundaki surları, 140 civarındaki burçları ile ülkemizin en iyi korunabilmiş bu Ortaçağ kalesini gezmeden Alanya’dan ayrılmayın. Alanya Kalesi’nin surlarını tekne turuyla gezmek, gezerken bol bol fotoğraf çekip paylaşmak da güzel olacaktır. Kızılkule, Antalya Alanya’da görülmesi gereken yerlerden biri. Selçuklu hükümdarı 1. Alaaddin Keykubat tarafından Alanya Kalesi’ne denizden gelebilecek saldırılara karşı korumak amacıyla yapılmış. Kızılkule’den çok güzel deniz fotoğrafları çekebilirsiniz. Merdiven çıkacağınız için spor ayakkabı giymeyi ihmal etmeyin. Antalya Alanya’da görülecek yerler arasında pek çok mağara yer alıyor. Alanya, mağaralar açısından hayli zengin bir yer. Korsan hikaye ve filmlerini sever misiniz? Çocukluğunuz Peter Pan, yetişkinliğiniz Karayip Korsanları’nı izleyerek geçmişse size iyi bir haberimiz var. Alanya’da bir zamanlar korsanların ganimetlerini sakladıkları Korsanlar Mağarası, diğer adıyla Kızlaryarığı’nı mutlaka görmelisiniz. Tekne kiralayarak mağaranın içinden de geçebilirsiniz. Korsanlar Mağarası’nda zihninizden Karayip Korsanları müziği çalıp kendinizi bir müddetliğine Jack Sparrow gibi hissedebilirsiniz. Merak etmeyin, aramızda kalacak. Hem, zaman zaman çocuklaşmanın kime ne zararı var ki? Alanya mağaraları arasında yer alan Fosforlu Mağara, küçük bir kayıkla da içinden geçebileceğiniz bir mağaradır. Coğrafi olarak değerli bir yapından oluşan mağara geceleri aydınlık olmasıyla ünlüdür. Adı da bu özelliğinden geliyor. Bu doğal güzelliği görmeden Alanya’dan dönmemelisiniz.  Alanya mağaraları içinde şifalı olduğu düşünülen bir mağara da var: Damlataş Mağarası. Hayır, espri yapmıyoruz. Alanya Damlataş Mağarası astım hastalarına iyi geliyor. Öyle ki, doktor tavsiyesi ile 21 gün boyunca düzenli olarak mağaraya gelerek kür tedavisi uygulayan hastalar dahi bulunuyor. İster Yaz, ister Kış sürekli 22 derece ısıya sahip olan bu mistik ve şifalı mağara, Alanya’da görülecekler listenizde mutlaka yer almalı. Unutulmaz bir tatil için Alanya kiralık villa seçeneklerini hemen inceleyebilirsiniz. 

Antalya Belek Gezilecek Yerler

Belek, Antalya’nın Serik ilçesinde bulunuyor. Antalya Belek’te tatil yapanlar Belek Town Mosque’u görmeli. Cami, Belek çarşısında, orijinal bir mimariye sahip ve ibadete açık durumda. Serik bıçaklarının ünlü olduğunu ve Belek çarşısında da bolca bu bıçakların satıldığına şahit olacaksınız. Özel bir işçilikle üretilen Serik bıçağını, hediyelik eşya ya da Belek hatırası olarak alabilirsiniz. Belek kiralık villa seçeneklerini hemen inceleyebilirsiniz. 

Antalya Demre Gezilecek Yerler

Demre, portakal ve limon ağaçlarıyla dolu, tarihi bir tatil beldesi. Bahar mevsiminde Demre’ye gelebilirseniz, portakal ve limon ağaçlarının kokusuna bayılacaksınız. Özellikle sabah erken saatlerde kalkarak yapacağınız sabah yürüyüşlerinde mis gibi bir hava size eşlik edecek. Özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde yaşayan çocuklu ailelere, şehir gürültüsünden uzak bu tip bir tatil dinlendirici olacaktır. Antalya Demre gezilecek yerler arasında Myra Antik Kenti, Andreake Antik Kenti, Kaya Mezarları, Tiyatro, Santa Nicholas Müzesi ve Kilisesi bulunuyor. Yaşadığı dönemde Demre piskoposu olan ve çocuklara yaptığı yardımlarıyla günümüze kadar Noel Baba adıyla yaşayan Santa Nicholas’un mezarı Demre’de bulunuyor. Demre’ye gelenler Noel Baba’ın müze ve kilisesini mutlaka görmeli. Çarşıda Noel Baba’ya ilişkin pek çok heykel, süs eşyası satın alabilirsiniz. Demre kiralık villa seçeneklerini hemen inceleyebilirsiniz.

Hangi Mevsimde Antalya Tatili Yapmalı?

Antalya, her mevsim güzel ve eğlenceli şehirlerden biri. Şehir genellikle yaz mevsimi ile özdeşleşse de kışın ve baharda da çok keyifli oluyor. Dört mevsim Antalya tatili seçeneklerine göz atalım…

Yazın Antalya Tatili Planı

Yazın onlarca farklı plaj ve sahil; yüzmek ya da güneşlenmek için sizi bekliyor. Ülkemizde de dünya genelinde de bu kadar çok plaj alternatifi sunan kent sayısı yok denecek kadar az. Antalya’daki plajların hemen hepsinin mavi bayraklı olduğunun da altını çizmek gerek. Uluslararası mavi bayrak sertifikasına sahip bu plajlar, eşsiz bir deneyim sunuyor. Akdeniz’in ılık sularında yüzmek, tertemiz plajlarda güneşlenmek kesinlikle çok keyifli.

Kışın Antalya Tatili Planı

Kışın Antalya tatili planı yapmak, kulağa çok popüler gelmese de birçok insan, şehrin en güzel zamanının kış mevsimi olduğunda hemfikir. Çünkü kışın Antalya’da hava koşulları bahar mevsimi gibi geçiyor. Bu da bunaltıcı sıcaklar olmadan ve kalabalıktan uzak bir tatil demek. Üstelik doğa tatilini deniz tatiline tercih edenler için Antalya’da kış mevsimi daha ideal. Toros yaylaları, enfes güzellikte köyler, deniz manzarası şehrin kışın sunduğu güzellikler. Balığa çıkmak, kamp kurmak, uluslararası şöhreti olan tesislerde golf oynamak ya da tenis öğrenmek de mümkün. Üstelik pek çok konaklama seçeneği için bu mevsim biraz daha uygun fiyat alternatifi bulmak kolaylaşıyor.

Baharda Antalya Tatili Planı

Baharda Antalya tatili planları için de seçenek çok. Baharda Antalya’da hava koşullarına göre denize girilse de genel olarak doğa tatili ve kültür turizmi için olan zengin seçeneklerle ilerlenebilir. Baharda Antalya’da yapılabilecekler konusunda sayısız müze ve kültür parkı alternatifi için bir rota oluşturulabilir. Endemik türlerin bulunduğu Antalya ormanlarındaki kamp tatili ya da av ve doğa yürüyüşü aktiviteleri,  Antalya müzelerinin eşsiz zenginliği içinde planlanan gezileri gibi onlarca farklı seçenek deneyimlenebilir. Diğer yandan baharda Torosların eteklerindeki konaklama seçenekleri ile muhteşem bir doğa tatili yapılabilir. Peki, Antalya tatilinde nerede kalmalı?

Antalya mutfağı / Antalya’da ne yenir?

Akdeniz iklimin hüküm sürdüğü Antalya tarıma elverişli yapısından dolayı mutfak kültürü ve yemek seçenekleri açısından zengin bir yapıya sahiptir. Şehirde seracılığın gelişmiş olması özellikle sebze yetiştiriciliği alanında kendini göstermektedir. Coğrafi özelliklerden ötürü hayvan yetiştiriciliğinde keçi ve koyunların ön plana çıkmış olması, et ve et yemeklerinin mutfakta hatırı sayılır bir şekilde yer bulmasını sağlamıştır. Antalya yemeklerini en göze batan üyeleri tarhana çorbası, kekikli çorba, yarpızlı çorba, burani, softalar aşı, hibeş ve testi kebabıdır.

Antalya’nın en iyi 10 restoranı (Karışık liste)

Faruk Güllüoğlu İstanbul, Mehmet Restaurant, Şişçi Ramazan’ın Yeri, Akdeniz Pastanesi, 7 Mehmet, Can Can, Sultanyar Kebapçısı, Özdoyum Restaurant, Paçacı Şaban, Piyazcı Mustafa

Antalya’da Gezilecek Tarihi/Turistik yerler

Antalya; tarihi kalıntıları ve mimari yapıları ile tarih ve kültür turizmi, doğa turizmine zenginlik katan çok sayıda şelalesi ve gölleri endemik türleri bulunan ormanları ve dağları, mavi bayraklı plajları, sıcak Akdeniz’in dinlendiren suları ile dünyanın en güzel ve en popüler tatil şehirlerinden biri. Antalya’da gezilecek yerler de görülecek şeyler de çok… 

Manavgat Şelalesi

Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunan şelale çok yüksek bir mesafeden dökülmemesine rağmen (yaklaşık 5-6 m) genişliği ve doğal güzelliği görülmesi gereken yerler arasında gelir.

Alara Kalesi

Alara Çayı’na yakın dağlık bir alanda olan bu kale Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır.

Kızıl Kule

Adını yapısında bulunan tuğlalar ve kırmızımsı taşlardan alan Kızıl Kule 13. Yüzyılda Kettanizade Ebu Rahaoğlu Halepli Ebu Ali (Sinop Kalesi mimarı) tarafından yapılmıştır. Kule döneminde gözetleme amacıyla inşa edilmiştir.

Simena Kalesi

Demre ilçesinde bulunan kalenin milattan önce IV. Döneminde yapıldığı sanılmaktadır. Kalenin içerisinde yaklaşık 3000 kişilik bir tiyatro kalıntısı vardır.

Side

Side’ye tarihi eserden ziyade tarihi bir şehir alanı demek daha doğru olacaktır. Side’nin bünyesinde 20,000 kişilik tiyatro, pazaryeri, sur, sarnıç ve heykel gibi pek çok tarihi eser ve yapı bulunmaktadır.

Oluk Köprü

Roma döneminin yapısal özelliklerini taşıyan bu köprü yüksekliğiyle ilgi toplayan tarihi bir yapıdır. Köprüçay bölgesi gezi duraklarınız arasında yer alıyor ise bu köprü görülmesi gereken yerler arasında ilk sırada gelir.
En popüler Antalya gezi noktalarından bazılarını listeleyelim:
 • Antalya Müzesi
 • Side Sualtı Müzesi
 • Oyuncak Müzesi
 • Soba Müzesi
 • Antalya Arkeoloji Müzesi
 • Aziz (St.) Nikolaos Anıt Müzesi
 • Side Müzesi
 • Antalya Elmalı Müzesi
 • Antalya Atatürk Evi Müzesi
 • Alanya Atatürk Evi Müzesi
 • Suna ve İnan Kıraç Müzesi
 • Kaleiçi Meydanı
 • Tekirova Plajı
 • Konyaaltı Plajı
 • Ayışığı Plajı
 • Phaselis Plajı
 • Patara Plajı
 • Adrasan Kıyıları
 • Olympos Plajı
 • Lara Plajı
 • Güllük Parkı

Antalya’da Sanat ve Kültür

Adana kendi bölgesinde gelişmiş bir şehir olduğu için sanat ve kültür aktiviteleri bakımından da birçok farklı etkinliğe ev sahipliği yapan bir şehirdir.

Antalya festivalleri:

Altın Koza Film Festivali (1969’dan beri, Eylül ) Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali (1998’den beri, Mart) Portakal Çiçeği Karnavalı (2014’ten beri, Nisan) Uluslararası Gençlik Festivali (Mayıs) Horzum Yayla Şenliği (Ağustos) Sarımazı Zeytin Festivali (Ekim)

Antalya’da Gece Hayatı / Eğlenilecek Yerler

Denize kıyısının oluşu, ılıman bir iklime sahip oluşu, gelişmiş üniversitelerin yoğun öğrenci popülasyonu ve en önemlisi milyonlarca turistin yaz tercihi olan Antalya, eğlence ve gece hayatı bakımından da çok farklı seçenekler sunmaktadır. Inferno, Mymoon, Zodiac, Neptuno Bar, Black Ice Bar, Aura Club, Monte Cristo Disco, Auditorium Club, Havana Club, İsyan Meyhane